Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Windows 10. Discutii generale

Recommended Posts

Nu inteleg motivatia lor. Cei care folosesc Windows piratat vor face update la 10 fie ca le permite Microsoft, fie ca nu le permite. Daca tot nu va fi licentiat, de ce le permiti sa faca upgrade?

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Si care ar fi producatorii aia nebuni sa blocheze instalarea altui sistem pe produsele lor? Nu cred ca ar risca sa-si vada cifra de vanzari ducandu-se la vale.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Wingoz zece is the shiznit! Merge deja de cca 3 săptămâni.

Mă deranjează doar rebooturile care le face când vrea.

trimis cu eforturi dupe tabloul nevestii

Variantele de Windows 10. Ce e de observat: Windows 10 Mobile va fi pentru telefoane si "Small-tablet". Din cate stiu, MS considera "small-tablet" tabletele de maxim 8". Deci, nu vom mai avea Windows normal pe tablete mici, asa cum avem acum.

Daca va ganditi sa actualizati Windows 10 doar pe partea de securitate / bug-uri (adica sa nu inghititi pe nemestecate orice functionalitate pe care o viseaza cei din Redmond), uitati varianta Home. Si nici cea Pro nu sta prea bine. Parca nu mai e asa de bine ca nu vor mai exista versiuni de Windows viitoare.

Each Windows 10 SKU will reportedly have its own update options

Hmm, miscare impotriva piratilor, mai mult ca sigur. Dar tot n-am inteles din articol, daca poti refuza orice update ulterior sau daca iti pun sula-n coaste sa faci update automat, daca esti conectat la net, evident.

Sent from LG G3-D855

La prima categorie nu ai ce face. Adica daca ai XP si ei aduc Vista, o inghiti pe nemestecate. Sau ai 7, tile-urile si desktop-ul de cacao sunt ale tale, cu drag de la MS. Cei din categoria a doua, mai pot amana asta, adica pot alege sa instaleze doar cele de securitate si reparat bug-uri, asa cum e acum. Dar acolo zice ca nu poti amana la infinit trecerea "de la XP la Vista". Doar cei din a treia categorie au libertatea asta. Se considera ca business ar putea avea pierderi serioase daca le este bagat pe gat o schimbare majora si aplicatiilor lor inca nu sunt adaptate.

Nu, ma refeream la Windows 10 si la micro-update-urile lor saptamanale. Cumpar Windows 10 si nu vreau sa-l las sa faca niciun update. E posibil sau iti baga pe gat update-urile de securitate fara voia ta? Din articol am inteles ca nu poti selecta doar anumite update-uri si ca trebuie sa le faci pe toate. Dar sa le refuzi pe toate poti?

Sent from LG G3-D855

Exemplul cu "Xp la Vista" era ca sa intelegem ce rau va fi. Adica daca ei decid, din nou, sa schimbe totul din temelii, va trebui sa acceptam schimbarile.

Legat de actualizarile care sunt si acum, cu KB-urile alea, in primele doua categorii nu le poti refuza.

Asa am banuit si eu. O miscare de cacao din mai multe motive. De obicei update-urile lor pentru drivere OEM strica tot. Sa nu mai vorbim ca internetul prin anumite tari nu e ca la noi, nelimitat si aproape moca. Unii fac tethering de pe mobil sau au abonament de net cu trafic limitat, nu cred ca le-ar conveni sa le manance Microsoft traficul cu update-urile lor obligatorii.

Sent from LG G3-D855

azi a venit un update NEASTEPTAT la wingoz zece.

sa stiti ca arata bine

... de ex. bara de volum s-a transformat din verticala in orizontala.

... au mai imbunatatit locatia butoanelor dupa ce dai "start"

Guest

Azi mi-a aparaut in taskbar o notificare pentru windows 10. Ni-l da Microsoft moca? :D:))

post-11605-0-94924100-1433151894_thumb.pngpost-11605-0-18440600-1433151908_thumb.png

Guest

Eu l-am rezervat. Daca va fi moca il voi instala, daca va fi pe bani ii voi da retur. :))

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

Terms of Use