Clicky

Jump to content

Off Topic V1

candrei

Recommended Posts

Nu te-ai împotrivit niciodată sistemului, nu? :))

Îmi place ca toate sunt folositoare, nu ca as avea vreo problema cu modul tău de gândire. Faza e ca nu poți deveni bun într-un domeniu asta timp cat te axezi pe multe. Dar cine știe? Poate ești un renascentist desăvârșit, un adevărat uomo universale. :D

Doar psihologia , atat . Cand am auzut ca fac psihologie , m-am gandit ca o sa vorbim mai mult , spunem ce gandim etc. Nu a fost asa , ne dicteaza tot ce are scris pe niste foi si dupa noi trebuie sa le invatam , chiar daca ea are tot scris pe foi . Am luat 2.75 si mi-a pus 2 pe motiv ca nota nu se rotunjeste .

Doar psihologia , atat . Cand am auzut ca fac psihologie , m-am gandit ca o sa vorbim mai mult , spunem ce gandim etc. Nu a fost asa , ne dicteaza tot ce are scris pe niste foi si dupa noi trebuie sa le invatam , chiar daca ea are tot scris pe foi . Am luat 2.75 si mi-a pus 2 pe motiv ca nota nu se rotunjeste .

Yep, profa mea de psiho era tămâie. Dacă o opreai în timp ce vorbea, pierdea ideea. Învățase ca papagalul.

I-aș impusa pe profesorii de genu ala.

Adică ei trebe sa te învețe ceva pe tine ce se presupune ca tu nu știi dar ea știe?

Asta e ca și cum un profesor de economie m-ar învață pe mine cum să devin miliardar când el e pe un salar mizerabil de 12 milioane, cu tot cu bonuri.

Problema e ca eu nu pot sa invat toate tampeniile alea , mi se par aberatii si ne mai preda si foarte rapid pe motiv ca o sa dam bacul si o sa trebuiasca sa scriem 15 pagini in doua ore :| . Din cate stiu eu , un eseu trebuie sa aiba minim 3 pagini .

Ok , ne preda o pagina A4 in 5 minute (am deja juma' de caiet plin) si nu inteleg nimic pentru ca a predat prea repede si ori am scris super urat , ori am ratat cateva cuvinte . In carte definitiile sunt si mai complicate , manualele fiind vechi de 10-20 de ani . La mate la fel , facem de pe un manual de mate-info(deci mai greu) vechi de zeci de ani .

Edited by Scootch98

Te-ai cam încins Sebi:)))

Oricum te înțeleg. Eu nu suport ora și nici profesoara de antreprenoriala... Adică la fiecare întrebare pusă răspunsul ajunge la bani. Adică trebuie să mă învețe ea pe mine de ce muncește și pentru ce muncește un om? Nu sunt atât de prost... Să fim serioși, materia aia e chiar degeaba. Nu te învață să devi antreprenor, mai mult îți strică capul, mai ales că am luat 6 doar pentru că la un test am scris factorii motivării umane în loc de schema cu motivarea, care defapt conținea cam același lucru, dar cu alte cuvinte... Nu am zis atunci pe loc căci eram prea nervos și dacă începeam să vorbesc cu ea cred că ziceam ceva ce regretam.

Edited by Andrei P.

Si eu am luat 5 la ATP , dar aveam puncte pe caiet pe la fise de lucru si mi-a pus 8 ;) .

Si da , e o tampenie , dar trebuie facuta ca sa ne incurce mai mult si sa ne lase cat mai putin timp liber ;) . Explicati-mi voi cum mai am eu timp sa citesc ceva in afara scolii cand ies la 7 , vin obosit mort si clar numai am chef de invatat dupa 6-7 ore de gandit+ dimineata cand ma uit pe alte caiete ca sa nu uit ce ne-a predat (marti si vineri am chimie , ma uit pe caiet miercuri si joi ,uneori il iau si mai lucrez in ora de info ca e profa de treaba ) . Deci seara pierduta , dimineata lectii si in weekend cand merg acasa(stau la bunici in timpul saptamanii , la oras , ca sa nu fac naveta) maicamea se ia de mine ca dorm pana la 11 ...

Bine , poate ma plang eu prea mult . E clar ca liceul e mai simplu decat pare si nu-ti faci deloc nervi cu profesori de genu' + colegi semi-retardati .

Edited by Scootch98

Într-un fel îmi pare extrem de rău că nu i-am zis atunci în față ce cred despre nota data... Asta e.. Mai am un 10, mai iau unul și fac media 9.

