Clicky

Jump to content
mesersmith

4.4.4 și accesul aplicațiilor third-party.

Recommended Posts

Din câte am citit și am răscolit internetul, se pare că gogu s-a enervat și a limitat accesul la sdcard pentru aplicații care lucrează cu conținut aflat pe acesta.

Și ca să fiu foarte concret, orice aplicație care ascunde conținutul unui folder aflat pe sdcard, nu funcționează.

Adică aplicația codează conținutul media din folder, dar nu poate s-o facă pe sdcard și atunci, copiază acel conținut în telefon și acolo îl codează.

Din păcate, nu e deloc o idee foarte bună pentru că încarcă memoria telefonului inutil cu niște conținut media care stătea foarte bine pe sdcard.

Foarte tare! Ä‚știa sunt din ce în ce mai tâmpiți.

Trimis de pe al meu SM-N910U folosind Tapatalk

Păi, la ce ai nevoie SD card? :D

Eu folosesc SD card doar pentru stocare poze/filmări pe care le fac cu dispozitivul respectiv.

Și funcționează.

Root te paște.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Edited by DTTR

Nu ai înțeles.

Evident, conținutul media îl ții pe sdcard. Dar dacă o parte din acel conținut vrei să-l ții tot acolo, dar codat, cum faci?

Folosești codarea android și codezi TOT!

post-499-141493244435_thumb.jpg

Nici vorbă. Setarea asta codează întreg conținutul de pe sdcard. Ori eu exact asta NU vreau.

Și am impresia că nu poți deschide nimic de pe sdcard doar dacă îl bagi în alt device. Pe propriul telefon cred că ai acces neîngrădit la tot ce e acolo.

Dar nu-i de la 4.4.4 in sus, ci de la 4.4. Daca vrei sa ascunzi foldere, nu-ti trebuie neaparat o aplicatie. Pui un punct un fata titlului folder-ului si gata, folderul devine invizibil, atata vreme cat ai setat in my documents sa nu-ti arate fisiere ascunse. Asa ascund fisierele cele mai multe aplicatii. Daca vrei sa le pitesti mai bine, intr-adevar trebuie sa folosesti aplicatii care iti cripteaza continutul.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Așa e, ascunzi folderul, dar nu și conținutul lui, dacă acesta este alcătuit din poze sau filme, pentru că acestea vor fi văzute în orice aplicație de tip galerie.

Nu ti-l vede. Cel putin la mine pe S4 nu se vad in galerie pozele sau filmele puse in folderul cu punct. Si nu doar galeria, nicio aplicatie foto sau video nu le vede.

Da, acum am încercat și eu. Nu le vede, dar oricum, e mai dificil de lucrat așa cu fișierele.

Thanks.

E o solutie la indemana, fata de altele care necesita eu stiu ce actiuni. Inainte foloseam si eu Hideitpro, dar daca nu mai poate muta fisiere pe card extern, a devenit inutila.

P. S. Innoxius s-a grabit cu like-ul pentru postarea ta unde ziceai ca se vad fisierele

Da, asa e. :) L-am luat degeaba :)

Treaba e că mai încercasem și probabil n-am așteptat destul timp încât să se actualizeze galeria.