Clicky

Jump to content
MMarius

Confuzii Orange

Recommended Posts

Deci eu as cam vrea sa-mi anulez abonamentul minunant (nu) de la Orange. Platesc (ai mei) 15 euro si e degeaba. 350MB sunt "suficienti" daca folosesc mereu Wi Fi-ul si nu fac nimic decat sa ma uit pe Reddit/ Browsing si cam atat. Nici nu risc sa ascult o melodie sau sa sa ma uit la un trailer.

So: Ei ofera 1GB de internet gratis pt. fiecare an in care ai fost la ei. (deci as avea 2, fiind abonat la ei de 2 - defapt de 4 dar sunt idioti) Astia sunt 1GB/ an care se reseteaza anual...? Daca da, meh.

Sa renunt la abonament pentru o cartela? Deci chiar nu vad sensul unui abonament. Da, inainte credeam ca wooowow imi iau abonament si am "super" oferta la telefoane! Nu e asa. Am facut si eu calcule ca si asa sunt la MI, si e absurd.

Deci are sens sa raman la abonament sau sa trec pe cartela? (intr-un viitor s-ar putea sa ma portez la Digi pentru ca nu am nevoie de minute sau mesaje cat am de internet)

Pai in acei bani (15 euro) un abonament bun nu ai. Cea mai buna solutie este cartela prepay orange pe care sa bagi lunar 17 euro ( cred ca fara tva) si ai de 13 euro 12gb de net la viteza 4g+ si de 4 euro pui ce mai vrei tu gen optiune de minute si sms. Eu am abonament insa doar pentru ca imi ofera reducere la telefon dar pe prepay ieși mai bine cu cheltuielile.

Probabil din comoditate. Nu vreau sa stau lunar sa incarc cartele, sa activez extraoptiuni etc. Abonamentul mi se plateste automat prin direct debit, asa ca nu am absolut nicio grija.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

@Adrian, nu peste tot e la fel...

Fiecare după necesități.

Eu am un abonament perfect pt mine, da e mai ieftin decât o cartela prepay.

@Adrian..... Daca îmi găsești tu oferta pe cartela, pentru pantera 23 de la Orange, la aceiași bani, sau mai ieftin. Sa ma anunți!

Sa nu uitam și de acoperire, rețelele mari au o acoperire bună în mediul rural, rețelele mici.. N-au deloc

Nu sunt abonat Orange, dar la ce am eu pe Vodafone și la ce îl folosesc, nu am ceva identic pe cartelă. A, am uitat să precizez....abonamentul meu este folosit 95% în roaming.

Si eu sunt super multumit de Vodafone, dar am zis ca nu e cazul sa postez in sectiunea Orange :) Poate ar trebui un topic dedicat "cartela vs abonament", daca nu cumva exista.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Ok , sper ca e bun topicul.

Am abonament la Orange de 2 ani, cat platesc si ce optiuni am , e irelevant. Luna asta vreau sa-l reziliez. Merg cu tatal meu(fiind pe numele lui) in Orange shop si vorbim cu tipele alea. Precizez ca inainte am sunat la un numar (nu-l mai stiu , ceva din 3 cifre) , important e ca am vorbit cu un operator. Mi-a cerut ultimile 4 cifre din CNP si le-am dat un numar pe care sa ma contacteze(vodafone). Au spus c-or sa ma sune. Eu tin tableta pe silentios , ma enerceaza sunetele si m-au sunat pe tableta. Am mers in magazinul Orange si fata de acolo ne-a spus ca numarul pe care ne contacteaza e de vodafone si nu-i nicio problema. Acum eu am tinut-o pe silentios si n-am mai folosit-o de ceva vreme(tableta) si vad 3 apeluri nepreluate. Intrebarea e:

De ce nu pot rezilia contractul face to face, la fel cum l-am si facut? De ce trebuie sa ne tot invartim in cerc? Acum imi va mai veni o luna de plata chiar daca nu e in contract , nu? Am fost in Orange de doua ori si mi s-a confirmat ca ma suna pe numarul de Vodafone.

Nu inteleg de ce nu suna pe numarul dat. Vi s-a intamplat si voua? E normal?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Ai intrebat tu si ti-au spus ca nu se poate rezilia telefonic sau fizic intr-un magazin sau doar te-ai multumit cu raspunsul clasic "don't call us, we'll call you"? Eu cred ca ti-au propus sa te sune ca sa te faca sa te razgandesti cu vreo oferta.

Sent from my LG G3-D855

M-am gandit si eu la asta , am fost in magazin , am intrebat si mi-au spus ca ma suna , asa e procedura... Nu inteleg de ce e asa. Si eu m-am gandit ca ma suna ca sa ma imbarlige cu vreo oferta .

Reziliere in scris, scrisoare recomandata cu confirmare de primire.

""Prin prezenta, solicit rezilierea contractului nr... din .... incepand cu data de..."

Rezilierea e o chestie unilaterala, nu trebuie sa ai stampila lor pe... chiar, pe ce ? I-ai anuntat in scris, o sa ai confirmarea de la posta, totul e cat se poate de legal si conform cu Codul Civil.

Gata! Multumesc Innoxius! Ele d-asta tot spuneau ca ne vor suna , ca sa ne ademeneasca cu ceva oferte , stiam si eu , dar nu stiam daca-i alta modalitate de a-l rezilia.

Problema! Nu mi-au reziliat contractul! Mi-a venit factura si pe septembrie desi stiam ca am reziliat contractul. Ce-i de facut!? Nu vreau sa platesc in 160 de lei, cat a venit acum. Eu de cand stiam ca l-au reziliat am luat cartela si am aruncat-o intr-un sertar(stiu unde e) si tableta a plecat in USA. Abonamentul e pe numele tatalui meu.. Sa zicem ca-l reziliez eu prin telefon (iar) avand datele lui..el neputand de acolo, dar de ce sa platesc 160 lei cand stiam ca n-am folosit absolut DELOC abonamentul(cartela) aia. Au spus ca l-au reziliat, a facut si cerere in magazin din cate stiu...si tot vin facturi. Ce-i de facut?

Cu ce data intra in vigoare rezilierea ? Dupa data asta e normal sa-ti mai vina o factura. Abonamentul se plateste in avans, convorbirile pe luna anterioara. Deci va trebui sa primesti o factura cu plus pentru convorbiri, trafic si cu minus pentru abonament. Vezi pentru ce e factura.

Eu cand am reziliat, mi-am notat data, ora si persoana cu care am vorbit. Si le-am trimis o sesizare scrisa (prin intermediul formularului de pe site) in care am specificat toate astea, ca sa verifice inregistrarea convorbirii si s-a rezolvat. Dreptu-i ca era vorba de Vodafone.

In nici un caz sa nu o platesti. Conform Codului Civil, daca ai platit-o, esti de acord cu ea. Sau cel putin asa ma aburea o domnisoara de la RDS.

Sper..desi l-am reziliat din iulie, tinand cont ca postul meu de aici cu "am rezolvat... etc." e de pe data de 7 iulie. Pe august a venit o factura de doar 14 lei si acum a venit de 140 si ceva lei.