La istorie am un 8 doar pentru că nu am scris numele documentului pe care parlamentul i-l afișează regelui angliei(Mustrarea cea mare era numele) după ce că am scris și după pagini...

De română nu mai zic.. Pur și simplu profa are ceva cu mine(cu mai multi defapt, toți băieți)... Crede că toți fumam, nu învățăm, suntem degeaba... Scri de 9 îți dă 7(cazul meu).

Un coleg a scris de 8, i-a dat 5...penibil, ce să mai...

Eu la romana am 9 si 10 si desi este diriga , nu ne iarta daca gresim . Am caiete din a 9-a cu note de 7-8 , la altii pune si 2-3 :D .

La mate nu pune punctaj partial deloc , nu am reusit sa trec de 4 , am 3 de 4 pana acum :( . Nu stiu ce voi face ..diriga spune ca-s prea timid si asta ma duce in jos .

Edited by Scootch98

Voi va plangeti la istore si ATP...

Sa vedeti la mine cum e: am dat test recent la geografie din absolut toate statele si capitalele lumii. Am stiu toate statele etc teorie conflicte interne externe. Am scris absolut tot ce era posibil de scris. Si ghiciti ce nota am luat eu si 60% din clasa. Si pot zice ca am o clasa buna

Sistemu ăsta e făcut în asa fel încât tu să nu poți face ce-ți place după ce ai terminat scoala.

Alea 8 clase sa zic, ar trebui sa le ai ca deh, cultură generală. Da după mine pana în clasa a 6a înveți sa scrii, sa citești, să calculezi.. Chestiile ce te vor ajuta cu adevărat în viata, nu radicali și orice cacat ce ți se preda.

În aia 6 ani rămași, progresezi enooooooooorm în meseria pe care ți-ai ales-o. Adică dude, luăm un exemplu sper jmek, ai terminat 12 clase, ai luat bacalaureatul, ai 19 ani (majoritatea tinerilor se învârt în jurul acestei vârste) și vrei sa te angajezi de ex ca bucătar.

Mnoh, ai bac, 12 clase, tu crezi ca iti găsești repede loc de munca, pe dracu, îți cere experienta, cum îți faci experienta? Faci un curs de bucătari care tine minim 6 luni și inclusiv acolo scrii, nu faci practica, poate doar câteva zile.

Gata, ai și școală de bucătari, te-ai scos. Mergi la patron, te milogești puțin de el sa te ia în echipa și gata, ai intrat, ca ajutor, bineînțeles. La 20 de ani. El nu te angajează din prima ca bucătar ca zice ca nu ai experienta necesară, și îți vine să-l înjuri la maximmmmmmmmmm, preferabil de mamă și se tată.

No, 20 de ani, ajutor de bucătar pe un salariu scârbos de sub 8 milioane.

Experienta aia care ți-o trebe pentru a fi bucătar e de vreo ~3 ani (în care primești 8 milioane).

23 de ani, bucătar, la cel mai slab nivel, primești, ~12-13 milioane. No, și de aici depinde cat de devotat ești ca sa avansezi.

Bun, 12 ani (asta e media de vârstă la care termini clasa a 6-a) + 6 luni de școală din aia, ajungi aproape la 13 ani (zic ca ești destul de matur la vârsta aia).

13 ani + ~3 ani experienta în bucătărie = 16 ani.

No, io zic ca e o diferență, la 16 ani sa câștigi cat unu de 23.

Da bineînțeles ca legea României nu permite angajarea minorilor.

Eu as prefera sa muncesc decât sa ma tina ăștia legat de o banca 6 ore si sa fiu secat de orice putere. De ce ești secat după 6 ore? Ptc te obosește psihic programu asta de 6 ore în care profesorii te plictisesc.

Apropo de religie , daca o scoate , o sa ne puna alta materie in loc care sa inlocuiasca aceasta materie . Ceva cu moralitatea ;) .

Si mi se pare absurd in clasa a 10-a sa faci desen plastic .

Edited by Scootch98

Bine ca suntem la off-topic!
Prieteni, daca o materie nu va intereseaza, nu sunteti obligati sa o invatati. Asta am inteles la liceu, cu desavarsire chiar! Nu sunt un elev de 10 asa cum am fost in generala dar nici un idiot ca nu stie sa scrie. Sunt undeva in primii 10 la cea mai buna clasa din liceu. Faza e ca am invatat doar ceea ce m-a interesat si m-a atras.

