Clicky

Jump to content
Guest Deio

Big boys toys, sau jucarii pentru copii mari :)

Recommended Posts

WOW: 1000 de ieuroi, bun, stie sa transporte si arme ușoare in situații de razboi? :))

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Revin cu al meu X5C-1. In ziua cand l-am scos afara sa vad ce poate, am observat ca unul din motoare nu se mai invartea. Cand am ajuns acasa, am desfacut cam totul sa observ ca motorul se invartea daca ajutam cu degetul rotita, dar ca puteam sa-l opresc daca apasam relativ usor cu degetul pe aceeasi rotita. Pe restul nu puteam sa le opresc nici daca as fi insistat, pentru ca simteam ca mi-a da gaura in deget. Am inlocuit motorul cu unul din cele 2 cumparate ca rezerva si acum pare sa fie totul in regula. Cred ca motorul respectiv a avut probleme de la inceput, pentru ca mi s-a parut mereu ca nu se ridica in sus nici daca il calibram, parca tragea mereu intr-o parte.

In alta ordine de idei, am gasit deja baterii mai bune decat cele de 600 mAh pe care le-am comandat deja: la 720 mAh si la 750 mAh. Cea de 750 mAh are nevoie de o schimbare, mufa trebuie schimbata. Am citit ca mai mult de 750 mAh nici nu e bine sa pui, pentru ca pot apare probleme (exista una de 1000 mAh). Am vazut si un range mod, in care se ataseaza la controller o antena de la un router stricat. Pe asta o voi incerca daca gasesc un router busit.

Edit: in momentul asta exista un model nou Syma in pre-sales la 66 USD, X5SC Falcon. Mi-ar place enorm ca piesele de schimb mai comune (motoare, landing dear, elice) sa fie compatibile cu X5C. Vreau sa il inalt si mi-ar trebui niste picioare ca cele pe care le va avea noul X5SC.

Syma si-a dat seama ca exista loc de mai bine. Vor lansa model nou X5C si o serie noua X8 http://www.quadcopterflyers.com/2015/02/syma-2015-series-quadcopters-flycar.html. M-a prins tare hobby-ul asta. Un X8C voi comanda dupa ce se mai linistesc apele si preturile. Mi se pare ideal pentru a inalta un GoPro Hero 3 sau mai nou.

Guest Deio

La mine e in wishlist de 3 saptamani, dar acum cu Phantom nu o mai astept. In schimb, eu nu iti recomand Syma X8C, iti recomand sa iti iei ceva care are GPS si sta la punct fix.

Diferenta e enorma, nu te mai concentrezi la zbor, ci doar la filmat. Fara GPS, stai geana pe drona sa nu o ia pe aratura si filmarea iese cam nasol.

Eu zic sa strangi bani sa iei un WL Toys V303 tot de pe BangGood, este cel mai bun din punct de vedere pret/performante/dotari. Are auto-return to Home cu GPS si poate cara lejer un GoPro. Si e Headless, adica are busola si nu te mai pierzi in orientarea ei care in ce parte zboara.

In plus, are motoare brushless puternice, Syma are motoare pe perii care se uzeaza rapid. WL V303 e rivalul lui DJI Phantom 1 si unii zic ca e mai bun ca DJI. 

E cam de 2 ori mai scump ca un Syma X8, dar merita, asta e drona autonoma complet, nu mai e jucarie. Si ai avantaj ca poti sa ii pui un Gimbal cu 40 euro si un GoPro cu 400 lei, iesi cu totul sub 2000 de lei.

O sa vezi ca investitia merita. Sunt si cativa in Romania care au V303, cu unul am stat pe chat pe Youtube si mi-a recomandat cu caldura acest quad.

X8G-ul care imi placea mie cel mai mult cica ar ajunge la 200 USD si nu se stie inca daca are GPS. WLToys V303 arata fantastic, nu e vorba de strans bani, ci de cand vreau sa-i dau. Daca are motoare brushless, atunci e clar un best buy.

Guest Deio

Syma X8C a fost testata de SebyDocky de la RCGroups, este un tip destept care are mereu ultimele aparitii in domeniul R/C si a spus ca nu are GPS, nici RTH, deci nu stie Hover. 

Plus ca nu are motoare brushless. WL Toys V303 e o drona serioasa, nu as da banii pe Syma X8. X5 e fain ca te inveti cu quad-urile, e ieftina si pentru incepatori ca mine e buna, daca o dai de pamant, rezista si te inveti cu cele mai scumpe, pe astea.

Am vazut ca Syma nu are posibilitatea de montare Gimbal, deci nu renteaza, e un quad mai avansat ca X5, nimic mai mult.

Am vrut demult sa pun geana pe un V303, dar momentan cum am facut rost de Phantom care e partial a mea si pot sa ma folosesc de ea oricand, mai stau.

Dar voi strange, usor, usurel pe luna cate putin, de un V303. Poate pana la vara reusesc, numai bine sa iesim in parc :P

Guest Deio

Retardatii astia de englezi sunt nesatui cu spionajul si controlul populatiei. Au zeci de mii de camere la tot pasul, pe cand implant in creier cu modificare comportament? Cum calca unul mai pe dreapta...zap!! Si un mic electrosoc te duce pe ruta lor 

Sunt de acord cu asta, dar sa ma lase sa zbor. Englezii sunt retardati de ceva timp si asa ceva pare normal. Daca inregistreaza drona, ce castiga? Cei care vor sa faca vor face oricum. Vin cu scannere NFC (daca ar pune tag NFC pe drona) sa vada ca e inregistrata? E putintel absurd.

Guest Deio

E ca si cu mobila la comanda. Vrei particularizat, platesti (de te indoi). Am vazut si gata facute, la preturi mai competitive. Testate de fabrica, produse de ei, nu cumparat piese din 10 locuri si incercat sa le potrivesti.

Stiu, e o afacere profitabila, dar si astia incep sa devina ca "producatorii" de telefoane, rebrandeaza, modifica si scot multe modele, inundand piata.

Nu stiu cat e de bine asta.

Mai ales ca sunt catalogate drept jucarii si nu au garantie.

Vad ca ofera si garantie. Da, asta e un punct in plus.

Cred ca mai bine iti cumperi ceva profi si oferi tu serviciul de cartografiere, topo si altele. Am vazut o scula americana, cu autonomie mare, GPS si soft GIS, care transmitea direct pe laptop datele.

http://www.windowscentral.com/how-turn-your-nokia-lumia-1020-ultimate-surveillance-drone

Guest Deio

Asta e una din cele mai interesante, evident sunt si mai bune, dar la preturi astronomice:

MD-1000 e wow, speciala pentru ce zicea si FAE, dar la preturi mai mici, produsa in Germania, daca nu gresesc.

Eu sper ca nu vom ajunge sa ni le ciocnim :))