Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Ați văzut, probabil, că atunci când sunați pe cineva si acel cineva este deja într-o convorbire, vă afișează micuț pe ecran acest lucru.

Mă gândeam că poate găsesc o aplicație care să preia mesajul ce-l trimite rețeaua și să afișeze un mesaj mare pe ecran, eventual să scoată și un sunet și să vibreze.

O astfel de aplicație este foarte utilă și benefică atunci când ești la volan și nu poți sta cu ochii in ecran, mai ales dacă folosești si un hands feee.

Eu am căutat așa ceva, însă am găsit doar aplicații care te anunță când ești tu într-o convorbire și ești sunat și nu când suni și cel apelat este într-o convorbire.

Ați întâlnit așa ceva pana acum?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Mda, eu la Samsung nici nu ma prind daca cel pe care il sun e intr-o convorbire. Afisarea pe ecran e absolut inutila, pentru ca tu tii telefonul la ureche sau daca esti in masina si folosesti hands-free, nu te uiti la ecranul telefonului. Ideala ar fi fost o notificare sonora.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Nu, avertizarea sonora o ai numai atunci când tu ești într-o convorbire și ești sunat de altcineva.

Problema este când suni tu pe cineva si acesta este într-o convorbire.

Am înțeles despre ce vorbești. Dacă sunam pe cineva care era deja într-o conversație avea un sunet specific înainte să inițieze apelul, în genul lui Symbian, telefonul era huawei g300 cu 4.03 . Eu oricum sunt obișnuit să nu știu, am trăit ceva vreme cu iOS și nici măcar nu-ți afișa dacă persoana apelată este într-o conversație.

Ai trăit cu iOS? Eu cred că ți-ai mâncat viața cu el.

Ma rog, asta e altă discuție.

O să mai caut, poate găsesc o aplicație care să știe să facă ce vreau eu.

Eu cred că e de la modelul telefonului, asta vreau să-ți spun :) ,dar succes!

Cât despre iOS, cea mai mare distracție e să rămâi fără PC înainte de iCloud, și aici închei :))

Bun, deci tu o suni pe Mărie si Marie vorbește cu Vasile, telefonul Măriei nu o atenționează pe Maria ca tu o suni?

P.S. am folosit aceste 2 nume doar ca sa înțelegi mai bine despre ce zic.

NU!

Marie vorbeste cu Vasile, daca o suni pe Marie nu stii daca Marie vorbeste fara a te uita la ecran si a vedea "call is waiting", si vrei sa vezi daca vorbeste fara a fi nevoit sa privesti ecranul.

Înțeleg ca se vrea o aplicație care să-ți de-a de veste ca persoana apelata e intr-o convorbire cu altcineva. Dar de ce se vrea o astfel de aplicație?

Păi pentru că atunci când vorbești cu colegii din firmă de 20-40 de ori pe zi, când și tu și ei vorbiți toată ziua la telefon, dacă mai ești și la volan și mai ai si o casca bt in ureche și telefonul in buzunar, ia gândește-te tu, cam la ce te-ar ajuta o astfel de aplicație?

Oricum, motive sunt destule, trebuie să ai doar imaginație.

Să-ți dau eu unul: iubita nu-ți mai răspunde la telefon că ai înșelat-o cu Roxana. Si tu suni în draci, ca poate-poate ți-o răspunde și te-o ierta, deși te gândești că poate doarme, că poate e la încărcat în altă cameră. Si tot sunând tu așa, la un moment dat, îți arată că ea vorbește cu cineva. Ei, acum ai confirmarea că nu vrea să mai vorbească deloc cu tine. Capisci?

La ăștia bătrâni nu mai sunt astfel de situații, dar ți-am dat un exemplu din zona ta de vârstă.

Oricum, azi am căutat în draci asa ceva și nici vorbă să existe.

Èš-o zâs la început.

Înțeleg ca se vrea o aplicație care să-ți de-a de veste ca persoana apelata e intr-o convorbire cu altcineva. Dar de ce se vrea o astfel de aplicație?

Ok, pentru unii e folositoare o funcție de genul.

Totuși, ai încercat ceva dialer? Ma gândesc ca dialer-ul contează, mie nu-mi apare nici măcar acel mesaj pe ecran..

Și eu înainte când o sunam pe nevasta mea cu nokia vechi parca aveam un bip in casca cand ea era intro convorbire, de cand cu samsung urile astea nu mai știu ce si când...

Send from my SM-N9005

Poate sa inlocuiesti dialerul nativ daca ai root. Daca folosesti un dialer instalat nu te ajuta cu nimic pentru ca tot interfata de apel nativa ruleaza in timp ce suni.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Când aveam ICS aveam avertizare sonoră, poate ține de cum îl configurează producătorul. Poate să rezolvi cu un alt dialer...

Asta spuneam si eu. Cat de Nokia nu stiu sigur, Symbian mai de graba, pentru ca avea si pe Samsung si pe Nokia la fel, amandoua cu Symbian. Si am intanlit si pe Android , daca ma gandesc bine cred ca si pe Optimus Black aveam , dar la G300 e cert.