Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Android 4 poate fi mai rapid datorita unor oameni inteligenti care pot face ca ICS sa fie de doua ori mai rapid pe aceeasi configuratie. Acesti oameni se numesc Linaro Team.

"Linaro este o organizatie non-profit , cu peste 120 de ingineri care lucreaza la consolidarea si optimizarea de software open source pentru arhitectura ARM, inclusiv GCC toolchain, kernel Linux, interfete grafice si multimedia"

Acestia s-au pus pe treaba si au inceput sa lucreze la optimizarea lui Android 4 si promit o performanta de doua ori mai mare decat Stock.

Imbunatatirile sunt in mare parte legate de procesor. Ei reusesc sa dubleze FPS-urile in testul care este prezentat in video.

Acestia au de gand sa prezinte aceste modificari la AOSP si de asemenea CyanogenMod poate sa profite inaintea celor de la Google daca vor asta. Performanta mai mare se datoreaza unui set de instrumente de programare, care sunt utilizate pentru a crea un produs, de obicei un alt program pentru calculator sau sistem de programe (acesta se numeste Toolchain )

Toolchain consta intr-un editor de text pentru editarea codului sursa, insemnand ca acesta transforma codul sursa intr-un program executabil.

Sper ca aceste modificari sa faca diferenta in viitorul apropiat ;)

Cum spune si tipul din video "Google se concentreaza in momentul de fata mai mult pe compatibilitate si un pic mai putin asupra performantei " si are mare dreptate.

Sursa: http://www.cnx-softw...board-omap4430/

Video: [media=]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mrQRYmYip6Q[/media]

Problema care va ramane va fi aceeasi: fragmentarea. Va fi de 2 ori mai rapid pe orice device ? Ma indoiesc. De aia "Google se concentreaza in momentul de fata mai mult pe compatibilitate si un pic mai putin asupra performantei " ;)

Indiferent ce face Google ... Linaro Team va fi integrat in CM9.

Codul sursa pentru Linaro a fost prezentat celor de Cyanogen si urmeaza a fi aprobat.

Asa ca, posibil ca telefoanele noastre sa ruleze in viitorul apropiat de doua ori mai rapid cu Linaro si Cyanogen ;)

Sursa: http://www.talkandroid.com/115890-linaro-is-an-android-4-0-build-that-doubles-performance-submitted-to-cm9/

As instala CM9 pentru Evo 3D-ul meu acum, daca ar functiona camera cum trebuie. Am folosit CM7 pe HD2 si nu am regretat nici un moment. Vreau tot ce-mi poate oferi telefonul cu ROM-ul stock.

Pentru cei interesati de asa ceva, stirea se confirma in urmatorul changelog CM9 pentru telefonul meu.

Deja codul Linaro incepe sa se introduca in Cyanogen.

"to be included in next nightly:2012-06-11 19:57 strict-aliasing fixes from linaro wilhelm: fix aliasing violations - [android_system_media]"

• 2 weeks later...

Deci pana la urma se poate ca ICS sa fie introdus pe mai toate device-uri-le. Daca producatorii ar angaja o echipa sau s-ar ocupa de asa ceva sau le-ar folosi pe cele existente...bine ar mai fi. Si se vede ca se poate creste considerabil viteza. Oamenii acestia merita tot respectul pentru treaba lor.

Edited by XperiaRulez

Ca tot mi-ai adus aminte de Linaro.

Cei de la Cyanogen au considerat ca inca nu este necesar sa introduca codul Linaro pentru ca ar putea rupe compatibilitatea si creea probleme developeri-lor. Si cum a spus si tipul din video : "Google se concentreaza in momentul de fata mai mult pe compatibilitate si un pic mai putin asupra performantei "

Cyanogen a decis sa faca la fel pentru a mentine o compatibilitatea deplina ;)

Sursa: http://www.android.g...linaro-for-now/

Vrajeala de doi lei. Probabil au fost santajati de ceva producatori de terminale mobile axate pe Android si au stat oamenii deoparte. Doar Samsung sau Htc nu au scos monstrii aia quad core ca sa stea cu ei in stoc si sa se vanda mai stiu eu ce modele low end / low cost.

Totul se invarte in jurul banului in vremurile astea.

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Nu mai vorbiti fara sa fiti în cunostinta de cauza. Este posibil si prima versiune publica beta a CM9 va include codul Linaro. Asa stiam ultima data, era scris si in release notes-ul lor.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2