Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Windows 10. Discutii generale

Recommended Posts

Da am Windows 8.1 cu licenta, dar am făcut exact cum a zis VladPaul si mi-a apărut. Am facut si rezervare, acum a asteptam sa vedem ce o fi.

Sent from my LG-D855

Mi-a aparut si mie dupa ce am facut doua update-uri optionale azi. Cei cu Windows piratat sa nu se entuziasmeze prea tare, sunt aproape convins ca update-ul la 10 va da un mare fail.

Păi la mine nu este piratat, am licență originală cumpărată de 8 Pro și am primit notificare. Nu am de ce să mă tem, deoarece sunt în regulă cu Windows-ul.

N-am zis de tine, am zis de cei care au versiune piratata, pentru ca apare mesajul ala si la versiunile piratate, nu numai la cele originale.

mie pe wingoz 10 nu mi-a venit nici o notificare... :( ce sa fac?

Eu am 8.1 în dual-boot cu Linux Mint :D, oare o să-mi facă figuri?

LE: Tocmai ce am dezactivat grub-ul și am comutat pe Windows Loader, cu EasyBCD.

S-a aflat la ce e buna rezervarea:

This will allow Windows 7 and 8 users to upgrade to Windows 10 very quickly. And it’ll also help Microsoft to estimate the demand of the operating system on the first day of the OS’s availability. 

Ups.. au venit preturile pentru Windows 10:

E moca in conditiile de mai jos:

The upgrade to Windows 10 is free if certain conditions are met:

Systems running Windows 7 SP1 or Windows 8.1 may be upgraded for free to Windows 10 if the installed copies of Windows are genuine.

1. Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium and Windows 8.1 editions are upgraded to Windows 10 Home.
  2. Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate and Windows 8.1 Pro are upgraded to Windows 10 Pro
  3. Enterprise editions as well as Windows RT systems are not eligible.

Windows 10 testers who joined the Insider program and are running pre-release versions of the operating system will receive the upgrade to Windows 10 RTM (final) on July 29th. It is unclear at this point in time if testers will receive a free license of the operating system. It seems likely that this won't be the case though.

Ma gandesc ca ar putea citi un serial de placa de baza sau hdd atunci cand bagi preview-ul si apoi, cand reinstalezi, sa reciteasca acel serial si sa se activeze singur. Problema este cum demonestrezi ca ai licenta valida. Din cate stiu, ca o licenta sa fie considerata legala in Romania, trebuie sa ai factura, suportul si timbrul, oricare dintre acestea ar lipsi, cica nu ai avea licenta. Mi se pare cam ciudat. Lucrul asta il stiu de la cineva care lucreaza in institutia care se ocupa cu asta.

Oricum, eu l-am instalat, dar inca nu lucreaza corect, are tot felul de bug-uri.

De la faptul ca dau pe un program deschis in bara si nu apare in fata a ceea ce am deschis, pana la tot felul de intarzieri cand deschid orice.

Back to seven.

Imi place insa, foarte tare, windows explorer. Este ca in 8 si asta a fost singurul lucru care mi-a placut vreodata la 8.

Exista si licente electronice. Eu am prelungire pe un an la Office 365 pe baza ofertei cu telefonul. Nu am factura, timbru sau CD. Si e plin de software pe care il cumperi on-line, nu primesti factura si primesti serialul pe email. Eventual un email care tine loc de document, dar nu are nici o legatura cu legislatia romaneasca in materie fiscala. Dar dpdvd al producatorului software sunt cat se poate de OK. La fel cu aplicatiile din Store-uri.

Institutia respectiva ar trebui si ea sa treaca in mileniul asta.

Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

Terms of Use