Clicky

Jump to content

Off Topic V1

candrei

Recommended Posts

Da, iei apk-ul de pe site-ul Adobe, unde sunt versiunile arhivate pentru Android si il instalezi. Dar trebuie sa ai un browser care suporta flash ca sa functioneze. Parca Mozilla mergea cu flash.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Se pricepe cineva la chimie organica p-aici ? Am de oxidat pentena cu permanganat de potasiu(KMn04) si nu prea iese...

Reactia arata cam asa :

5 CH3-CH≠CH-CH2-CH3 + 8KMnO4 + 8H2SO4 --> 5CH3-COOH + 5CH3-CH2-COOH + 4K2SO4 + 8MnSO4 + xH2O .

Eu trebuie sa aflu x , am gresit undeva !a egalare ca imi ies : oxigen intrat=64 si oxigen iesit=68 ...si x este diferenta dintre iesit si intrat , trebuie sa fie intrat>iesit ...

attachicon.gifScreenshot_2014-11-22-20-11-52.png

Las asta aici daca mai are cineva nevoie . Reactiile astea sunt destul de grele .

P.S. Multumesc aerdem de pe softpedia...

Reacțiile Redox sunt simple. Totul e sa știi câteva lucruri: numere de oxidare, cum se comporta hidrocarburile în reacțiile cu oxidanți energici/blânzi și matematica simpla.

Mhm, în poza aia folosea semiecuatii. Nu vad rostul, exista metoda mai simpla și mai rapida. Îți trebuie totuși ceva exercițiu pentru asta. Dar pentru început e ok și cu semiecuatii.

Nu fac cu semiecuatii . Fac redox cu Mn si 2 atomi de carbon . Egalez reactia si dupa aflu x-ul de la apa . Eu asta gresisem . La mine intrau mai putini si rezultau mai multi , gresisem la egalare .

Tin minte cutremurul din '77, alta viata, aici in mama russia nici nu se aude de asa ceva...

Chimia asta nici o data nu mi-a placut

$(

Sent from my iPlaca using Tapatalk

@DTTR Cei de la ANPC iti raspund in maxim 30 de zile pe mail? Intreb pentru ca esti zeul reclamatiilor si am descoperit ca unii chiar merita reclamati

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Nu te-ai împotrivit niciodată sistemului, nu? :))

Îmi place ca toate sunt folositoare, nu ca as avea vreo problema cu modul tău de gândire. Faza e ca nu poți deveni bun într-un domeniu asta timp cat te axezi pe multe. Dar cine știe? Poate ești un renascentist desăvârșit, un adevărat uomo universale. :D

Eu am o prof tâmpit de-ți vine să-l castrezi când auzi cu ce răspunsuri îți vine.

De ex: amu 2 saptamani făceam exerciții la oră și ne zice la sfârșitul orei ca săptămâna viitoare dam test (adică asta ce-o trecut). Da Domne feri sa ne zică și din ce dam test (adică din ce lecții), îl întreb frumos din ce dam test și îmi răspunde foarte mișto "din tot ce n-ați știut azi". Și iese afara.

Pai d-zeu mamii lui, am avut niște nervi atunci pe el, de-mi venea să-i zic câteva.

El are pretenția ca noi sa rezolvam probleme de bac, când el nici măcar nu e în stare sa explice elevilor cum se rezolva un anumit tip de probleme.

Sau am alt prof care ne pretinde sa tocim, ne-a dat test surpriza de 2 întrebări, am luat 4(oficiu) ca nu am scris pe foaie exact cum e în caiet, când ne-a adus testele m-am revoltat și l-am convins sa ma asculte, mi-a pus vreo 5 întrebări la care 4 am stat și ne-am contrazis unu pe altu. Mi-a dat un 8 pana la urma, până când ne-a adus testele și m-am revoltat nu prea îmi răspundea la întrebări, amu știe sa răspundă.

No, și asa sa mai ai respect fata de profesori?

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

Terms of Use