Ca sa zic asa, mai detaliat:

-in clasa a9a, n-am dat 2 bani pe logica; asta s-a vazut si in notele mele, 8-ul era minune cereasca! (si era aiurea, copil venit din generala si obisnuit numai cu 10)

-a 10a, psihologie, aceeasi poveste. nu poate veni o duduie care a memorat textul sa-mi prezinte mie ceva. nu accept! oi fi eu prostalau de clasa a 10a dar nu sunt de acord sa te bag in ceata daca te opresc la un moment dat pentru a-mi explica ceva. aici era aia mai bleaga si copiam de rupeam. altfel nu cred ca as fi luat un amarat de 7.

-tot in a 10a, ATP. vrajeala de ora, baieti! nu am vazut-o pe profa vreo 12 saptamani consecutive. ba chiulea ea, ba o faceam eu. cert era ca nu ne vedeam. am avut media 10, nu stiu cum.

- a11a, economie, aceeasi profa ca la ATP. baiat cuminte, prezent la toate orele. -> media 8.

explicati voi asta, chiul 12 saptamani = 10, prezenta 100% = 8. nu dadea aia 2 bani pe elevi (pe mine, in acest caz)

si, per ansamblu, chimia, prietena mea eterna. in a 9a, media 10. dupa asta, am inceput sa ma bat la 5(odata cu inceputul studiului chimiei organice). am scris 7 saptamani la rand pe aceeasi foaie. nu-mi pasa de chimie, deloc chiar. i-am zis-o subtil si profesoarei. si nu e din cauza materiei in sine cat e din cauza profesoarei! nu da 2 bani pe mine, nu imi respecta ideile si munca. asta primeste si ea inapoi. aceeasi situatia si acum: am un 6! :unsure:  parintii mei s-au obisnuit deja. daca ma intreaba ce note am la chimie si le zic ca una excelenta, imediat ma intreaba:"5 sau 6?" deja, la 7, eeeeeeee e e e e....nu pot exprima in cuvinte! drept fiind, niciodata nu mi-a placut obiectul dar invatam de nevoie.....oricum notele nu cuantifica nimic, in nici un caz inteligenta. (ex: Einstein)

Concluzia? Invata ce consideri ca-ti este de folos. Se stie totusi ca, de la un anumit nivel al intelectului, omul asimileaza cunostinte din diverse domenii iar specializarea e praf in ochi. A se vedea cazul renascentistilor (Da Vinci - inventator, pictor si ce mama lui mai era!) sau cazul membrilor Junimea (economisti, militari, matematicieni) care participau la cenacluri literare desi nu aveau nici o tangenta cu literatura. Si, cel mai concret exemplu, Ion Barbu aka Dan Barbilian, matematician de top (al doilea smecher roman, cred) care la un moment dat a inteles ca specializarea nu valoreaza nimic si a devenit si poet. Creatia sa inca ne da batai de cap. E singurul care "a ridicat la patrat" simbolurile din literatura. ma deranjeaza astia de zic ca literatura nu conteaza sau limba romana in general. vreau sa vad un IT-ist super dotat care scrie in CV "rog s-a m-a angajati. nu stiu vorb-i dar stiu programare". flit! + ca literatura iti deschide niste orizonturi de gandire...

Se poate si fara alte obiecte atata timp cat nu te lasa sa te dezvolti si sa gandesti. mi se pare oribil sa ti se prezinte un algoritm de rezolvare a unor probleme si sa fii inchis in acel tutorial...

"în a 9a, media 10. După asta, am început sa ma bat la 5"

I feel you..

Profa de română mi-a dat 2 ptc am refuzat sa citesc Mara...

I-am zis că am citit oleacă dar fără interes.. Mi-a dat 2 asa, cu pixul.

Dacă cineva îmi impune sa citesc o anumita carte și nu ma lasă să o citesc ca așa vrea mujkiu meu, nu pot sa citesc, adorm, nu rețin..

Urăsc sa mi se impună ce sa citesc... Prefer sa iau un 1 decât sa ma forțez în halu ăla.

Nici eu nu am citit "Enigma Otiliei". Este singura lectura ceruta dar pe care am refuzat sa o fac. Mi se pare o prostie! (parere personala)

Eu-ti recomand sa citesti ce iti place. Orice, nu conteaza ce. Doar citeste! Eu-s fan Bukowski dar, din pacate, la BJ nu gasesc decat 2 carti de-ale sale...

Don't tell that you're feeling me, bro! Sounds pervert. :unsure: oh, wait,it's just my mind....:DDDDDDDD

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

Terms of Use