Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Am decis sa fac trecerea de la android la win phone. Faptul ca sistemul este unul stabil ce se foloseste de mult mai putine resurse fata de robotelul verde, m-a convins. Momentan detin un galaxy chat b5330 care si-a facut treaba, dar a trecut vremea peste el. Update-urile aplicatiilor il chinuie destul de tare la componentele pe care le are. A inceput sa ma deranjeaze ecranul de 3" care e mic, mic.. Si incepe sa se blocheze destul de repede, are delay-uri in homescreen si meniu, de browsering si gaming nici nu mai vorbesc. Ma gandeam la un lumia 830, un midrange perfect pentru net, mailuri, jocuri, putin multimedia. Mi se pare interesanta si functia de Glance, marginea metalica ii da o infatisare de telefon premium. Restul e cancan  :)) mai aveam o a doua solutie, un 925. Am inteles ca e cel mai reusit ecran facut de nokia.. dar totusi, telefonul e pe piata de mai bine de-un an jumate.. Nu stiu ce sa zic...

Si mai vreau sa stiu daca e real acest test, mi se pare putin ciudat 

Adica camera lui 930 este cam egala ca si calitate fata de 925. Dar n-am vazut niciun review care sa confirme filmul de mai sus..

Îți recomand cu drag Lumia 925 și confirm faptul că diferența dintre fotografiile făcute cu 925 si 930 nu sunt la o diferență care poate fi remarcată fără să te uiți în EXIF-uri. În afară de asta, Nokia Lumia 925 arată infinit mai bine!

Faptul ca un telefon cu WP e de x ani pe piata e irelevant (WP8!). Toate au cam aceleasi specificatii, mai putin tehnologia ecranelor (?), bateria si dimensiunea.

Cel mai bun telefon WP e 930 (baterie, ecran, RAM etc) sau 1520 (chiar are o baterie foooooarte buna) - foarte mare.

Dupa cam orice modele sunt bune: L 925, L 830, L 730, HTC M8?

Edited by Adrian

Diferenta de pret de la 925 la 930 nu se justifica decat de dorinta de a avea ultimul, cel mai nou, ză best si altele din astea. Singura intrebare este daca va primi Windows 10. Dar si 8.1 este destul pentru ce ai tu nevoie.

Na, ca ai fost mai rapid :D

Si inca ceva: daca tot vrei WP, ia-ti un Nokia. Un Nokia, nu un Microsoft. Cota de piata a Nokia in total cota de piata WP este un argument logic.

Toate telefoanele Lumia primesc W10.  

Da, diferenta de pret este de ~ 1.000 lei si e mare, dar e si justificata prin"  rezolutia ecranului, RAM,  GC3 si CPU muuult mai mare, captura video mai buna, si nu in ultimul rand camera de pe 930 poate salva in mod "raw". E cum a zis Innoxius "cel mai nou, ză best si altele din astea".

Daca tot esti asa de interesat de camera lor, uita-te aici. Din cate am citit pe internet, in low-light e mai bun 925, iar in rest 930. Oricum, asculta-l pe Erwin care cred ca a avut 925? Sau mai citeste pe alte forumuri/ intreaba persoana care au avut unul dintre modelele astea. 

Totul depinde de tine. Chiar daca 925 nu are specificatii de "2014", WP a aratat mereu ca nu are nevoie de x,y,z^2000 ca sa ruleze ceva.  B)

Edited by Adrian

ce bine ca nu m-am grabit. la germanos e lichidare de stoc lumia 930 la un pret de 1400lei. am vorbit deja cu o tipa de la germanos din bul. carol david sa-mi pastraze un terminal pe alb, pana saptamana viitoare. din pacate nu mai aveu pe verde. prefer albul in detrimentul negrului pentru rama metalica argintie ce ofera un aspect placut.

Edited by cristipilif