Jump to content

Recommended Posts

Tocmai pentru autonomie am preferat Garmin. Daca tine doua saptamani bateria ca ceas normal, e perfect. La cat sport fac eu, sigur nu ii consum bateria prea repede. Voiam un ceas sport si daca tot am gasit pret bun la asta, am zis sa testez si un smart watch. Functiile ma intereseaza mai putin, mai ales cele de notificari si apeluri, care oricum sunt basic la Garmin.

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

A venit si ceasul. Arata bine, e usor, se incarca repede bateria.

Pro: - poti primi notificari de la orice aplicatie de pe telefon

- afiseaza tot textul email-urilor primite

- poti respinge apeluri

Contra:

- ecran destul de slab, daca nu setezi un watch face adecvat, nu prea poti vedea ceasul fara sa aprinzi iluminarea de fundal.

Categoria wtf: poti raspunde la apeluri, dar nu inteleg utilitatea functiei. Nu poti vorbi de pe ceas, asa ca ori scoti telefonul, ori vorbesti prin casca bluetooth, deci n-ai nevoie sa raspunzi de pe ceas.

post-23-148520699998_thumb.jpg

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

Am comis-o.

Apple Watch Series 2 42 mm Space Grey cu sport band.

Vin de la un Samsung Gear S2 classic. Pana acum nu regret "migrarea".

Revin cu update-uri cu diferente intre ele.

post-911-0-62202300-1489265302_thumb.jpg

post-911-0-79464500-1489265316_thumb.jpg

post-911-0-51294700-1489265330_thumb.jpg

post-911-0-36236800-1489265343_thumb.jpg

post-911-0-76113000-1489265354_thumb.jpg

Edited by Tyler Durden

Mi-a sosit ceasul Xiaomi Amazfit. Arata foarte bine. Astept sa vad cum sta la capitolul autonomie.

Dezavantaje:

- lumina de fundal nu e chiar puternica, vizibilitate scazuta la interior, dar recupereaza la exterior prin displayul transreflectiv.

- banda neagra in partea de jos a ecranului, care ii da aspectul de cauciuc dezumflat

- nu poti instala aplicatii

Citisem despre punctele slabe si nu ma afecteaza. Cred ca e cel mai bun ceas in marja lui de pret. I-am pus o curea metalica, cu magnet.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

e03e0a1ae518876161fa47a0d31b838b.jpg

Nu are Android Wear, are un sistem de operare propriu bazat pe Android.

Arată bine. Și eu am vrut să îmi iau dar mi-am schimbat opțiunea cu un gear S3. Am auzit ca tine bateria o săptămână. Sa îl porți cu plăcere.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

@Ionutzvip Principalul motiv pentru care l-am ales a fost autonomia. Si bineinteles pretul extrem de mic fata de ceasurile care stiu sa faca multe, dar bateria moare in juma' de zi.

Știu, din acest motiv era și pe lista mea. Nu l-am luat fiindcă îmi era frica sa nu mă plictisesc de el. (Dețin deja un pebble time de care m-am plictisit deja si are bateria foarte buna de asemenea). La gear S3 ma mulțumesc cu 3-4 zile de baterie dar nu cred că mă voi plictisi de el.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Na, ca m-au auzit chinezii. Am primit azi update la ceas si acum pot seta lumina pe 5 nivele de intensitate. Deci unul din punctele negative s-a dus.

Nu tu erai ala care zicea ca :

"Am multe motive sa nu cumpar un smartwatch:

- nu port ceas de fel

- preturi nejustificate

- utilitate spre 0, consider ca-s mai mult un accesoriu fashion, decat un gadget util

- chinul de a-l incarca de x ori pe zi

- iti omoara si bateria telefonului, fiind conectat nonstop la bluetooth

- si cel mai important, am job de birou, imi pot verifica notificarile pe telefon."

:rolleyes:

Glumesc.

In alta ordine de idei as vrea sa doresc si eu una bucata smartwatch. Ceva mai smart decat Vector Luna, dar totusi cu o autonomie decenta. Adica minim o saptamana. 

Suma respectelor, Alydor

Da, eu eram. Si am testat doua pana acum, dar ambele cumparate cu 100 de dolari bucata. Nu dau in veci 1800 de lei sau cat costa un Vector la lansare. Amandoua (Garmin Vivoactive si Xiaomi Amazfit) au autonomie gramada, deci nu le incarc zilnic. Pentru mine inca sunt un accesoriu fashion, ca nu sunt vreun mare sportiv sa utilizez toate functiile lor.