Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   26.07.2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Andrei P.

Funny stuff

Recommended Posts

Vineri, cand mergeam spre Herculane, fiindca dupa Caransebes nu era nici un indicator sa vad cat mai am, ii zic nevestei sa se uite ea pe telefon. Spre mandria mea, nu ma intreaba "cum?".

- Nu gasesc Here.

- Fata, aia aveai pe Lumia. Acum ai Google Maps.

Mai cauta ea ce cauta.

- Nici asta nu am.

- Cum puii mei sa nu ai Google Maps pe telefon cu Android? Chiar trebuie sa trag pe dreapta si sa caut eu? Vezi ca ti le-am bagat pe toate de la Google in folderul "Google".

- Nu e.

- Ia citeste ce ai acolo.

- Aia, aia, aia, Harti, aia...

- Asa, ala e. Harti.

Si uite asa baga Google zazanie intre soti, de creste numarul divorturilor in tarile cu Android.

Nuntă într-un sat din Ardeal. Oameni simpli, cu bun simț și respect. La un moment dat văd pe unii care se înghesuie unii în alții ca la rugby. „Nu intri în cadru, Ghiță“, „Nu intri în cadru, Vasile“ și tot așa. Un adolescent încerca să facă poză cu un Samsung la o gașcă de 6 hăndrălăi ca muntele. Nimeni nu se deplasa pe axa optică, toți se înghesuiau unul în altul. Plus, bineînțeles, marca înregistrată numită „telefon ținut în portret“. Mă uit la copil și nu văd nici o grimasă de zâmbet sadic. Deci omul chiar nu știe. Mă duc la el și îi zic să rotească telefonul. După ce vede că a câștigat spațiu în lateral „Băi ce tare, nici n-am știut. Săru-mâna nenea.“. La care, unul din grămada de rugby „Vezi bă Fane, noroc cu domnul de la Timișoara, că tu ești pielea p...lii, habar n-ai, ți-o luat mă-ta telefon dijaba“.

7 si 15 sunt aiurea. restul sunt indreptatite!

Nu pricep ce scrie acolo. Documente ....???

Am asistat la toata scena in timp ce asteptam la un consulat romanesc din Statele Unite. Dialogul este savuros, dar din pacate prostia biocratica invinge in cele din urma, oricate explicatii si rabdare ai la tine. 

EL - spre 70 de ani, molcom, bland, cu fata de bunic-icoana, incearca sa afle informatii despre obtinerea unui pasaport romanesc
EA - functionara la consulat, maruntica, pitigaiata, cu taior si freza de Suzana Gadea, e nerabdatoare sa-l ajute

EL: De ce acte am nevoie?
EA (dupa ce insira tot felul de documente): A, si pasaportul romanesc vechi.

EL: Nu pot sa prezint alt act? Nu am pasaport romanesc. N-am avut niciodata.
EA: Cum adica n-ati avut?

EL: Pai am fugit din tara pe timpul lui Ceausescu. Si dupa aia am umblat doar cu cel american. 
EA: Si pe cel romanesc?

EL: V-am spus: n-am avut niciodata. Nu mi-a trebuit. Acum insa am nevoie. Sunt si cetatean roman, deci am dreptul, nu?
EA: Da, dar imi trebuie pasaportul romanesc vechi ca sa va fac unul nou.

EL: Dar nu am de unde sa va dau pasaportul romanesc vechi. N-am avut atunci cand am fugit din Romania. Si nu m-am mai intors de-atunci in tara. Acum insa vreau sa imi fac unul.
EA: Dar nu inteleg. Cum ati plecat din Romania?

EL: V-am spus, am fugit peste granita. 
EA (face ochii mari): ...

EL: Am trecut pe la unguri...
EA (deschide gura, dar nu spune nimic):

EL: N-am avut pasaport romanesc, ma intelegeti? Niciodata.
EA (aduce tot mai mult cu o statuie confuza de un metru 60): ... 

EL (isi da seama ca EA lucreaza intr-un univers paralel, asa ca incearca sa fie hatru) Doamna draga, pe timpul lui Ceausescu nu-ti dadeau pasaport ca sa fugi din tara.
EA (continua sa il priveasca cu ochi mirati, parca e caprioara lui Labis in fata glontului): ...

EL: Da, domnita. N-am plecat ca turist. In februarie '87, am fugit peste granita la unguri cu sotia si doi prieteni.
EA (isi revine din tulburare, isi aranjeaza regulamentar taiorul si intreaba suspicioasa): Cum? Fara pasaport?

http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-21928750-intamplare-reala-functionarul-consulat-pasaportul-romanesc.htm