Clicky

Jump to content
Feri

Tutorial de root pt LG G3 versiune soft Kit Kat

Recommended Posts

Mai jos va prezint o modalitate simpla prin care se poate root-a telefonul LG G3(toate modele). Aceasta metoda a fost testata de mine si functioneaza 100% atat pe Windows cat si pe Mac(nu am testat).

Pt inceput avem nevoie de:

-Driverele LG pe care il gasim cu usurinta pe site LG Romania la sectiunea suport produs.

-Purple Drake Lite Toolkit pt Windows sau Mac(fisierele le veti descarca din pagina SURSA).

-Trebuie sa avem bifat in setari dezvoltator din telefon optiuneea USB Debugging.

Si acum sa trecem la treaba, eu va povestesc varianta pt Windows :)

-Conectam telefonul la PC/laptop la un port USB.Evitati hub-urile USB !!!!

-Dezarhivam pe PC(desktop) fisierul Purple Drake Lite Toolkit si dublu click pe fisierul purpledrake_windows(img 1) si va aparea o fereastra(img 2). Dati enter si pe telefon trebuie sa va apara un popup prin care confirmati conexiunea. Dupa ce ati confirmat conexiunea in acea fereastra trebuie sa apara telefonul vostru conectat(img 3). Dupa acea veti mai da enter(2-3 ori) pana va apare mesajul "ready".

-Decarcati de pe Google Play aplicatia Super Su si dupa ce l-ati instalat continuati updatarea aplicatiei.

Pt a verifica daca aveti root descarcati de pe Google Play aplicatia Root Checker .

Si cu asta ati root-at telefonul. In cazul in care nu ati reusit rootarea reluati din nou procesul. In linkul SURSA aveti si un videotutorial si multumiri celor de la theunlockr.com pt acest tutorial.

SURSA

img 1.jpg

img 2.jpg

img 3.jpg

Am incercat metoda aceasta de root si nu a mers, banuiesc ca este decat pentru varianta de LG g3 cu kit kat. Care ar fi metoda de root pentru LG g3 cu lollipop instalat?

Multumesc

Pana la urma am instalat kit kat si am urmat pasii de aici. Multumesc

Edited by laurg