Clicky

Jump to content
mesersmith

Sincro total intre telefon și tabletă

Recommended Posts

Iar mi-a venit o idee năstrușnică.

Știți că vă povesteam eu cum că aș vrea să-mi iau un smartwatch pe care să văd în timp real cine mă sună, să pot suna de pe el, etc și convorbirile să le pot purta printr-o cască bt legată la telefon.

Acum mă gândeam la un fel de car PC făcut dintr-o tabletă.

Pentru asta cred că am nevoie de o aplicație mai aparte și nu știu dacă există și, deși am căutat, nu am găsit nimic.

Ideea ar fi ca telefonul și tableta să fie în permanență conectate, tableta să-și importe contactele din telefon și când sunt sunat pe telefon, să văd pe tabletă lucrul ăsta și să pot să și răspund de pe ea. În același fel, aș vrea să pot răsfoi agenda în tabletă și să apelez contactul de pe ea, ea la rându-i să comande telefonul să efectueze apelul.

Cred că ar trebui să visez mai puțin ca să nu cad din pat, nu?

O altă variantă ar fi un fel de sceen sharing interactiv, adică pe tabletă să-mi afișeze ce se întâmplă pe telefon, dar sa și pot umbla prin telefon de pe tabletă.

Nici o aplicație de genul ăsta nu am găsit.

Am postat aici în ideea că poate cineva a găsit, fie și din întâmplare, o aplicație în genul celor două variante pe care le-am descris mai sus.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Nu? Am creierul odihnit.

Ideea e că eu demult visez la un car pc, dar mereu am fost limitat de aplicațiile pe care nu le am și nici nu știu să le fac.

Imaginează-ți că ai în parasolar o tabletă de pe care dai muzică în sistemul audio de pe mașină, ai GPS permanent și, dacă ai un hands-free, cu o aplicație care să facă ce spuneam eu, ești superman pe șosele.

Asta ca să nu mai amintesc că nu mai vorbești la telefon când ești la volan.

Ä‚sta este unul dintre momentele în care regret că nu știu programare Java android.

Erau niște colegi pe aici care s-au ocupat ceva vreme de screen mirroring și poate intră să ne împărtășească din experiența lor.

Chiar mă interesează subiectul și e de apreciat orice părere.

Mulțumesc.

Eu am înțeles ca vrei sa controlezi telefonul de pe o tableta. De team viewer ce zici? :)

Orice metodă dacă face ce vreau eu, e parfum.

Așa cum spuneam, parcă un coleg povestea ceva într-un nu știu ce topic, cum că avea o aplicație de screen mirroring interactiv, în sensul că ce era pe telefon apărea și pe tabletă și apăsând pe controalele afișate pe tabletă, controla telefonul.

O să mă uit și la team viewer.

Da, așa știam și eu și acum am verificat și așa e, doar pentru control PC

Presupn ca prin bluetooth pentru ca zice ca poti avea net pe tableta prin hotspot de pe telefon. Daca faci hotspot pe telefon, automat nu ai conexiune wi-fi pe telefon.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Asa m-am gandit si eu. In cazul acesta, telefonul ar trebui sa stie sa comunice prin BT si cu tableta si cu hands-free-ul in acelasi timp, ca sa fie cum vrea mesersmith.

Ar putea sa faca o proba, sa initieze un transfer de fisiere intre telefon si tableta (cava care tine mult) si in timpul acela sa vada daca poate raspunde si vorbi prin handsfree.

Păi... Eu n-am de unde să știu că nu folosesc.

Eu folosesc "decât" Mighty text. Ä‚sta mă notifică pe tabletă când primesc apeluri și SMS, când se termină bateria și altele.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Problema este că pe telefon pot instala qpair, dar pe tabletă nici nu apare la căutare, așa încât nu pot testa nici măcar dacă se conectează intre ele.

Ciudat, și telefonul și tableta sunt de la Sammy.

Pai aplicatia e facuta de LG, presupun ca e compatibila doar cu tablete LG si cu orice telefon. Sau poate pe tabletele LG e preinstalata, cine stie ce condiții trebuie sa indeplineasca tabletele ca sa mearga.

Da, buna ideea lui Gabi. Fa un backup la apk-ul de pe telefon si instaleaza-l pe tableta.

Eu stiu ca e doar pentru control PC de pe Android, nu Android de pe Android, respectiv Android.de pe PC.

Android de pe PC se poate

Ia vezi astea:

RemoDroid (e beta)

DroidMote Client plus DroidMote Server

Conectarea se face în mod cert prin BT.

Astea sunt lucrurile de se pot sincroniza.

ypu2eva6.jpg

Sent from my LG-V500 using Tapatalk