Clicky

Jump to content
Guest Deio

"1984" si Equilibrium devin realitate

Recommended Posts

Guest Deio

Acum 10 minute am vazut un reportaj la Antena 1 in care premierul lor Marii Britanii, declara ca pe el si autoritati ii deranjeaza ca Whatsapp si iMessage sunt criptate si ca le va interzice.

Englezii, in general retardati si comozi, un popor cam strain de munca, probabil nu vor avea nimic de spus, mai ales ca la ei, la americani si la alte tari super-dezvoltate le lucreaza imigrantii, iar ei dorm. Grecii, da, de ei am uitat :P

http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/whatsapp-and-snapchat-could-be-banned-under-new-surveillance-plans-9973035.html

Acum cu atacul acela recent, guvernele profita din plin si vor introduce restrictii noi. De parca ei comanda aceste atacuri ( :ph34r: ). Cine stie adevarul? Nimeni, dar astea sunt conspiratii si mie nu mi le plac, nici nu cred in ele. Cred doar in prostia omeneasca si ca unii profita din plin, le considera ocazii, oportunitate de a introduce control :blink:

In Romania deocamdata nimeni nu le va interzice, cel putin momentan parlamentarii nu au aceasta preocupare. Au ei alta :)) (drumuri fictive si alte metode de a scoate bani de la populatie)

Dar in lume, desi nu urmaresc evenimente de acest gen ca nu ma intereseaza in mod deosebit, imi pare rau ca oameni sufera (unii nevinovati - victime colaterale) si e pacat ca lumea e inca in Evul Mediu in gandire, majoritatea. Putini au habar cat e de pretioasa viata, nu exista reincarnare si nici viata dupa moarte, viata e nepretuita.

In viitorul apropiat, se vor introduce din ce in ce mai multe restrictii si masuri nesimtite si marsave. Nimeni nu zice si nu va zice nimic. Oamenilor le place sa fie condusi se pare. Sa li se dicteze ce sa faca si cum sa faca. Indoctrinarea asta are si beneficii (anarhia nu e buna), dar in general are consecinte (vezi atacul - indoctrinarea religioasa dusa spre fanatism)

Personal nu ma deranjeaza daca vor sa asculte pe cineva, fie si eu ala. Ma deranjeaza cat sunt de banditi, ma deranjeaza setea de a controla si spiona.

Pentru ei, suntem toti potentiali teroristi, nu e gluma.

Ne transformam in drone, incet. Nu din acelea care imi plac mie sa zbor cu ele :)) Roboti, oi, manipulati de o mana de oameni.

Pe mine mă deranjează că vor să intre cu bocancii în viața mea privată. Fie contul de mail, fb, sau să-mi cotrobăie prin calculator, sau să-mi asculte telefoanele fără mandat. Nu am încălcat legile statului, dar se pare că sunt potențial terorist.

Guest Deio

Nu soar tu, ci toti sunt asa.

Ideea lor este de a ne simti potentiali teroristi, sa ne bage frica in noi pentru ca sa nu avem "idei".

Exact ca in 1984 sau alte filme dystopiene. Democratie? Nu exista asa ceva, decat falsa impresie.

Cred că o să mă apuc de curățenie generală prin device-uri.

Din păcate s-a ajuns deja acolo încât oricata curățenie ai face tu prin device-uri și oricâte măsuri de siguranță ti-ai lua e aproape tot degeaba.. Băieții înțeapă oricum cablul de net și filtrează tot iar ce e mai rău e că s-a ajuns acolo încât componenta fizică din device e alterată conform "specificațiilor" din fabrică așa că degeaba secirizezi tu softul.

Asta nu înseamnă că nu trebuie să faci nimic. Eu personal criptez ce e mai important, anti virus,, anti malaware, anti keyLogger și tot așa

Mai rău e că oamenii au fost deja dresați minunat.. Toată viața personală pe Facebook,, tag și geolocation peste tot,, etx

Guest Deio

Mai radem, mai glumim. Dar in USA, atat de nasoala este practica asta de a spiona, incat oamenii au inceput sa se protejeze. https://secupwn.github.io/Android-IMSI-Catcher-Detector/

A intrebat pe forum cineva si de SnoopSnitch : https://play.google.com/store/apps/details?id=de.srlabs.snoopsnitch&hl=en

Daca va mai zic multe, iesiti de pe forum si va taiati cablurile de la ISP-uri, va aruncati telefoanele la gunoi si incepeti a comunica pe blocuri cu fum, ca indienii :)):)) :)) Asa de nasol iti da senzatia ca esti mereu urmarit.

