Clicky

Jump to content
Sign in to follow this  
black_alienware

Android game controllers pentru tablete

Recommended Posts

Compania producatoare de periferice Nyko a anuntat un parteneriat cu Nvidia pentru a lansa pe piata controlere de joc compatibile cu Tablete Android. Aceste controlere sunt optimizate pentru Tegra 3.

Aceste dipozitive vor functiona prin intermediul bluetooth si nu vor avea nevoie de root sau alte chestii de genu.

Aceasta stiri nu poate decat sa bucure pasionatii de jocuri ;)

Sursa: http://www.pocketgam...ews.asp?c=41668 & http://nyko.com/products/product-detail/?name=PlayPad

post-247-0-00052700-1338899230_thumb.png

Bine ca e optimizat pentru Tegra 3. Ce inseamna asta? Nvidia a oferit cei mai mult bani sau a sarit cu oferta. M-am saturat de "Tegra 3 exclusive" pentru ca nu inseamna nimic.

Da, e normal ca as vrea, insa parerea mea este urmatoarea: controller-ul nu are nici o legatura cu Tegra 3. Nu a fost gandit initial pentru Tegra 3, mi se pare doar bullshit de marketing acum, cand produsul este gata, sa spui ca e optimizat pentru Tegra 3. Campania asta incepe sa calce pe urmele campaniei "The way it's meant to be played", care a fost doar un fas. Jocurile rulau la fel de bine si cu o placa ATI, mi-a povestit cineva ca a avut probleme in a rula un joc de top cu o placa Nvidia de top, dar a rulat fara nici un fel de probleme cu o placa ATI de top (trebuia sa faca un review serios la joc). Inteleg ca jocurile pot fi relativ optimizate pentru Tegra 3, insa nu vad cum un controller hardware ar putea fi folosit mai bine pe un chipset Tegra 3 (nu 2, care s-a vandut bine, care se gaseste pe multe tablete si telefoane si la care cumparatorii inca se asteapta la suport) decat pe alte chipset-uri.

Hai sa o luam altfel ;)

Ce face Tegra 3 ? Te ajuta sa joci jocuri optimizate pentru Tegra 3. Ce face acest controller ? Te ajuta sa joci jocurile optimizate pentru Tegra 3. In concluzie: Acest controller este optimizat pentru Tegra 3. Probabil m-am exprimat gresit si s-a dedus altceva ;)

:)) Da, poti sa o iei si asa. Atunci si ecranul de la telefoanele cu Tegra 3 e optimizat si el pentru jocuri Tegra 3. Am spus in primul reply ideea mea :D