Clicky

Jump to content
Mihai Adrian

IPhone6+ vs Note4

Recommended Posts

Salut, salut.

Sunt in pozitia de a alege intre IPhone6+ si Note 4( telefonul o sa fie tinut 2 ani )

O sa il folosesc la web, youtube, jocuri.

Precizez ca nu ma folosesc prea mult de stylus( doar din cand in cand in timpul scolii ) iar in rest doar multiwindow, altceva nu. ( Nu o sa duc lipsa de nimic la o adica )

Precizez ca am Note3 in acest moment iar singurul defect care il are, ar fi uneori acel defect specific de android cu optimizarea jocurilor(gen mai apare frames drop sau dispozitivul nu e compatibil, bla bla bla )

Credeti ca merita sau sa mai astept ?

Edited by Mihai Adrian

Da , sa nu uitam faptul ca-i la scoala ...nu de multe ori am fost nevoit sa arunc telefonul in ghiozdan pentru ca venea profesorul ...si cum iPhone 6 plus se cam indoaie ,daca nu ai putina grija de el...

Dar da , daca ii pui husa si ai putina grija de el ,va fi ok. La iPhone 6 nu te-ai gandit ? Mie mi se pare mai ok decat 6+ , il manevrezi mai usor cu o singura mana si performanta-i tot p-acolo .

Edited by Scootch98

@Erwin, sincer si eu m-am gandit. Am doar un gand negru, progresul jocurilor, care din cate am vazut nu se transfera la multe dintre ele uff :-<. Multumesc de parere.

Observ ca ai IPhone 6+, ai avut ceva probleme cu intarzieri, frameuri, lag sau orice chestie in gen in jocuri sau utilizarea zilnica ( cu memoria cat de cat ocupata ) ? (Stiu, e un iphone dar tot ma bate intrebarea asta)

@Scootch98 - Sunt la scoala in Franta, nu se pune problema de jucat in timpul orei sau in clasa ( fiind interzis acest lucru ) si oricum husa ii puneam, la toate telefoanele am avut husa ( Sunt mai paranoic de fel :)) )

De IPhone 6 nu se pune problema, are mama mea si personal nu cred ca pot sa ma obisnuiesc cu un ecran mult mai mic, am avut prea mult timp Note :D.

Edited by Mihai Adrian

@Scootch98 E mai OK pentru jocuri 6+, iar pentru indoit am un leac: UAG :P

@Mihai Adrian nu se pune problema vreunei probleme de acest gen in cazul iPhone 6+, singurul neajuns e de ordin fizic, mai exact e foarte alunescos, dar daca ii alegi o husa buna, scapi de aceasta belea. Legat de Note 4, ar fi si el la fel de bun ca 6+, doar ca e pacat sa cumperi un telefon cu dotarile pe care le are, fara sa te folosesti de ele.

Ce sa mai astepti ? Ambele sunt aparute de curand, ambele au urmasi unul pe an. Sau te referi la alti producatori ?

Credeti ca merita sau sa mai astept ?

Guest Deio

Ma bag si eu? :D

iPhone 6 Plus e foarte bun pentru jocuri pe telefon, e usor de folosit si stii ca nu vei avea probleme cu actualizari si gasesti o groaza de jocuri pentru el. Dar, cam atat :P

Note 4, pe de alta parte, poti sa il faci cum doresti tu, daca doresti. Ii pui root, faci debloat, pui un Titanium Backup in tandem cu Dropbox si poti sa muti salvarile intre dispozitive foarte usor.

Scoti ad-urile din jocuri si browser, il faci cum doresti. Chiar daca nu te folosesti de stylus neaparat.

Mai exista un aspect: Daca esti impatimit cu jocurile, il vei incarca zilnic cel putin. Dupa 1 an de zile, bateria nu va avea aceeasi capacitate. La Note 3 si 4 le arunci si cu 100 lei iti iei alta originala.

Inca un aspect: (defect profesional :P) iPhone 6 Plus trebuie sa iti iei varianta cu minim 32GB sau 64GB, nu iti va ajunge spatiul mult timp. La Note 4 poti pune si card de 64GB sau 128GB si totalizezi 90GB sau 140GB de spatiu utilizabil, aplicatiile se instaleaza si pe card  extern acum.