Si totusi, nu glumesc. In USA, spionajul e la el acasa, mai nou de anul asta incepe si in UK, si Europa in general sa se mareasca "securitatea oamenilor, spre protectia lor, bla,bla" si in curand vom avea si in Romania practica asta in mod uzual.

Nu ca nu s-ar practica deja.

Cum credeti ca ii prinde DNA si Diicot pe unii? Pe aceea care vor sau carora li se zice, evident. :) Inamicii, dusmanii celorlalti.

Momentan mi se pare penibil sa folosesti SnoopSnitch in Romania, in afara cazului cand te feresti de bratul lung al legii.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Guest Deio

:)) Da, dar am avut cereri deja de la unii. Paranoia, nu sunt interlopi, sunt oameni simpli, dar paranoia e mare :P

Nu te protejează de fapt nimeni de nimic, sunt doar iluzii pasate cu bani foarte mulți. M-am uitat cum a fost moșit bugetul Armatei cu 2% din PIB, anul acesta după evenimentele din Franța. Și putere și opoziție și-au dat mâna pentru a mai stoarce niște bani din spăgi și cine știe ce alte comisioane.

Cât despre democrație, este deja un vis umed. 

Ionele, mie mi se pare un lucru bun ca s-a marit bugetul MApN. Acesta este ministerul in care s-a pompat cei mai putini bani dupa '89. Nu uita ca armata este printre cele mai credibile institutii in randul populatiei. Sunt folositi la aproape orice activitati de la desfundatul drumurilor pana la operatiuni de salvare. Desi nu sunt atributii ale armatei, le-a facut si pe acestea. Dotarea armatei e foarte proasta, cu peste 90% din tehnica militara invechita (de dinainte de '89). Dupa ce este si prost inzestrata, mai e si subdimensionata din punct de vedere al numarului de militari. Istoria ne-a dovedit ca nu biserica a fost cea mai apropiata de populatie, ci armata. Ca e condusa prost si politic, asta e alta treaba.

Sent from my Moto G using Tapatalk.

Guest Deio

Aceeasi armata care in 89 trageau dupa oameni, pusi de conducere. :angry:

Armata e o sabie cu doua taisuri, poate fi folosita in ambele sensuri.

Cine ne ataca pe noi, ne ia cu totul, putem avea triplu soldati sau tancuri/avioane etc

Nici nu avem 1 racheta nucleara macar :)) Una bucata nu avem.

Eu nu am nimic impotriva ca le da bani mai multi, dar educatia e iar pe ultimul loc. Toti au salarii mari, profesorii au mai putin ca oamenii de servici la o firma privata.

Deh, cui ii trebuie educatie, nu? Ca sa aibe drone de vot, normal. De aia s-au folosit de religie unii candidati, ca sa aibe sustinere in plus. Sunt multi credinciosi, unii habotnici, unii fanatici chiar, religia e si ea o arma pentru unii.

Educația nu este caracteristică poporului nostru. E ceva care ne alterează ADN-ul nostru specific de slugi și sclaveți pe la marile porți ale Europei. Suntem un popor pupător de moaște, nu doritor de cunoaștere. 

Și în privința nuclearei, așteaptă postul paștelui...:))

Las ca nici la Horia ,Closcași Crișan nu au fost și nici la '907...cand e bai la Neamu nostru e bai .Partea nasoala e cu vecinu' rosu ca aia în trei ore sunt în București calare pe tancuri dacă nu ne ajuta exportatorii ăștia de democrație și securitate :(
Pa ăștia ai noștri de prin Parlament o sa ii fugărim și cu borduri sparte când ne om mai trezi odată din somnul asta letargic. Se vede ca se poate..

Sent from my TX201LA using Tapatalk

Totuși ceva putred la mijloc este întotdeauna. Este nevoie de un bau-bau în estul Europei și este nevoie de un bau-bau în Orientul Mijlociu. Sunt sigur că imediat după atacurile din Franța, băieții cu armele își frecau palmele de bucurie. Să vedeți cum cresc bugetele la apărare că doar este spre binele individului și a democrației. 

Iar în privința noastră este greu de spus. Ce s-a întâmplat pe 16 noiembrie, clar nu se va mai întâmpla dacă băieții trec legile Big Brother :(