Clicky

Jump to content
Liviu Roşca

Modificare telefon în hotspot portabil + baterie extinsă

Recommended Posts

Cum n-am avut bani de tabletă cu 3g mă gândeam de ceva vreme să-mi cumpăr un hotspot portabil. Mi-am dat seama însă că am un LG e510 care stă în sertar de ceva vreme și îl pot folosi ca hotspot.

Problema: autonomia. 3G-ul consumă și așa dar în mod hotspot. Varianta cu baterie nouă pică. A lui are circa 6-7 luni dar mai mult de 30-40 de minute nu ține în mod hotspot.

M-am gândit să cumpăr 2 acumulatori li-ion de 3,7 și să-i leg în paralel la telefon. Trecând peste aspect, ce probleme aș putea să întâmpin? (gen telefonul să nu le accepte sau să nu le încarce deloc)

Acumulatorii aceștia par ok, cred. :)http://m.shopmania.ro/camping-si-drumetii/p-acumulator-baterii-reincarcabile-3-7v-3800mah-lithium-ion-60703712

Am găsit acumulatori și mai ieftini (15 lei bucata). Din calculele mele financiar vorbind, ies mai ieftin decat cu un modem dedicat și autonomia o să fie mai bună.

Asa am zis si eu,ca pot utiliza un smartphone ca si hotspot.Practic,vei descoperi ca nu este chiar așa.

Cel din dreapta este Un ZTE branduit ca R209-Z(autonomie de 4 ore in utilizare intensa),iar ce! Din dreapta este tot un ZTE,branduit ca R212(asigura o autonomie de minim 8 ore in utilizare internez).

Pe cel din dreapta,acum cateva ore,l-am comandat in al doilea exemplar pentru un amic in situația ta.

Modemul este din fabrica liber de rețea.Nu stiu daca se mai găsește pe undeva.Stiu de un amic care are un R210,decodat.Un dispozitiv cu o autonomie si mai buna decât R212.Daca ești interesat te pun in legătură cu el.Locuiește in Bucuresti.

Eu ce modemuri am luat de la orange sunt codate. Insa am intels ca e usor de decodat. Si eu am fi de acord sa ei un modem specializat. Suleimeneala cu telefonul legat la alte baterii e mai inestetic si nu foarte eficient . Insa daca finantele nu iti permit testeaza invenția ta si singur vei vedea dc e bine ce ai facut sau nu

Ideea e că in viitor o sa-mi cumpar dual sim că m-am gandit mai bine și dau 200 de lei in plus acum cam de pomană. Am 2 baterii la el și îl pot încărca și la tabletă. 2 ore maxim o merge el, până trece sesiunea apoi vedem. :)