Le-am avut pe ambele (Note-ul inca il mai am), asa ca nu spun din auzite, iar @Erwin detine inca lopata 6 Plus :)) El nu e gamer, e "biznessman" :))

Iphone 6+, desigur pentru ca e iphone. :D

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Edited by Gastarbeiter

@Deio, asta e gandul care ma bate, pe note3 am root-ul de curand si sunt in extaz ( chiar ma gandesc la un custom rom )

@Innoxius, ma refeream la faptul daca sa mai tin note3 inca un an :D

@Erwin, de curiozitate, exista programe de screen record pe appstore care sa fie functional ? ( eu de curand mi-am deschis canal de youtube cu cateva jocuri pe telefon/tableta si ma ajut si de note si de tableta sa filmez ( unele jocuri le fac pe tableta altele pe telefon ).

Plus, cum spune Deio eu ajung sa incarc telefonul si de 2 ori pe zi cand am vacante sau in week-end, il folosesc cam foarte mult cand stau acasa deci si bateria ar putea sa fie o problema ( capacitatea care scade )

Guest Deio

Asa, in fiecare an, daca il tii, poti spune ca iese ceva nou. Mai mult, vedeti si voi ca tot ies refresh-uri, evenimente care sunt trimestriale cu noi produse, noi tehnologii.

Astfel nu iti mai iei niciodata nimic. :))

Aș merge pe iPhone 6+ că oferă o experiență mai solidă deși mai restrictivă.

Android-ul e mai rebel.

Mihai, e puțin 16 gb, mai ales dacă ești gamer. Minim 32/64 gb

Edited by Tyler Durden

Eu zic sa stai pe note 3, Deio tot recomanda un rom bun pt el, întreabă-l.

Dacă zici ca ai frame Drop în unele jocuri,încarcă alt rom, eu zic ca e din cauza rom-ului stock de la Samsung.

Și din cate știu eu, parca 6+ avea probleme cu unele apk și jocuri, ca cică formatul ecranului e ciudat și drac mai știe de.

Ok, greseala mea, eu asa prescurtez cuvantul "aplicatii/aplicatie"
Deci, aplicatiile si jocurile. Ok? :))

Multumesc de pareri, o sa aleg pe moment ( nu m-am decis inca.. ) si o sa vad ce iese :D ! cu toate ca inclin spre I6+

Intrebare pentru Erwin : Merge sa conectezi un controller ( de exemplu cel de la nvidia sau altul pe bluetooth ) la IP6+ ?

Edit : Si exista vreun program de filmat ecranul fara jailbreak ? :D 

Edited by Mihai Adrian

Eu-s sarac si total pe langa, nu detin nici un telefon din astea 2 dar daca as avea bani, as lua Note 4 cu siguranta. Nu o sa argumentez din moment ce nu am nici unul dintre ele iar parerea mea e total subiectiva. Tine de gusturi. Pe Note poti face o suma mai mare de lucruri, pe iPhone esti limitat.

Eu aș rămâne la note 3 care cu un rom curat gen Cyanogenmod o să meargă lejer cu noile jocuri/aplicații apărute în următorul an. Dacă totuși vrei note 4 așteaptă versiunea cu Snapdragon 810, nu că 805 n-ar fi puternic dar dacă îl ții 2 ani... Să fie bine să nu fie rău. :))

Probează rom-uri, fa-i overclock, note 3 inca mai are multe de zis ;)

Cu snapdragon 805 te joci minim 2-3 ani orice joc.

Ce drecu, doar nu o sa avanseze jocurile într-un timp atât de scurt în halu ala ca să-ți trebuiască 8gb ram, procesor cu 8 nuclee Intel i7 și drac mai știe ce..

Simplu, pentru ca la anul mai toate flagship-urile vor fi pe 64 bit,iar asta va insemna suport din ce in ce mai redus pentru cele cu 32 bit. Daca vrei un telefon future proof, iti cumperi ce e mai bun, ca sa nu-l schimbi ceva timp si sa primesti suport cat mai mult timp. Evident, poti face aceleasi lucruri si pe un AllView cu cine stie ce procesor jalnic, dar nu poti vorbi de future proof.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk