Clicky

Jump to content
Sebi

Cu cine votezi?

Recommended Posts

Da. Vreau! Cei 300 de parlamentari (ca imi aduc aminte ca a fost referendum si atatia sunt acum intr-o singura camera) "decat" cheltuie banii aiurea.

Later edit: cred ca s-au impreunat intre dansii (au copulat) si acum aud cu stupefactie in glas si in simtiri ca sunt 588 in doua camere!

Adica cum? Am votat degeaba? Am fost la referendum degeaba?

Mai imi amintesc un referendum unde l-am dat jos pe Zeus... Dar aud acum ca Zeus exista? Inca trage aer in piept (cu aroma de Cotroceni)?

Deci IAR am votat degeaba?

Ah, in 2012 rosii s-au aliat cu galbenii sa-i dea jos pe portocalii si pe Zeus. Si au castigat! Dar portocalii... Acum sunt prieteni cu galbenii, fostii prieteni ai galbenilor sun aliati cu rosii si Zeus inca respira aer de Cotroceni!

Deci IAR am votat degeaba?

F#@K ME SIDEWAYS!

Votul e un DREPT si nu o OBLIGATIE. Asa ca in mod cert NU merg la vot...

Imi rezerv dreptul (si nu obligatia) sa zic asta legat de primul tur... La al doilea tur... O sa vad! Fie aleg raul mai mic (si mai incet in vorba - sa nu zic minte) fie NU merg nici atunci. NU mai am loc pe CI de autocolante cu alegeri...

Edited by DTTR

In unele tari votul este atat drept, cat si obligatie. Risti amenzi drastice, daca nu votezi. La noi e doar un drept pe care majoritatea refuza sa-l mai exercite din cauza listei penibile a candidatilor.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

nu exista notiune de "refuz de a-ti exercita un drept". e o contradictie in termeni.

refuz DOAR ceva ce imi este impus...

ALEG sa nu exercit un drept...

deci ALEG sa nu particip la ALEGERI.

in cele 4 saptamani de campanie nu am vazut o dezbatere. doar "prezentari de program" (care e un bull shit deoarece presedintele are puteri limitate - in special de reprezentare - puteri care e drept sunt importante si care pot baga o tara in cacat - a se vedea tara noastra). apoi am vazut acuze si atacuri (nu proliferate de candidati ci in special de "sprijinutzele" acestora - purtatori de cuvant, directori de campanie and shit).

e clar! rosul nu-mi place ca e rosu si eu nu sunt! pe mine ca mic intreprinzator MA INEACA in dari/taxe fiscale si parafiscale/piedici/norme/cacaturi. politica rosie de "stat social" de "egalitarism" de "sprijin" e o politica NUMAI pentru retardati. cum poti sa ajuti la nesfarsit un numar din ce in ce mai mare de oameni? simplu: omorandu-i pe ceilalti (salariati si angajatori). pana se ajunge la momentul in care nu mai ai pe cine sa omori si nici de unde sa ajuti. si atunci... ce faci? imprumuturi? avem ca si tara destule...

pe neamt nu-l votez! nu are idei... nu are cuvintele la el... vorbeste "decat" dupa script-uri (nu scripturi)... si cand e "la liber" da replici de genul "ghinion". exact ca Zeus... "tiganca imputita", "antena 3 e aici"? apoi, coalitia din spatele neamtului e una scarboasa! eu ca fost galben cu legitimatie de partid... o vad GROAZNICA! cei care din 2009 m-au ajutat sa-mi pierd cca 40% din cifra de afaceri, cei care au ingropat mii de firme prin impozitul "forfetar"... cei care mi-au facut tva-ul de 24%... sunt aliati cu ai mei galbeni... care n-au avut sange in instalatie sa ramana singuri... galbeni...  sunt 100% liberal. sunt 100% adeptul "prin noi insine". nimeni nu ma poate ajuta. NIMENI. nici familie... nici prieteni. doar eu. initiativa mea... dar acest "prin noi insine" s-a transformat in un... "pentru noi...".

blonda... nu are esenta... deci nu avem ce sa comentam.

tariceanu... mie mi-a placut ca premier. nu-mi place actuala "aplecare" spre rosii... deci NU.

"RESTUL" pentru ca pe ceilalti ii consider "decat" umplutura... nu ofera nimic.

"toti e la fel maica" asa ca... nu "se merita" sa merg.

DA, la alegeri LOCALE... merg! ca sunt oameni de langa mine... din acelasi oras.

DA, la referendumul pentru modificarea constitutiei (cand s-a scos obligativitatea armatei) am fost. la cel cu 300 de parlamentari si suspendare am fost... am votat e drept... numai pentru suspendare...

la parlamentare am fost... ca sa scap de Zeus...

dar la prezidentiale NU MERG.

e o ALEGERE in sine sa nu ALEG!

