Clicky

Jump to content
Madushka

Allview Viva H8 plus

Recommended Posts

-as dori o parere in legatura o o problema pe care o am cu tableta mea, normal modelul dispune de 16 GB memorie interna, dar imi apare acest spatiu partitionat in 2, unul de 1 giga si unul de 12, iar cel de 1 este dedicat aplicatiilor...dupa ce se umple nu mai pot sa-mi instalez nicio aplicatie, chiar daca imi apare ca mai am cei 12 giga liberi de a doua partitie; 

-nam mai auzit la nimeni sa aiba memoria interna partionata la o tabletam, si as dori sa stiu cum as putea face sa am o singura partitie, adica toata memoria interna sa fie la un loc;

-mentionez ca nu folosesc un card SD, deoarece dispun de spatiu pe tableta, doar ca nu-l pot folosi

Salut ,

Memoria interna este partitionata in :

Memoria sistem
Memoria interna a tabletei 

- partea de baza a aplicatiei este stocata in memoria sistem

- partea de fisiere suplimentare este stocata in memoria interna a tabletei.(Memoria libera nu este numai pentru filme sau poze , tot in acea memorie se vor salva si fisierele necesare anumitor jocuri /aplicatii .)

Aceasta partitionare vine din platforma procesorului(MTK),~1GB pt aplicatii.
Din pacate o altfel de partitionare poate produce probleme grave software.

Avem in vedere o solutie pt aceste solicitari.

In momentul in care va exista o solutie ,vom posta aceasta informatie pe site-ul nostru www.allview.ro .

Multumim pentru intelegere ! 

-as dori o parere in legatura o o problema pe care o am cu tableta mea, normal modelul dispune de 16 GB memorie interna, dar imi apare acest spatiu partitionat in 2, unul de 1 giga si unul de 12, iar cel de 1 este dedicat aplicatiilor...dupa ce se umple nu mai pot sa-mi instalez nicio aplicatie, chiar daca imi apare ca mai am cei 12 giga liberi de a doua partitie; 

-nam mai auzit la nimeni sa aiba memoria interna partionata la o tabletam, si as dori sa stiu cum as putea face sa am o singura partitie, adica toata memoria interna sa fie la un loc;

-mentionez ca nu folosesc un card SD, deoarece dispun de spatiu pe tableta, doar ca nu-l pot folosi

Aceeasi problema am ridicat-o si eu.Sunt putin frustrat pentru ca aceasta tableta promitea o destul de buna performanta...

Mai sunt tablete cu memoria interna partiționata in felul acesta.Eu am cumpărat un Vonino Sirius QS,care are doar 1 GB memorie interna alocata aplicațiilor.La achiziție,pe lângă alte aspecte,si acesta este un punct de care sa se tina cont.

Aplicatiile se memoreaza tot in memoria de sistem asa cum o numesti tu. N-am putut sa instalez Heartstone pe nicio tableta Allview, si am avut multe la dispozitie!

D-asta urasc Mediatek si nu voi avea niciodata un telefon cu mediatek , oricum urasc chinezariile care incearca sa imite iOS , cu meniurile alea colorate.

Edited by Scootch98

Partitioneaza aiurea memoria interna, nu-ti lasa la dispozitie toata memoria pentru a instala aplicatii.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Habar n-am, numai pe S2 am avut partitie separata pentru aplicatii, dar din ce stiu, la majoritatea tabletelor cu procesor Mediatek exista limitarea asta stupida.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Uitati cat de enervant e:post-13157-142307430315_thumb.jpgpost-13157-14230743158_thumb.jpg

Vede aia 5 gb ca SD card si nu se pkt instala aplicatii pe SD Card.

Asta e tableta parintilor ,castigata de mine la Mobilissimo. Are 5 gb liberi si nu pot fi folositi. Era o aplicatie care cerea root si unea memoria de pe card cu memoria interna si puteam folosi toata memoria. Daca stie cineva cum se numeste..eu am uitat. Am mai incercat cu un modul xposed numit XinternalSD , dar nu vad vreo diferenta.

100 (o suta) de mega are aplicatia facebook?! 
Pfff, penal rau.. ocupa mai mult decat google play, care e esential pe un telefon cu android, da feisbucu nu-i.

Sebi , n-am intrebat asta , e treaba lor ce aplicatii folosesc(a parintilor) . Vreau doar sa unesc memoria interna si externa...era un clip pe youtube , dar nu-l mai gasesc.

Pai daca mergea pe cea mare era bine , se instaleaza pe partitia mica.

@Candrei, daca poti ...o vazusem si eu pw youtube acum ceva timp , dar n-o mai gasesc.

Edited by Scootch98

Ok , multumesc! Incerc si revin.

Nu functioneaza "only for xolo , gionee? Allview"

post-13157-14231401638_thumb.jpg

Poate ajuta sa va dau modelul procesorului.

post-13157-142314032897_thumb.jpg

Edited by Scootch98