Clicky

Jump to content

Care imagine este mai de calitate?  

51 members have voted

1. 1. Care imagine este mai de calitate?

• Prima imagine!
      4
    • A doua imagine!
      1
    • A treia imagine!
      46

Recommended Posts

• Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Par troll, daca zic c-am ghicit inca dinainte sa vad pozele macar, ca cea mai buna va fi a One X-ului si cea mai proasta a S 3-ului?? Jur ca m-a lovit gandul asta-n sutimea de secunda in care-am ince

Ca veni vorba despre ce si cum sa faci teste la camera: pai sunt 2 variante: 1. Setarile care dau cea mai buna poza de care e capabila camera, deci in conditii diferite ai setari diferite. 2. Auto

Vreau sa fac un mic test, despre care vom scrie peste cateva zile un articol.   Mai jos vedeti trei poze facute cu trei telefoane diferite ale caror nume nu vi le voi spune pentru ca sa puteti raman

Posted Images

E bine ca Mesersmith face ca mine. Eu credeam din poze ca S3-ul ca telefon este urat, dar m-am inselat, iar el acum crede ca S III este "cel mai prost din curtea scolii", sub cele 2 cu care s-a facut testul. Eu raman asa mai "idiot" si continui sa cred ca pozele de pe S III sunt peste cele facute de Htc One X. Inseamna ca S II sau Note avand mici minusuri fata de camera S III-ului scoate o poza plina de "purici" si fara pic de detaliu. Deci nici nu are cum, Galaxy Nexus sa aiba o camera mai buna .., de aceea si s-au pus 5 megapixeli si acel senzor pentru nu a depasi S II-ul, dar S3-ul. Nu vreau sa intru in nici o polemica si nici nu am de ce, dar eu raman la parerea mea ca nu este asa prost.

Si ma repet, probabil S III -ul acela avea o problema.. pentru ca biroul este focalizat si obiectele nu prea. Pe cand la HTC One X, obiectele au iesit foarte bine, dar biroul nu.

Edited by Razvann

Cand vine vorba de foto fiecare are propria sa parere. Nu poti insa cataloga un telefon dupa gusturile tale si aici nu ma refer la cineva anume.

Nu poti spune ca un telefon e penal pentru simplu fapt ca rosul tau e mai aprins decat a vecinului. Poti spune ca telefonul e slabut doar atunci cand stergi jumatate din pozele facute la un chef, cand din 5 instantanee, 3 sunt de "neshare-uit", cand te dai rotund la un botez iar a doua zi ti-e rusine sa arati pozele facute :).

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

cand stergi jumatate din pozele facute la un chef, cand din 5 instantanee, 3 sunt de "neshare-uit", cand te dai rotund la un botez iar a doua zi ti-e rusine sa arati pozele facute :).

Un mare fotograf (fotograf, nu pozar ca noi) spunea ca el, daca obtine o fotografie buna dintr-o sedinta intreaga (ca-i la studio, ca-i in concediu cu familia) se declara multumit.

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine (sau el), ce te faci atunci cand soacra'ti pica in prapastie si smart-ul tau "prinde" doar niste cadre neclare ?

Lasand gluma la o parte, consider ca nu te simti prea bine atunci cand poza ta cu idolul preferat a iesit ca dracu' sau cand din poza de familie cu Piramidele se disting doar niste forme geometrice.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

.... iar el acum crede ca S III este "cel mai prost din curtea scolii"...

A dracu' limba asta a noastra...greu de inteles. Mama ei, zici ca-i vietnameza veche...

Eu o las asa, ca oricat as scrie, tot chinezeste se pare ca scriu.

Si Razvane, poate intelegi asa, ca vad ca explicatiile ample provoaca unora ameteli si vertij: daca S3 nu ar fi avut ecranul mai mic decat cel de pe Note , crede-ma ca eram primul de forum care-si cumpara.

Ia vezi, e mai clar acum?

Nu mai intru pe forum vreo zi jumatate si va aprindeti paie in cap unul altuia. Marea majoritate a decis, inainte sa stie ce telefoane au fost folosite, ca poza 3 e cea mai buna. Asta nu inseamna ca S III e un telefon prost, ci doar ca in cazul pozelor facute aici, in aceleasi conditii, S III a iesit cel mai slab. Inclin sa cred ca in situatii asematoare, pozele vor iesi la fel (facute cu touch to zoom si la distanta mai mica). Nu inteleg de ce unii membri se incapataneaza sa dovedeasca contrariul :)

Nu este cazul sa va cotraziceti sau sa aveti indoieli in privinta conditiilor "experimentului". In cazul lui S2 se stie ca Samsung a avut 2 tipuri de senzori (Sony si de productie proprie) si fiecare piata de desfacere a primit aqltceva, in functie de lot. Aceasta cred ca este si acum explicatia. Telefoanele scoase special pt a fi testate, pt review-uri au fost mai atent realizate, inclusiv la blocul optic si au avut senzorul Sony. Acum sunt primele bucati din productia de serie unde graba e mare pt ca sunt ft multe precomenzi. Pot fi probleme si la blocul optic (lentile). Acestea sunt printre primele exemplare din productia de serie, se va mai corecta pe parcurs, dupa "valul" precomenzilor. Oricum, nu cred ca toti clientii vor avea aceeasi calitate, senzorul nu va fi acelasi.

Intrebare (dc se poate) pt Erwin: Modelul testat de voi e "made in China" sau "made in Korea"? Teoretic nu ar trebui sa fie diferente, dar, practic, sunt alte linii de asamblare si alt personal.

Voi verifica. Luni il primesc din nou si voi face niste teste mai amanuntite (video/foto). Apropo, stiati ca SGS3 are acelasi senzor de imagine ca si iPhone 4S? :) @stemno - vezi ca la model telefon in profilul de pe forum ai trecut: 0760000000

Pot fi probleme si la blocul optic (lentile). Acestea sunt printre primele exemplare din productia de serie, se va mai corecta pe parcurs, dupa "valul" precomenzilor. Oricum, nu cred ca toti clientii vor avea aceeasi calitate, senzorul nu va fi acelasi

Ce spui tu e foarte grav: adica se va corecta o problema hard "pe parcurs" ? Sau exista diferente de calitate a senzorului (tot hard) ? Si daca se corecteaza, cu ce-i incalzeste pe cei care au dat deja banii ? Si cum, dupa ce ca la noi sunt mai scumpe, vin cu senzor calitatea a 2-a ? Nu fac fata precomnzilor si de aia fac lucru prost ?

Eu stiam ca e o caracteristica a poporului roman vorba "lasa, ca merge si asa".

Sincer nu ma pricep foarte foarte bine, dar la calitatea imaginilor pe S3 si iPhone 4S, asta stiu sigur e mare diferenta. Normal iPhone-ul scoate poze mult mai bune pe intuneric, prinde mai multa lumina, pozele facute in alte conditii au mai mult zgomot pe 4S fata de S3, la detalii poate un pic avantaj iPhone sau cam lafel. Dar cadrul prins de camera de pe S3 este mult mai mare decat cel de pe iPhone 4S. Si din cate stiu cel de pe iPhone 4S este un senzor Sony.

• 8 months later...