Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

In opinia voastra, care este cel mai bun brand de laptop-uri?

Recommended Posts

Ieri am fost curios sa vad ce a mai aparut nou in gama laptop-urilor si am fost intampinat deja de surpriza neplacuta pe care o asteptam de ceva timp(nu m-am gandit ca se va intampla asa repede). Nu mai exista niciun laptop, de la brand-ul VAIO. In opinia voastra, care este cel mai ok brand care fabrica laptopuri (excluzand Apple)?

Guest Deio

Se muta la Hardware...

Nu exista laptopuri "bune" si "proaste", nu exista un brand mai bun ca celalalt.

Fiecare are modele ieftine si modele scumpe.

In afara de Apple care are doar scumpe. Si la care da doar 12 luni garantie, iar in UE si Romania comerciantul trebuie sa dea restul de 12 pana la "garantia de conformitate".

Orice laptop se strica, mai devreme sau mai tarziu. Fie ca are 10000euro sau 100 euro pret. Indiferent. Problema se pune nu daca, ci cand. Poti avea un laptop de 1000 lei care sa te tina mai mult ca cel de 10000 lei cumparat recent cu care ai fost deja de 3 ori in service. Sau invers. Depinde. E foarte discutabil si sensibil acest subiect, ca si cel de telefoane sau de Hard Disk-uri spre exemplu, unde nici acolo nu ai un brand bun sau rau (la HDD ma refer.)

In general, modelele de varf sunt mai testate si mai ingrijite, sau modelele de lux sunt mai atent concepute, unele chiar manual. Etc.

Eu in MAI 2013 am luat un Sony Vaio SVE1513R1EB cu 3500 de lei. Ele sunt, sau ma rog, au fost, destul de renumite, in ceea ce priveste fiabilitatea...nu prea a fost asa...de cateva luni bune scartaie balamalele destul de rau la cea mai mica miscare a monitorului, iar palmrest-ul, fiind din plastic de calitate inferioara(reamintesc, 3500 de lei), s-a zgariat in proportie de peste 30%(laterale si in fata monitorului).

Daca mi-as lua un laptop nou, mi-as lua Lenovo, dar pana nu decedeaza Acer-ul din dotare nu fac achizitii. Pentru browsing, filme online si torrente imi ajunge rabla pe care o detin.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Guest Deio

Putina informare/sfat nu strica sa va dau:

Lenovo toata gama IDEA face acum doar Servskills aka EMAG, gama Think sunt si eu autorizat si alte firme in Romania.

Apple face Noumax in Romania si sunt foarte ok, eu lucrez excelent cu ei. S-a mai certificat cineva recent, parca s-a autorizat Cordon Group, trebuie sa ma interesez. Dar Noumax raman partenerii de incredere.

Asus la fel facem, dar si ESC in Bucuresti. Ne dam silinta :P. Laptopuri Asus recomand variantele K si X, dar si N daca aveti bani. Zenbook sunt visul umed, scumpe si elegante. Nx500 vi l-am si aratat recent :D

Dell facem doar NBD (next business day)dar CIS (carry in Service) nu mai putem, dar sunt altii care pot: System Plus si altii. Recomand sa va cumparati doar Dell cu NBD service, indiferent de model.

Acer face doar SamaBit care sunt foarte de treaba. Nu am avut probleme cu ei la service. Sunt profesionisti.

Toshiba face SkinMedia care sunt neprofesionisti si superficiali (numai probleme am avut), iar Toshiba nu are o reprezentanta in Romania bine dezvoltata ca restul brandurilor. Evit sa recomand laptopuri Toshiba din aceasta privinta, indiferent daca sunt sau nu bune.

HP aka Hewlet Packard gama Consumer  (gen Pavilion) face doar Cordon Group in Romania, iar gama ProBook si Elite si in general doar business facem si noi si Q-Net International.

Laptopurile Pavilion sunt nerecomandate, nu sunt de calitate sistemul racire si mereu trebuie reballing la ele sau reflow din aceasta cauza. Desi sunt frumoase si elegante la aspect.

Packard Bell, Gateway si Emachines sunt detinuti de Acer Group si nu stiu cine le face, pot intreba la SamaBit daca se ocupa. Au fost cumparate aceste firme de-a lungul anilor de Acer.

Fujitsu face Lasting Systems Romania din Timisoara care sunt excelenti. Sunt ok dpv service.

Evitati sa va luati laptopuri de afara, decat daca sunt cu garantie internationala. Veti regreta mai tarziu, economia de bani pe care ati facut-o.

