Clicky

Jump to content

Nokia 808 PureView, telefonul cu cameră de 41 megapixeli, se lansează pe data de 12 iunie în România

Recommended Posts

Nu cred ca il vor cumpara, parerea mea :D. Cei mai pretentiosi ori vor achizitiona un aparat dedicat si un smartphone sa le satisfaca poftele. Nu prea isi merita banii sincer..Eu unul sunt multumit in conditii de zi de pozele facute pe smartphone, pentru ca nu lucrez in domeniu si mai pot edita un pic pozele sa mai dispara din zgomot. Ceea ce am vazut ceva ciudat in testele de pe phonearena, este ca S3 face poze mai bine ca un Canon de aproximativ 15 milioane. Oricum Nokia 808 este peste toate la capitolul fotografii dintre smarphone-uri.

Edited by Razvann

Da, dar intre cei ca tine (si ca mine) si cei pretentiosi (banui ca te-ai referit la (semi-)profesionisti), mai exista o categorie: fotografii amatori. Si care nu umbla tot timpul cu compacta dupa ei, dar "vad" un subiect sau o scena care merita fotografiata si o fac bine. OK, pe langa asta mai trebuie sa nu-i deranjeze grosimea, pretul, Symbian-ul... Una peste alta, sunt si eu curios cate se vor vinde in 6 luni sau 1 an.

......... Ceea ce am vazut ceva ciudat in testele de pe phonearena, este ca S3 face poze mai bine ca un canon de aproximativ 15 milioane. ....

Mie imi vine greu sa cred...acel test.Mai repede este...marketing.

Ai drepteate Innoxius, eu sunt unul acela. Dar nu ma multumesc doar cu o camera buna. Am S2, mi-as dori S3, iar unul din catre lucrurile care imi plac la S III este camera. E mai buna cea de pe 808, dar nu as da banii pe asa ceva. Nu este o diferenta chiar foarte, foarte mare si mai exista programe de editat, eu mai umblu din cand in cand cu un photo editor, care iti mai poate lua din zgomot sau ati mai adauga detalii. Normal toate astea cu un lucru pro si contra. Adaugand detalii apare si un pic mai mult zgomot sau umbland le zgomot mai pierzi din detalii. Dar poti realiza o poza chiar decenta.

Mie imi vine greu sa cred...acel test.Mai repede este...marketing.

Nici eu nu pot sa cred asa ceva...

E clar ca e mai mult decat vrajeala de marketing.

Vad ca voua va plac testele, eu personal, le urasc profund si testul asta confirma sentimentul meu.

Si asta. Insa nu numai.

Cum dzeu sa trantesti un telefon de pamant si sa spui ca ai facut un crash test?

Doamne...in ce lume traim?

Deja se fac tot felul de clasamente bazate pe prostia asta.

Nimeni vad ca nu tine cont de zona de impact, forta inregistrata pe acea zona, etc...

Si acum cu camerele...

Eu cand mi-am luat s2 am gasit pe youtube doua teste, in acelasi filmulet.

In primul dintre ele, s2 batea iPhone nu stiu care, de-l usca.

Curgea sange din el.

In al doilea test, ce sa vezi?... iPhone-ul rupea bucati din s2.

Batea la el ca la fasole...

De atunci, am terminat cu testele.