Jump to content
DTTR

Ce viteze de navigare prin linii terestre avem ?

Recommended Posts

"organul" de reglementare si-a inventat o unealta de masurare.

pe firefox n-am reusit s-o fac sa mearga.

"decat" pe IE.

http://www.netograf.ro/

in aceleasi conditii ookla... imi da alte valori (e drept selectand un server digi din oradea)

CUM se traduc pe romaneste valorile astea?

la ce viteza imi "merge" mie netul?

post-499-0-66263700-1414749576_thumb.jpg

post-499-0-38021100-1414749767_thumb.jpg

Edited by DTTR

Mutat la Eeerdeesh :)

Traficul oscileaza mereu. Eu nu am aceeasi viteza mereu, dar depinde foarte mult pe ce server se conecteaza cand face testul.

Depinde daca este in retea metropolitana sau nu, depind multe.

Hai sa ii intrebam pe oficiali, nu? :)

nu! recomandat este sa facem TOTI pe serverul ANCOM.

eu sigur nu "descarc" tot timpul de pe site-uri/servere/locatii rds.

nu mi-am exprimat nici o nemultumire. doar vreau traducere...

ce inseamna fiecare parametru.

ORICUM nu sunt de acord cu mutarea in sectiunea erdeesh... asa cum e un topic general pentru viteze pe "eter" ar trebui lasat unde l-am facut.

si vreau viteze DOAR pe site-ul ANCOM sau folosind aplicatia OOKLA pe un server ANUME din sa zicem... elvetia!

Discutiile generale sunt pentru telefoane, tablete si alte aspecte mobile. Discutiile referitoare la operatori de telefonie, internet mobil, fix, terestru, trebuie puse intr-o zona cu referinta la un provider anume. Este mai usor si pentru noi sa urmarim. Si mai usor pentru membrii sa caute.

Mai ales ca RDS oficial urmareste acest forum si de aceea am ales asa. Umplem forumul de discutii din toate domeniile si oamenii nu vor mai putea face diferente si le va fi greoi sa gaseasca ceva.

Si asa vezi ca aproape nimeni nu mai da un Search, ci direct intreaba pe forumuri total diferite de subiect.

Daca te referi la viteze internet si vrei sa vorbesti de echipamente gen laptop si desktop, iarasi nu are ce cauta in Discutii Generale.

Mie testul ANCOM, testul OOKLA - RDS si masuratorile proprii imi dau valori aproximativ egale si conforme cu contractul. In consecinta, OOKLA cu șvaițer n-am mai incercat.

Ok, hai sa facem putina lumina: Netograf.ro duce in ns1.ancom.org.ro care este detinut de ANCOM, cum spui, iar IP-ul duce intr-o locatie in ARAD, Romania.

Cu Speedtest, viteza este cea care trebuie. Dar fluctueaza. Testate ambele cu LAN si Netograf cu Firefox. Trebuie sa ai versiune noua ca sa functioneze.

Majoritatea timpului am peste 800mbps, depinde de perioada, trafic, etc. E bine. :)

Testat cu Netograf, viteza download nu este cea la care ma asteptam, da. Pentru ca am sa iti arat si un Trace Route sa vezi pe unde se duce:  Ex: 109.166.181.138

Acest IP este detinut de Orange.ro si viteza scazuta este din cauza ca testele pe care le efectuezi pe Netograf, este din cauza ca atunci cand testezi, iese prin prea multe IP-uri sau HOOP-uri.

Nu este relevant acest test.

Cel mai bun test este al lui SpeedTest. Parametrii pe care te intereseaza sunt : Viteza download, viteza upload si Ping Time.

Untitled.jpg

Untitled2.jpg

Untitled3.jpg

Untitled4.jpg

Untitled5.jpg

Vreau să scriu 250 de Gb de poze pe Flickr...

Îmi taie RDS firul?

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Cu foarfeca :))

Sigur ca nu. Nu ii intereseaza traficul, vremea cu "trafic inclus 20GB pe luna" a apus...

Atunci mâine... Seara... Îi dau să scrie.

Flickr e interesant.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk