Jump to content
Deio

iPad Air 2, a 6-a generatie de tablete Apple

Recommended Posts

Pentru ca nu sunteti prea multi cu tablete Apple, am decis sa mai povestim de noua tableta Apple ce se va lansa in curand. Voi muta acest topic in locul lui, pana atunci, e in stadiu de zvon.

Site-ul sora Tablet-News ne anunta ca mai avem cateva zile pana la lansarea oficiala si in comentariu scriam ca din poza reiese faptul ca noul iPad va avea stylus.

De ce? Pentru ca poza arata un varf de ceva ascutit oprit asupra a ceva ca un val sau o suprafata.

Poate gresesc, dar Apple au scris acolo "It's been way too long" si asta ar insemna ca de prea mult timp au lasat pe altii si nu au implementat si ei ceva nou. Ceva nou pare a fi acel varf aplecat indreptat spre ceva colorat frumos.

Poate e un vis frumos doar. O tableta Apple cu stylus e ceva ce regretatul Jobs nu ar fi aprobat, dar Apple au scos lopeti si ceasuri, s-au luat dupa altii acum, nu mai dau ei startul la ceva revolutionar.

Ce parere aveti? Apple au know-how, au patentat recent un stylus ultrasunet si au patentat si ceva ecran special, asa ca nu m-as mira.

Avem si procesor. Este posibil sa fie A8X, un procesor mai rapid si cu GPU mai sus tactat.

http://www.stiri-telefoane.mobilissimo.ro/apple/o-serie-de-componente-ale-lui-ipad-air-2-ajung-pe-web-in-cadrul-unor-fotografii_23583.html

Nu s-a speriat nimeni, daca te uiti pe blog la link-ul de mai sus, asta discutam cu Erwin.

Si Air 2 e banal. Doar Touch ID e schimbare interesanta, restul e monotonie.

Au renuntat la modelul de 32GB se pare, ca la iPhone

M-am plictisit deja. Arata iMac si nu mai am chef. Am inchis prezentarea, e enervanta.

Eu nu m-am uitat, doar ce citesc pe Twitter de la diversi. Nu ma intereseaza nici tabletele cu Andoid, d-apoi cele de la Apple.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Inca o smecherie marca Apple cu balarii proprietare. I-ar fi pleznit Comisia Europeana daca nu lasau si varianta adoptata de toti ceilalti producatori.

Mai ramane problema microUSB si probabil Apple va livra adaptor in cutie. Sigur nu vor renunta la adaptorul Lightning proprietar pentru belitura de USB.

Face cineva precomanda? Pentru ca sar ca arsi unii useri pe PocketNow la articolul care spune ca Nexus 9 e mai bun ca noile iPad-uri Air.

Pai cine a putut sa compare performantele celor doua? Ca niciuna n-a aparut inca, nici macar hands-on video. Nexus 9 e la precomanda pe amazon de azi.

Ar vrea ei ca Nvidia K1 sa aibe performanta lui PowerVR din A8X. :))

Daca Apple nu minte, puterea teoretica a GPU-ului din Apple este de ~290GFLOPS iar Geforce ULP din K1 ar avea ~300 doar daca frecventa GPU-ului ar fi de 900MHz, ceea ce nu cred ca il vor putea duce asa sus.

Si se mai pune problema Turbo, v-am zis ca Apple stie sa ruleze mult timp in putere mare pentru ca are TDP mic, de sub 5-6W. K1 are ~20W in full power si nu este o solutie fiabila.

Ramane de vazut. Cred ca se va rezuma ca la iPhone vs Nexus, totul tine de gusturi. Si pret. Daca Nexus 9 e 600euro si iPad 500euro, ce cumparati? :P