Clicky

Jump to content
Andrei P.

Funny stuff

Recommended Posts

Na, uite ca Apple are dreptate. TouchID e de cacao. FaceID e solutia corecta.

Un avion Qatar Airways a aterizat de urgență, după ce o pasageră a descoperit că soțul ei o înșală

În timp ce soțul ei dormea, o femeie din Iran a reușit să intre în telefonul soțului ei, după ce a deblocat smartphone-ul apăsându-l de degetul bărbatului, în timp ce acesta dormea, și a aflat că acesta o înșela. 

Ghicitoare:

Se da un utilizator PC. Care il suna pe alt utilizator PC (intamplator, eu) sa-i spuna ce sa faca, ca l-a sunat de la RDS si i-a spus ca in aceeasi bani ii mareste viteza de la 50 Mbps la 100 Mbps.

- Normal, ce mai stai, ii raspund.

- Si trebuie sa schimb ceva?

- Ce sa schimbi, ca placile sunt de 100 sau 1000, routere la fel, 100 sau 1000. Ziceai ca anul trecut ti-ai schimbat calculatorul. Poate ai chiar de 1000. Si routerul sigur e de 100, deci esti acoperit.

OK, vine ziua cu miscarea. Sunt sunat.

- Bai, dar cum pot afla eu daca astia nu m-au tras in piept, ca parca nu merge mai repede. Merge la fel ca si pana acum.

- Cauta "test viteza rds" si ai acolo, vezi ce viteza iti arata.

Ma suna peste 5 minute

- Tu ce viteza ai in contract si ce iti arata?

- 100 si arata cam 97-98 si up si down

- La mine arata noua virgula ceva.

- Si ping?

- Ping 2

- Asta e bun. Nu stiu, o fi ceva cu serverul lor de test. Dar daca zici ca merge la fel ca si pana acum, e OK. Crede-ma, ca o viteza de 10 in loc de 50, cat ai avut, o simteai imediat.

Si acum ghicitoarea: ce s-a intamplat? Nu o sa-ti vina sa crezi. Soc si groaza. Ce a aflat a doua zi? Si alte titluri din tabloide.

Hint: nu are router, cablul e direct in calculator.

Anul trecut ma sunase sa ma intrebe ce i sa-si puna, 5 sau 7?

- Ce i7, pentru ce?

- Pai nu e mai rapid?

- Hai ma, ma lasi? Pentru net, vazut filme si tinut contabilitate? La ce sa dai atatia bani? Eu am i3 si fac programare si grafica, de ani de zile.

- Bine, ii pun i5.

De atunci, de fiecare data cand venea vorba, "Nu trebuia sa te ascult, trebuia sa pun i7. E foarte incet"

- Ce e incet la el?

- Merge incet. Trebuia sa-i pun i7.

S-a descoperit ce mergea incet. Omul din "centrala" RDS:

- Domnul meu, degeaba aveti dvs. contract pe 100, daca placa dvs. e de 10.

- Cum? Cum de 10?

- Asa cum va spun, eu vad aici la mine ca dvs. aveti in calculator placa de retea de 10 Mbps.

Da, frate. Ca sa mai economiseasca cativa euro, si-a facut calculatorul "din bucati" la un magazin de cartier. Cine stie ce placa vaporware i-a pus ala, destul ca are placa de retea de 10 Mbps. Si ma mai si ia la intrebari, ca eu de ce nu am stiut sa-i zic ca ar putea fi asta si i-am zis ca placile sunt de 100 sau 1000? Uite de aia, ca nu mi-a trecut prin cap ca in 2016 mai exista placi de secolul XX.