Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Cum pot afla bateria adevarata a unui telefon? Sincer, nu cred ca cineva se ia dupa ce scrie pe cutie (ce zice producatorul). Ce site-uri imi recomandati?

Edited by Adrian

Uh.. merci de aplicatie, dar ma intereseaza strict anumite modele de telefoane. Deci, am nevoie de unde site. 

Daca citesc reviews fiecare are ceva diferit la baterie. Nu stiti un blog/ site/ youtube channel orice care e mai de incredere decat cei care favorizeaza x,y,z?

Guest Deio

E nu cred ca exista un site mai precis, mai veridic decat GSMArena. Inclusiv EMAG, QuickMobile si alti comercianti copiaza "mot a mot" ce scriu ei pe acolo.

Ei testeaza absolut fiecare telefon care le trece prin mana.

Ce nu inteleg eu, ce fel de informatie doresti sa extragi din caracteristica numita "baterie"? Sa inteleg ca producatorul minte?

Recomand ca sa citesti:

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/4147-prima-incarcare/?p=83313

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/2897-cum-se-incarca-corect-o-baterie/?p=51252

http://batteryuniversity.com/learn/article/lithium_based_batteries

Daca un producator X iti spune ca bateria lui are 3000mAh, atunci il vei crede pe cuvant. Pentru ca nu exista instrument din lume care sa iti masoare precis un acumulator/baterie pe timp indelungat, decat instantaneu.

Adica acumulatorul masurat cu un instrument de masura foarte precis nu avea 3000mAh ci 2998mAh in mod instantaneu fara sarcina reala. In timp, datorita compusilor chimice ce se degradeaza (LiPFe), capacitatea va scadea.

Masurarea nu o poti face decat cu o sarcina pe echivalenta curentului furnizat in unitatea de timp. Adica energia care in curent continuu este activa si se masoara in Wh. Sarcina trebuie sa fie liniara, nu dinamica, altfel masurarea este imprecisa si scoti rezultate inconsistente. Sarcina poate fi si un bec spre exemplu, este rezistiva si consuma la fel mereu.

Tensiunea, este alta poveste. Tensiunea unui element Li-Ion trebuie sa fie mereu in jur de 4.2V Practic ce masoara aplicatiile si telefonul, este tensiunea dupa care circuitul intern de break si control spune sistemului aproximativ viata sau capacitatea. Este estimativ, nu precis.

Deci, nu poti afla cu precizie capacitatea acumulatorului, trebuie sa il crezi pe producator pe cuvant. Si da, noi toti il credem pentru ca s-au facut multe experimente cu telefoane si baterii am facut si noi si estimam ca producatorii nu mint, dar pot gresi cu 1-2 procente. (desi unii mai scrie +/- 5% measure, etc)

E nu cred ca exista un site mai precis, mai veridic decat GSMArena. Inclusiv EMAG, QuickMobile si alti comercianti copiaza "mot a mot" ce scriu ei pe acolo.

Ei testeaza absolut fiecare telefon care le trece prin mana.

Ce nu inteleg eu, ce fel de informatie doresti sa extragi din caracteristica numita "baterie"? Sa inteleg ca producatorul minte?

Recomand ca sa citesti:

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/4147-prima-incarcare/?p=83313

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/2897-cum-se-incarca-corect-o-baterie/?p=51252

http://batteryuniversity.com/learn/article/lithium_based_batteries

Daca un producator X iti spune ca bateria lui are 3000mAh, atunci il vei crede pe cuvant. Pentru ca nu exista instrument din lume care sa iti masoare precis un acumulator/baterie pe timp indelungat, decat instantaneu.

Adica acumulatorul masurat cu un instrument de masura foarte precis nu avea 3000mAh ci 2998mAh in mod instantaneu fara sarcina reala. In timp, datorita compusilor chimice ce se degradeaza (LiPFe), capacitatea va scadea.

Masurarea nu o poti face decat cu o sarcina pe echivalenta curentului furnizat in unitatea de timp. Adica energia care in curent continuu este activa si se masoara in Wh. Sarcina trebuie sa fie liniara, nu dinamica, altfel masurarea este imprecisa si scoti rezultate inconsistente. Sarcina poate fi si un bec spre exemplu, este rezistiva si consuma la fel mereu.

Tensiunea, este alta poveste. Tensiunea unui element Li-Ion trebuie sa fie mereu in jur de 4.2V Practic ce masoara aplicatiile si telefonul, este tensiunea dupa care circuitul intern de break si control spune sistemului aproximativ viata sau capacitatea. Este estimativ, nu precis.

