Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Vreau sa deschid un site. Ce parere aveti?

Recommended Posts

Ioti aici combinatii de culori: http://culori.ro-sotw.com/

Dupa asta, daca folosesti un font patratos la TEXTUL PRINCIPAL, foloseste unul mai subtire (bold  +  regular) la tagline.

Daca folosesti unul rotunjit, nu folosi tot unul din aceeasi familie la tagline.

Uita-te la exemplele alea de pe 99designs si inspira-te. Logo-ul este foarte important. Tine de marketing. Uita-te la Coca Cola, un text. Sau Pepsi (un cerc si un text) ori Nivea. Logo-uri simple dar bine inserate in memoria cumparatorului.

Nuuuuuuuu!
Niciodata nu bagi un gradient pe text sau vreun alt efect din blending options. NICIODATA!

Rosu - albastru nu merge. TI-am dat combinatii de culori care se potrivesc.

Cauta niste font-uri pe aici: http://creativenerds.co.uk/freebies/logo-fonts/

Apoi, alege unul cu linii drepte. Inspira seriozitate. Bold neaparat daca nu are el aspect bold-uit. Iar la tagline (slogan), alege un font mai light..

Incerc eu sa-ti fac ceva dar fara simbol, nu mai am indemanare.

Vezi al 9-lea exemplu. Exact ceea ce spuneam. Combinatie din aia si obligatoriu tagline-ul sa fie mai mic decat textul principal care trebuie sa iasa in evidenta dar sa aiba ACEEASI LATIME.

E mult mai facil.. Asa intra mai multa lume.. Ca nu toți știu romana, da engleza cu siguranță știe toată lumea cat de cat.

Bine.. Cu mici excepții..

Un design mai modern ar fi de dorit pentru intreg site-ul. Acum arată ca unul realizat la începutul anilor 2000.

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Vă asigur că vi se pare. Tema pe care am achizitionat-o a fost proiectata în 2013. Cu siguranță va fi un design modern