Clicky

Jump to content
Liviu S.

Download direct pe SD card

Recommended Posts

Nu stiu cati dintre voi s-au mai confruntat cu problema asta, insa sper sa existe cineva pe forum care sa ma poata ajuta cu rezolvarea ei. As dori sa imi schimb destinatia default a aplicatiilor downloadate si destinatia de instalare catre cardul SD, insa nu am gasit nicaieri cum as putea sa rezolv. Detin un HTC One S, nu am root. Sper ca am postat unde trebuia, imi cer scuze daca nu am facut-o.

Edited by Liviu Andrei

Mutat in forum HTC, de data asta mutat. Data viitoare sters. Inteleg un incepator ca nu stie.

Sau vreti sa nu somam? :D

Referitor la intrebarea ta, daca nu ai din browser, sau instalezi unul care stie sau pui root si faci tu asta. Am sa caut sa vad cum te pot ajuta.

Mutat in forum HTC, de data asta mutat. Data viitoare sters. Inteleg un incepator ca nu stie.

Sau vreti sa nu somam? :D

Referitor la intrebarea ta, daca nu ai din browser, sau instalezi unul care stie sau pui root si faci tu asta. Am sa caut sa vad cum te pot ajuta.

M-am gandit sa pun la HTC, insa am crezut ca poate e o problema generala care se aplica si la alte telefoane, imi cer scuze :)

Am "googalit" destul de mult inainte sa postez aici, dar nu am prea gasit solutii. Nu cred ca ma mai obosesc sa-l rootez, ca necesita destul timp si urmaresc sa vand telefonul in vreo o luna-doua. Poate stiti voi un browser de pe care pot reusi.

Pe langa faptul ca Dolphin functioneaza foarte prost pe telefonul meu, (cu riscul de a ma face de ras)! m-am luptat foarte mult timp sa gasesc un meniu ca sa pot intra in setari si in cele din urma am esuat si m-am dat batut. Nu am reusit nici cu ajutorul Google, pentru ca toate screenshot-urile erau pe orice alta versiune in afara de cea actuala. Am incercat si cu Opera, dar din cate am vazut si pe net nu are optiunea asta. Cred ca pentru moment ma resemnez...

In Opera te duci la meniu (coltul dreapta-sus, acel O rosu), dai pe Descarcari, in pop-up-ul care apare ai in dreapta-sus meniul, Setari, dai pe Dosar de descarcare, navighezi la folderul dorit si il alegi cu Selectati dosarul

Am incercat si cu Opera, dar din cate am vazut si pe net nu are optiunea asta.

@candrei, Scootch98: Eu am 4.1.1 si nu am optiunea asta.

@Innoxius: ma refeream atat la download, cat si la locatia de instalare. Nu mai am spatiu absolut deloc in memoria telefonului, iar pe SD cam vreo 5 GB. Daca destinatia de download din browser pe SD si intru pe play din Opera sa downloadez o aplicatie, o instaleaza tot pe Internal ?

Da

Legat de locatia de instalare, eu pe 4.0.4 o pot alege intre Intern si sdcard1 (cel extern este sdcard2). De la nu-stiu-care versiune nu se mai poate. De fapt Intern si sdcard1 sunt partitii ale aceleeasi memorii flash cu care vine dispozitivul (ce apare in specificatii: 4, 8, 16 sau 32 GB)

Eu acum leg ca se referea la instalarea pe SDcard. "As dori sa imi schimb destinatia default a aplicatiilor downloadate catre cardul SD"  Se referea la aplicatii, nu la browser download :D

Si acum vine sa spuna ca a vrut la ambele.

Liviu, putina exprimare mai corecta nu ar strica. Daca vrei sa te ajutam, ajuta-ne si pe noi sa intelegem, ca sa te putem ajuta :P

La mine la Samsung, tableta si telefon, sistemul de operare vede ambele stocari (externa si interna) ca una singura si o foloseste ca atare. El decide cum instaleaza si unde instaleaza aplicatiile. Din Task Manager se poate schimba ulterior locatia aplicatiei instalate. De la JellyBean 4.3 il aveam, adica de anul trecut din Noiembrie.

Sigur, sunt si telefoane/tablete care nu au implicit asta si poti instala o aplicatie care ii zice App2SD, cu sau fara root, trebuie verificat. Sau din sistem, daca e pus de producator ca la @candrei.

Iar din browser, cum spun si ceilalti, instalezi Dolphin sau Opera si schimbi unde pune fisierul descarcat.

Da, trebuie sa adaugam ca nu toate aplicațiile instalate pe SD card vor functiona(de ex. aplicatiile de widget) . Trebuie sa sti sa-ti imparti spatiul :). Pe un dispozitiv cu 32+ gb, nu ai probleme d-astea ;).

Greseala mea, eu am luat de bun titlul. Care se refera la download (de exemplu un PDF), nu la instalare. Unde le downloadeaza pana le instaleaza, nu cred ca putem modifica. Cred ca e un folder temporar, definiti la nivel de sistem de operare.

@Deio: da, m-am exprimat gresit, am editat acum.

Am deja o aplicatie similara, Clean Master, care are si optiunea de a muta aplicatiile de pe Internal pe SD card, insa nu muta nimic atata timp cat nu am root - deci nu cred ca poate nici App2SD fara root. Cu Opera am rezolvat si merge.

@Scootch98: Cand mi-am cumparat telefonul stiam asa: Partea de memorie interna este rezervata sistemului de operare si aplicatiilor adiacente precum si a UI-ului. Partea de SD card este pentru Fisiere media si cam tot ce mai ramane. Daca vreau sa-mi downloadez, spre exemplu, un joc de 1GB, mi-l pune automat in memoria interna si pe langa faptul ca-mi incetineste telefonul, imi ocupa si spatiul aiurea. N-am nimic cu aplicatiile de widget sa fie instalate pe memoria interna, ATAT TIMP cat aplicatiile care ocupa mai mult pot sta pe SD.

Si ca o curiozitate care imi poate folosi pe viitor, cand imi schimb telefonul: Prin root/Custom ROM, pot sa-mi reconfigurez partitiile astfel incat fiecare dintre ele sa aiba cata memorie vreau eu ?

@Innoxius: Nu-i greseala ta, e a mea.

Edited by Liviu Andrei

Pentru curateni iti ajunge root. Nu trebuie custom ROM. Foarte mult spatiu (mai exact foarte foarte mult spatiu) castigi cu System Cleaner. Cand faci update la o aplicatie stock (Gmail, de exemplu), Android pastreaza pe memoria interna si varianta anterioara (sau toate anterioarele ?). Aplicatia asta le duce pe SD pe cele anterioare. Dar iti trebuie root.

La partea de repartitionare, sfatul meu e sa nu te bagi. E Linux ;)

Colegul se referea la download din browser. Sa poata el sa seteze implicit pe cardul extern. Nu se referea la locatia implicita de instalare a aplicatiilor.

De acolo pot seta și unde sa se salveze fotografiile făcute cu camera telefonului. Credeam ca funcționează și asta.

Sent via iPhone with Android 6.3 on board