Deci, nu poti afla cu precizie capacitatea acumulatorului, trebuie sa il crezi pe producator pe cuvant. Si da, noi toti il credem pentru ca s-au facut multe experimente cu telefoane si baterii am facut si noi si estimam ca producatorii nu mint, dar pot gresi cu 1-2 procente. (desi unii mai scrie +/- 5% measure, etc)

Ma refer la durata. Pentru ca la unii heavy using poate insemna ceva la altii altceva. Vreau doar sa stiu de ex. pt LG G3 cat tine bateria cu heavy using (~4 ore de reddit, 1 de browsing, etc). 

A si, din moment ce stii atatea, faza cu "o sa-ti distrugi bateria daca nu o consumi pe toata si apoi faci un full charge" - cand iti iei telefon nou, e adevarata? Pentru ca eu din cate stiu nu se aplica la telefoanele astea noi "smartphones". Dar nu vreau sa intru intr-o discutie si sa nu stiu corect :P DE CE nu se revolutioneaza bateriile? :(

Si sunt asa mari diferentele ? Apropos, diferentele sunt normale.

Problema e ca daca citesc un review pe The Verge unde nu prea stiu cum testeaza bateria, durata ei e diferita de... sa zicem pocketnow.com. 

EDIT: Recomandati telefoane unibody sau cele care au posibilitatea de a schimba bateria? 

Edited by Adrian
Nu mai cita postul anterior!

Guest Deio

Te rog nu mai cita postul anterior, sunt multi care se uita de pe telefon si incercam sa eficientizam navigatia.

Din nefericire nu vei gasi ce cauti. Nimeni nu face teste din punct de vedere al unui utilizator. Toti au acceptat testul banal cu video 720p luminozitate 50% si da-i bataie. Care nu e concludent deloc.

Nimeni nu are timp sa faca testele cum am dori noi si chiar daca ar face-o, rezultatele ar fi inconsistente si nimeni nu ar mai avea incredere in review-uri.

Noi doi daca am avea HTC 8X nu am avea aceeasi autonomie. Este imposibil si atunci acceptam testul cu video.

La intrebarea cu de ce nu se revolutioneaza bateriile, iar nu am raspuns pentru ca producatorii fac telefoane de 4mm si elegante, dar nu le pasa de autonomie.

Si mai este tehnologia, care este limitata. La ora actuala nu exista alt element mai puternic ca Litiu si combinatia Phosporus, Fier si Carbon pentru a creea o baterie eficienta si cu o asemenea densitate uriasa de energie pe mm patrat. Tabelul lui Mendeleev nu are alti elementi metalici care permit combinatii eficiente.

Inclusiv bateriile atomice care tin 50 de ani, au minim 30kg sau mai mult.

Deio, de unde stii atatea? Lucrezi in domeniu?   B)

Deci ar trebui sa ma uit la mai multe recenzii si sa-mi faca o idee generala? De pe forums nu stiu daca am incredere in utilizatori (sau...)

Guest Deio

Ar fi absurd sa iti spun ca Mobilissimo e cel mai concludent site de review. :) Si subiectiv. Recomand sa urmaresti cat mai multe site-uri de review, sa citesti foarte atent modul in care testeaza produsele, este foarte important, asa iti formezi o opinie. Chiar daca unele sunt afiliate pe afara in strainatate si platite de marile companii, daca citesti la mai multe site-uri, vei constata diferente mici intre rezultate.

Cel mai important aspect, mai important ca review-urile, cauta pentru un anume telefon care te intereseaza, parerea celor care il utilizeaza serios, il detin de ceva vreme, care stiu sa spuna ce probleme are si care au detinut multe telefoane de-a lungul anilor, te va ajuta experienta lor.

Si sa stii ca nu stiu mai nimic, dar imi place sa ajut pe cei ce cer ajutorul cu adevarat, pentru asta ma fac si astronom daca trebuie :))

Plus că acest consum va fi drastic influențat de condițiile de semnal GSM. Una e să navighezi într-un punct cu semnal stabil H și alta unde ai fluctuații 2G / 3G.

Guest Deio

Asa e, nici nu am luat in calcul acest factor, care e uneori decisiv in autonomia totala a oricarui dispozitiv ce foloseste emitator/receptor radio.

Guest Deio

Da, dar nu e usor sa o schimbi. Recomand cele cu baterie detasabila, daca planuiesti sa ai un telefon cel putin 2 ani, peste 1 an, orice baterie pierde din capacitate. O arunci si cumperi alta originala la ~ 100 lei