Va mai dau si alte sfaturi daca vreti :P

Dell. "Decât Dell"... Acasă am un Dell Latitude E6510, gama business, pentru business...

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Toshiba face SkinMedia care sunt neprofesionisti si superficiali (numai probleme am avut), iar Toshiba nu are o reprezentanta in Romania bine dezvoltata ca restul brandurilor. Evit sa recomand laptopuri Toshiba din aceasta privinta, indiferent daca sunt sau nu bune.

Nu se mai ocupă SCOP Computers? :( La mine au fost foarte ok, în 5 zile a venit înapoi reparat.

Păi de ei se ocupă popa, nu? :)) Dacă nu se mai fabrică iar Sony a vândut șandramaua, e clar că se ocupă Daniel Patriarhul....:))

Guest Deio

Scuzati. Sony se face in Belgia, daca nu s-a schimbat de 1 an incoace. Comerciantul trebuie sa rezolve in 15 zile calendaristice maxim. E nasol pentru el si nu prea are nimeni chef sa se complice.

Nu prea se vand laptopuri Sony din cate stiu, adica ma refer la cantitati mari.

SCOP nu mai face Toshiba :(http://www.scop.ro/service/service-branduri/

Guest Deio

Sony VAIO este service-ul lor, este localizat in Belgia.

JustIT nu face in garantie gama VAIO:

"

- SONY - echipamente in garantie si postgarantie;
     - SONY VAIO - echipamente in postgarantie;

"

Poti invoca garantie de conformitate ;)

Stiu ca Dell, Asus, Acer, HP isi asuma inlocuire in garantie la produse din anumite game, la care in 24 de luni se deteriorau fie palmrest, fie balamale, se pare ca Sony au intrecut cu brio pe ceilalti amintiti, de unde l-ai achizitionat?!

Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk 2

Edited by reflavius

Face pare din grupul em@g , ce au partner Serviceskill aka Depanero ! Poti incerca sa invoci garantia de conformitate! Bafta!

Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk 2

Hp-urile au cel mai prost sistem de racire pe care l-am intalnit. Se stie chiar si la HP despre problemele la seriile DV5, DV 6 si nu numai.

Chiar azi am facut un DV 5, care rupea imaginea pe ecran, insa o dadea corect pe monitor extern. Mai am inca 2 DV 6 carora le trebuie reballing si ieri mi-a intrat un DV5 cu biosul corupt.

Nu stiu la seriile noi cum stau cu racirea, insa cele de cativa ani sunt dezastru.

Acer-ul sta mai bine cu racirea, insa au ceva probleme cu incarcarea. Au un del de surse pe 28v si e acolo o arie de tranzistoare care cedeaza destul de usor.

Dell-ul e pretentios la alte incarcatoare. Au pin de recunoastere si discuta serial cu incarcatorul. 

De Vayo nici sa nu mai aud in viata asta. Dupa ce am vazut ce are in burta, mi s-a luat, nu ca inainte as fi fost vreun fan. 

Recomand Asus. Abia daca le-am vazut la fata in ultimele 3 luni. Unul, tastatura inecata in cafea.

Nu folositi laptop-urile pa pat, saltele, plapumi, paturi, materiale moi. Numai pe birou sau pe suport, chiar daca este fara racire. Mai ales HP-urile.

Este foarte important sa se ventileze si la cele mai multe absorbtia de aer se petrece pe sub laptop.

Curatati laptop-ul o data la 6 luni, maxim un an. Se aduna praf sub forma de patura sau chiar plapuma la iesirea ventilatorului si de cele mai multe ori, nu se vede.

Schimbati pasta la procesor ori de cate ori il curatati. Evitati incalzirea excesiva.

Pana acum, niciunul. Doar un IBM ceva mai vechiut. E drept, ca nu sunt atat de des cumparate asa cum sunt cele Acer, HP, Dell si Asus.

Guest Deio

Lenovo gama Ideapad au defect de design balamalele. Cum sunt AWSP dar pe gama ThinkPad nu Ideapad, am desfacut o groaza si am trimis o groaza la Depanero.

Atentie la balamale! Adica cei care aveti Lenovo Ideapad G sau alte variante Idea, aveti mare grija la capac cum il inchideti sau deschideti!

Se fisureaza extrem de usor, iar balamalele sunt niste bucati de plastic,nu metal cum era pe vremuri.

Revin ca trebuie sa plec :P