Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Am si eu o idee de a face ceva bani de buzunar. De obicei fac hotspot la scoala si imi cer multi parola, ma gandesc sa cer 2-3 lei pe parola , dar vreau o metoda/aplicatie de a face hotspot pentru un numar de X oameni si cand imi dau banii sa plusez numarul conectarilor .

Va rog , daca stie cineva vreo metoda/aplicatie . Am pe tableta root si cyanogenmod 10(pot pune si kitkat daca nu merge pe 4.2) .

Am cautat in aplicatia stock de hotspot, dar nu gasesc .

Fixezi o parolă săptămânală. Banii îi incasezi tot săptămânal. Schimbând parola nu se va mai putea conecta. Va trebui să vină să-ți plătească. Problema e atunci când cel care plătește transmite parola și altor colegi. Îți trebuie o aplicație care să filtreze device-urile conectate după MAC.

Ba.. sper sa nu te superi pe mine, da mi se pare destul de naspa faza asta..
Adica si eu fac hospot zilnic pentru toti in clasa, pun o parola, parola de obicei e 123456789 sau ceva de genu, foarte usoara, cine vrea, i-o dau.
Da nu cer bani.. ce dreacu ma, is  colegii mei, si eu cand o sa am nevoie de un pix sau ceva, nimeni nu o sa-mi ceara bani..
E grosolaneasca treaba...Si  btw: sa zicem ca se strang 5.. 10 lei.. tu crezi ca la  aia le convine sa dea tot cate 2-3 lei zilnic pentru niste mb?
Sa fim seriosi..
Daca te-am suparat/enervat, imi cer scuze, nu asta o fost intentia. 

Am instalat tot ce am gasit dar numai aplicația asta (https://code.google.com/p/android-wifi-tether/) promite. N-am putut să o testez cum ar trebui că n-am tabletă cu 3g dar încearcă, e tot ce am găsit.

Cred ca ideea lu' danielcarpo e buna , le dictez eu o parola grea formata din cateva litere si o schimb la 2-3 zile .

Sebi , o duc rau cu banii , saptamana trecuta aveam 10 lei , mai am 6 lei din banii aia si nu primesc prea multi bani de buzunar .

+ca ei dau 12-15 lei pe tigari sau 10 lei pe Mc in fiecare zi ...nu vad ce e rau sa le cer 2 lei pe net 6 ore .

Edited by Scootch98

Daaaaaaaaamn.

Si nu iti sunt destui 10 lei pe săptămână?

Eu ce sa zic ca primesc alocația o data la câteva luni și în fiecare luna îmi iau abonament de bus.. Rămân cu 10 lei pe luna bani de cheltuiala.. Noroc ca ma ajuta frate-meu.

Nu știu cum să-ți zic, da tu trăiești pe picior mare..

Eu așa îmi trollez vecinii. Pe routerul din podul casei (pentru exterior) n-am parolă, i-am băgat dd-wrt și am filtrul pe mac activat unde am doar mac-ul tabletei pentru a-l putea administra.

Unui vecin mai nepriceput cineva i-a instalat routerul, i-a bagat parola în telefon și așa i l-a lăsat. Vine vecinu la mine și mă întreabă dacă-mi merge netul că el n-are de 3 zile. Telefonul lui era conectat la routerul meu și aștepta ip-ul. =))

Pentru 6 ore , nu mi se pare un pret prea mare . Dar as pune o conditie ..sa nu downloadeze pe el din doua motive:

1.scade viteza celorlalti.

2.consuma tot intr-o singura zi.

Am 5 gb/luna la Orange si scade viteza la 128 mb dupa ce se duc astia 5 gb .

Edited by Scootch98

Fa ma i bine asa, Introdu tu singur parola la colegi in telefoane sa nu vadă ei toata Combinația...

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Multumesc tuturor . Pana la urma am ramas la parola lunga/le scriu eu parola. Mai gasisem ceva aplicatie si imi arata cati sunt conectati , e bun si ala sa stiu cati s-au conectat.

Daca mai are cineva nevoie , aplicatia se numeste Mobile hotspot (e cu verde) .