Clicky

Jump to content
Mihai

Evenimentul zilei

Recommended Posts

E exagerat. E calul de bataie al unora. In cultura nu poti face clasamente si nici sa dai calificative "cel mai...". Nu exista benchmark-uri de masurat care e cel mai mare poet, romancier, pictor, cineast al unei tari. Pe cine sa alegem ca mare poet national, ca sa ne afisam cu el ? Aaaa, Eminescu. Gata, el e. Pentru ca? Nu conteaza. Ne trebuie unul ca sa insufletim boborul. Sa ne afisam cu el, ca sa ne voteze (urmeze in razboaie, platesca taxe, circul din "paine si circ"). Toti au cate un mare poet national, ce, noi suntem mai prejos? Il urcam pe piedestal si ii punem sa se inchine. Ii facem si o sarbatoare nationala, sa mai uite boborul de probleme. Circul din "paine si circ".

Nu ca n-am fi ajuns de rasul lumii, dar cine e Fritz asta? Vreo somitate ceva? Ca vad ca are 3 postari mari si late pe Facebook, iar doua sunt despre proteste. Cred ca Fritz e roman neaos deghizat in strain oripilat.

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

Nu am plecat decât pentru câteva zile. Mă cam bate gândul să plec de tot, dar momentan nu renunț.

Din Galațiul meu prăfuit https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Liz0jdMAhMDkXI0XvESLTcrWoVM&ll=45.43840749476%2C28.05454659344582&z=17. Multe din ele sunt în paragină. Inițiativa aparține asociației Mila 80. Bravo lor.

Nu de mult am văzut un reportaj despre o clădire istorică, Piața de pește. Nu mai știu dacă Galați sau Brăila. Tot în paragină. La vremea ei avea cel mai mare elevator pentru mărfuri. Ce orașe cu adevărat europene erau astea două pe vreme burghezo-moșierească din secolul XIX și început de XX.

Foarte faina ideea celui care a realizat harta! Eu de exemplu urmaresc fotografiile vechi postate de Lucian Muntean, un timisoarean pasionat de loc si istorie: https://www.facebook.com/ioanlucianmuntean

Eu am spus mereu că mi-aș fi dorit să fi prin perioada interbelică din România și din lume. Mi s-a părut cea mai frumoasă perioadă în care aș fi vrut să trăiesc. Multe orașe, printe care și Galați, erau foarte, foarte bine puse la punct și aici se găseau multe mărfuri. Orașele port erau cu adevărat dezvoltate.

Daca tot vorbim de SF-uri.

Eu as vrea sa ma intorc in copilarie cu mintea de acum si sa stiu evenimentele care se intampla..

As salva soarta unui prieten..cat si a mea...asa..in prezent..e mult mai greu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk