Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Problema retur SSD

Recommended Posts

Ieri am zis si eu sa imi upgradez laptopul, sa ii pun un SSD de 32 de giga. L-am luat aseara, am vrut sa instalez sistemul de operare original de la Sony, cu discuri de recuperare, am intampinat probleme pentru ca era prea putin spatiu. Astazi, am luat unul mai mare de 64(mi s-a impus) si am zis sa treaca de la mine, aseara ii sunasem si ii intrebasem daca pot sa ii fac returu si "nu, doar sa cumparati altul". Dupa ce s-a instalat Windows-ul in sine acum cateva zeci de minute, am primit o eroare la instalarea software-urilor preinstalate de la Sony. Am restartat laptopul si dupa am remarcat ca mai am doar 1 giga liber pe partitie, 32 avea partitia C si 32 partitia de recuperare. Acum, am sunat la magazin (Info Center Craiova) si am intrebat daca pot sa il returnez, pe un angajat "necalificat", nu pe sef. Mi s-a spus tot la fel ca nu se poate, ca el trebuie sa platesca SSD-ul si sa vorbesc cu seful mai incolo cand ajunge. Ce sa fac daca nu imi accepta, reclamatie la OPC?

Guest Deio

De ce doresti sa il returnezi? Pe motiv ca are o problema? Consideri ca este defect sau doar doresti retur?

Guest Deio

Dragilor, SSD-urile legate de Hard Disk-uri sau in varianta SSHD, nu sunt concepute pentru instalat sistem operare, ci pentru Intel Rapid Storage Technology sau Rapid Start, adica in tandem cu un HDD, asa si sunt configurate de producator.

Utilizatorul nici nu il vede in mod normal si este formatat HFS si nici nu are litera asignata.

Daca e SSD mSATA, se poate cumpara si inlocui cu un altul mai mare de exemplu de 128GB pe care instalezi SO. Altfel lasa-l cum il face producatorul.

64 GB e prea putin pentru Windows, ramai cu ~20GB liberi si nu vei avea loc de mai nimic sa instalezi.

Deci?

Deci...după niste chinuri colosale am reușit sa il returnez la acel magazin si in urma părerii lui Deio, am luat cu putin timp in urma de la eMAG un SSD Intel mai mare, de 120 pe care chiar acum instalez sistemul de operare.

Ori faci reclama la Sony, ori ai necaz pe ei. Cate produse Sony ai cumparat si returnat pana acum?

Sent from my LG G3-D855

La ce te referi?:))

La faptul ca numai din postarile efectuate de tine, ai returnat cel putin vreo trei produse Sony, pe care se pare ca le-ai luat doar sa le testezi.

Sent from my LG G3-D855