Clicky

Jump to content
Innoxius

Setari optime de retea GSM pentru Android

Recommended Posts

Pentru ca acum se discuta subiectul la Note 4 si s-a mai discutat /  se va mai discuta, haideti sa centralizam aici intrebarile si sfaturile legate de setarile optime pentru reteaua GSM. Optime atat pentru semnal cat si pentru un consum minim de baterie.

Aratati la ce dispozitiv va referiti, daca este sau nu 4G, daca aveti sau nu abonament / cartela 4G, ce setari aveti la dispoztie si ce ati ales.

Incep eu: tableta Vodafone Tab II, n-are 4G, n-am abonament 4G. Setarile disponibile sunt GSM/WCDMA (mod automat), Doar WCDMA, Doar GSM si GSM/WCDMA (WCDMA recomandat). Am ultima setare, nu am vazut nici o diferenta fata de prima. In oras sta aproape tot timpul in H+, semnal maxim. Cand sunt plecat din oras, trece pe 3G sau 2G, semnal functie de acoperirea Vodafone.

Samsung galaxy note 3 , 4G,am abonament cu 4G inclus doar ca in timisoara nu e 4G iar semnalul pe 3G e si el destul de slab in incaperi,in cele cu pereti mai grosi deja vorbim de EDGE,am setat LTE/WCDMA/GSM,conectare automata.

Cum nu este 4G în Timișoara? Eu am atât în curte cat și în casă.

Eu am LG G3 cu 4G și abonament tot 4G, telefonul este setat pe auto GSM/WCDMA/LTE.

Sent from my LG G3

Note 3 - Telekom - abonament 4G ( 21,65 euro - nelimitat orice retea + 4,5 GB trafic). 

Tin telefonul 80% din timp pe modul GSM/WCDMA. 

Cand vreau viteza mai mare de internet trec pe modul 4G adica pe modul GSM/WCDMA/LTE. Inca retelele din Romania nu au facut acest 4G foarte util.. in afara de viteza buna (am ajuns si la 100mbps, cat am maxim acasa pe abonamentul pentru pc), ai un semnal mai prost, bateria scade simtitor fata de cand e tinut pe 3G.

Cand plec la tara in Ramnicu Valcea si e modul GSM/WCDMA activat am doar Edge ca internet (viteza slaba). Pentru a avea H+(o viteza acceptabila spre buna) trebuie sa trec doar pe modul WCDMA (mi s-a spus ca motivul este acela ca antenele sunt mai puternice pentru voce si cand e pus pe automat preiau ce da mai mult semnal, adica vocea). Deci cand aveti Edge si e o zona rurala sau cu semnal mai slab in zona si vreti sa faceti browsering la viteze ok treceti pe modul WCDMA.

La fel daca sunteti intr-o zona cu semnal slab pentru un semnal imbunatit si a putea vorbi cu persoana dorita (pe modul automat WCDMA/GSM sau WCDMA/GSM/LTE poate fi semnalul un pic mai slab) treceti pe modul GSM. La modul GSM convorbirea nu mai este HD VOICE (doar de la 3G in sus este activat si HD VOICE).

Buna nu stiu daca a mai avut cineva problema asta.am un Note4 SM-910S adus din koreea,problema este ca in setari imi apare doar 3G only si LTE .problema este ca daca selectez lte la semnal tot 3G imi apare cu toate ca am acoperire 4G ma poate ajuta cineva .

Sent from my SM-N910S using Tapatalk

b535f634cd345350ab960e02e924749e.jpg

Edited by sidumitru

Pe ce retea esti? E posibil ca LTE-ul de la versiunea coreeana sa fie compatibil doar cu reteaua lor si nu cu frecventa operatorilor nostri.

Sent from my LG G3-D855

Pai Orange foloseste frecventa de 1800 MHz pentru LTE. Esti sigur ca varinta ta de Note 4 suporta frecventa asta?

P. S. Am cautat acum si in mod normal cica stie frecventa asta.

Sent from my LG G3-D855

Am schimba și cartela am sunat și la Orange și am întrebat dacă e vreo problema și e posibilitatea de a avea semnal slab. De aceea voi încerca cu alta cartela de la alt operator.

După ce am răscolit internetul am verificat benzile și frecventele operatorilor am ajuns la concluzia ca telefonul meu cică se va conecta de la viteza de 300mps adica 4G+ respectiv LTE categoria 6 pentru viteze de peste 300mps a fost făcut (precizez e varianta ptr Korea) pana atunci aștept, acum momentan nu avem nici măcar acoperire de voce foarte buna apoi viteze de peste 300mps.daca aveți și alte sugestii aștept. Multumesc

Edited by sidumitru

Aia e alta treaba. Nu are legătură frecventa pe care e 4g-ul cu categoria de viteza. Adică dacă telefonul tău e compatibil 4g,e compatibil de la cea mai slaba rețea pana la viteza pe care o suporta. Nu se poate sa îți meargă doar pe 4g+.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Aia e alta treaba. Nu are legătură frecventa pe care e 4g-ul cu categoria de viteza. Adică dacă telefonul tău e compatibil 4g,e compatibil de la cea mai slaba rețea pana la viteza pe care o suporta. Nu se poate sa îți meargă doar pe 4g+.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ok și atunci ce buba ar putea avea...

Hmmmm am încercat și i-am dat reset și instalat softul din nou, aceasi chestie... La setări îmi arata doar 3G only și LTE. Plssss cine ma poate lamuri ce are.... 😢😢😢

Edited by sidumitru

Parca la Samsung existau niste coduri unde puteai vedea ce frecvente sunt active si ce frecvente sunt blocate pe telefon. Incearca si vezi daca frecventa de 1800 MHz este activa.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk

Hmmmm interesant ce mi ai trimis și chiar mai pus pe gânduri.. Nu mai știu ce sa zic de ce nu vrea sa se conecteze la rețeaua 4G respectiv LTE. Da e ultimul 5.1.1 Rămâne tot 3G chiar dacă selectez LTE. Pam Pam... d868ca358eff03152623b70c28c2fac7.jpg

Edited by sidumitru