Clicky

Jump to content
Innoxius

Suport Windows 7

Recommended Posts

Guest Deio

Nici nu se mai vinde de mai bine de 6 luni, decat in licentiere GGK (Get Genuine Key). Sau daca mai are careva Retail ratacit.

Microsucks pregateste terenul pentru 10, dar unii au inca XP, ~20% din lume, deci destui de multi :)

Guest Deio

Renuntati la el, daca va virusati, nici macar nu stiti ca e virusat, pentru ca are o groaza de breșe securitate. Nici un antivirus nu simte daca ai Adware sau ceva Malware care iti face trafic. Sau care te umple de spam sau trimite la contactele de yahoo sau mail tot felul de mailuri cu reclame.

SearchCoduit, Ask, Mobogenie si alte mizerii sau BHO (browser helper object) hijacker-e, RootKit-uri de tip Zeus sau zombalai. Toolbar-uri, astea sunt cele mai populare. Te umpli de ele si ai browserul plin de nu mai stii care e bucata lui si care e adware-ul/spyware-ul.

E mult mai usor sa virusezi un XP decat un 7 sau 8/8.1, mai ales ca Windows 8/8.1 vine construit cu Security Essentials (fostul RAV) actualul Defender.

Astazi folosesc XP pe un laptop care are rol de server radio (partea de audio) si pe un desktop care are rol de "NAS", server de mail/webmail, server web (apache) si share imprimante in locatia respectiva. Desktopul are doar 512 ram si un Celeron 420 la 1.6 gHz si functioneaza din 2008-2009 fara intrerupere (mai putin penele de curent si vreo 2 hdd schimbate).

In loc de Internet Explorer (care are cele mai multe brese de securitate), folosesc K-Meleon ca browser principal (ver 7.4, este beta dar nu are buguri foarte mari) si Firefox (ver 34.0.5). Functioneaza Flash Player, Java si NET Framework (parca 4.0). Am facut astazi update la Flash, Java si Firefox.

Singura data cand a fost "hackerit" a fost prin 2003-2004 si asta din cauza unei versiuni de shoutcast (cred ca era 1.9.2 sau 1.9.4) care avea o bresa de securitate.

In plus folosesc Sygate Personal Firewall, (care din pacate nu functioneaza pe Windows Vista/7/8/etc). Este cel mai usor de folosit firewall pe care l-am vazut si cel mai sigur.

Daca un sistem de operare imi asigura functionarea corecta a programelor pe care le folosesc, nu am de ce sa il schimb. Decat sa schimb sistemul de operare din cauza unui program care nu functioneaza pe XP, mai bine caut alternativa la acel program.

Un computer nu se viruseaza singur. Intotdeauna este "ajutat" de userul care nu stie ce face si pe ce da click sau nu este atent.
Acum cativa ani era "moda" cu mesajele trimise pe Yahoo! Messenger de genul "domeniu.com/nu_stiu_ce_poze.php", link care rula un executabil. Intotdeauna dadeam click cu K-Meleonul pe link "just for fun". Salvam fisierul si il urcam pe virustotal.com (parca asa era site).

In final, daca poti instala XP pe hardware-ul respectiv si programele pe care le folosesti pot fi instalate pe XP, nu vad de ce trebuie sa instalez un Windows Vista/7/8/etc, luand in considerare ca trebuie sa fac (aproape obligatoriu) upgrade la sistem, macar la RAM daca nu cumva si procesor (si de aici probabil si la placa de baza, dupa placa de baza este posibil sa trebuiasca sa schimb si placa video + eventual sursa + un hdd mai mare sau repartitionarea lui). De exemplu am trecut de la Windows 2000 la XP in momentul in care am cumparat un hdd pe SATA si nu aveam drivere pentru Windows 2000.

P.S. Nu am antivirus instalat.

"Parerea mea"

Total de acord cu tine. Dar cei ca tine reprezinta un procent foarte mic in marea masa a utilizatorilor. Acestia vor ceva simplu, ce are toata lumea. in limba lor si toate astea pentru un MS Office (nu Libre Office), net (Google, FB, Youtube, filme online) si ceva jocuri.

Azi am instalat la cineva un laptop cu W 8.1. Habar n-ai ce s-au bucurat ca era in limba romana. 

Guest Deio

Ai noroc ca e voie :P La 7 trebuia sa cumperi editia dedicata interfetei dorite (in afara de Ultimate si Enterprise). La 8 si 8.1 e banal, o schimbi ca la Android.

Desi exista editii restrictionate pe regiuni, gen China, unde nu ai voie sa schimbi interfata si nici nu poti, nu iti permite OS-ul.

Seven a fost un OS bun, la fel ca Xp la vremea sa, asa cum pare 8.1 update n, am preferat sa avansez de la Xp in sus pe baza de upgrade, insa m^am bucurat de toti virusi buni si renumiti de^a lungul timpului de la : nimda, melissa, storm, conficker, hapytime, sality, si de tot felul de cocomarle, cele rudimentare pana la cei moderni, de tip ransomware si distrusii de tip cryptolocker, care^ti fac praf datele daca ai xp, vista....apropo dintre ferestre cea mai sparta a fost milenium, apoi vista, dar trec cu vederea, a facut tranzitie spre seven, la fel cum a opta minune la a 10 cea... insa virusi vor exista intotdeauna din doua ratiuni: ne place ieftin, si ne place noul, iar curiozitatea nu papa pisica:)

Nu o sa plang nici dupa seven, cum nu am facut^o dupa Xp, am doar o usurare, atept un open source, made by

M$

Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk 2

Edited by reflavius