Refuzul de a-ti exercita un drept nu mi se pare un pleonasm sau o contradictie. Adica tu refuzi doar ce-ti este impus, daca e cado' si nu-ti place, nu refuzi. Nu inteleg logica, poate sunt eu defect. Faptul ca tu cataloghezi refuzul drept o alegere e altceva. Alegi sa refuzi

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Dreptul de "a ceva" semnifică opțiunea (alegerea) cuiva de a exercita sau nu "ceva".

You have the right to remain silent! Ai dreptul de a tace. Tu nu refuzi dreptul de a tace... Ci RENUNÈšI la el alegând să vorbești.

A refuza "ceva" înseamnă că implicit ți se impune ceva.

Would you like a cofee? Dorești o cafea? Ai posibilitatea să accepți sau să refuzi. Este tot o alegere dar e una impusă.

Pe scurt asta e diferența dintre a RENUNÈšA la ceva și de a REFUZA ceva.

Așadar nu poți refuza un drept. Poți refuza o cafea, o femeie, o țigară, poți refuza să oprești la semnalele agentului de miliție.

Nu poți refuza dreptul la... Viață, fericire... Vot... Poți renunța la el.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Eu nu votez. Sau mai bine zis, voi merge la vot si voi desena penisuri pe numele catorva de acolo.

As vota cu mare drag daca as avea pe cine dar cum nu gasesc ca e vreun candidat care sa merite sa fie presedintele Romaniei, merg sa desenez... asta e.

Si sa ne fie clar. Nici nu sunt genul care dupa aia sa-i critic. Nu, la mine e simplu, sa-i ia gaia.

Ma amuza Macovei, Udrea si Ponta, in special duduile. 

"Sa facem, sa dregem, sa reformam tara."

Udrea nu a fost 10 ani langa Basexu la putere? Ce-o facut? Frectie.

Macovei la fel. Nu a fost ministrul justitiei? Ce-a facut? Tot ai lor o duc bine. (prin ai lor, vreau sa zic clasa politica)

Toți o apă și un pământ... Beția puterii.

Pariu ca și Ponta va fi ca și Boc. Își va fixa privirea undeva peste mulțimi și va debita porcăriile și minciunile pe care mulți le înghit nemestecate ca deh... Ala e om mare

Sictirit sunt de această "clasă politică", fără stil, educație și lipsiți total de patriotism și respect fata de Èšară și popor

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Pai si care ar fi problema ? Si la rusi s-a facut rocada. Si ce, mor de foame si de frig ? Nu mor, pentru ca, asa cum zicea cineva de la ei, cand au inceput sanctiunile, "Vedem la iarna. Rusul stie sa rabde de frig si foame. Occidentalul nu" :))

Eu nu am pe cine să aleg....

Și nici nu am de gând să alerg 140 km ca să anulez votul meu.

Sent from my LG G3

Nu împărtășesc ideile unor colegi cum că nu ar trebui să mergem la vot, pe motiv că nu avem pe cine să votăm.

Avem, n-avem, asta este situația. Faptul că nu ieșim la vot, nu contează, legea în România prevede în al doilea tur că președintele poate să iasă și cu 2 voturi.

Deși de data asta aveam ceva oscilații în a vota cu unul sau cu altul, când îl văd pe ghinionul ăla de bâlbâit, nu am cum să stau acasă.

Dacă iese ghinionul președinte, dragă Feri, te voi ruga să mă ajuți să emigrez, fie și în Congo.

Trimis de pe al meu SM-N910U folosind Tapatalk

Eu voi vota, fac 200km pentru ami exercita acest drept, consider ca are un rost, macar unul cu litru, sau pixu, bricheta, tricoul, sa-l anulez, e un stres pentru aceeia si doresc sa cred , ca vor dispare ca fascismul....

E important doar sa votezi, asta conteaza, e dreptul tau, venit prin moartea a 5000 de 'fraieri' important e iara sa nu uiti din cauza cui au murit acei oameni, in cinstea lor ai iluzia ca poate poti schimba ceva, da, destinul tau, dar nu Tara ta din pacate, pe aceasta o naclaiesc o clica de demnitari, manjiti incepand cu sangele celor 5000 de 'fraieri' , insa doresc sa am iluzia ca se poate schimba ceva! Nu votez cu cei rosii, nici acolitii sai, nici cu anturajul lui Basel, am alte orientari, e pacat ca nu sunt 12 candidati, ca cei 12 Apostoli !

Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Who's Online (See full list)

There are no registered users currently online

• Create New...

Important Information

Terms of Use