Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Feri

Chromecast by Google

Recommended Posts

Dacă aveți părinți care abia descoperă youtube-ul nu vă cumpărați pentru voi așa ceva. Eu n-am apucat sa ma bucur de el nici o oră. Când a descoperit tata că nu mai e nevoit sa se uite la tv pe etno sau să se chinuie cu un ecran de 4 inch, a fost atat de incantat incat urmatoarele 2 ore în casa a rasunat muzica de petrecere, acordeoane, etc. :)))

Apoi a inceput si mama sa trimita clipuri pe el. :))) Ametise chromecast-ul între atatea acordeoane, prezentari de modă și concursuri de offroad. (cu ultimile eu eram :)) )

Pe scurt, se misca bine, nu prea are lag pe youtube. Am trimis și clipuri de pe tabletă, cu allcast are buffering la 5-10 secunde dar cu localcast se misca bine.

Să inceapă ai mei munca și o să-l testez mai bine. :)

M-ati convins ..... mi-am luat si eu un Chromecast :)

Toate bune si frumoase pana la conectare, mai exact aflu si eu ca routerul meu (TP-LINK WR841ND) nu se afla in lista (ldestul de sumara dealtfel) de router-e compatibile.Se putea conecta dar avea momente cand nu era vizibil asa ca am instalat un soft dd-wrt pe router (in prealabil am testat pe alta retea WiFi cu un router D-LINK DIR 600 tot cu soft dd-wrt)

Odata rezolvata problema cu conectarea a inceput "travaliul" CCast-ului (abrevierea asta am vazut-o pe niste site-uri straine si m-a cucerit :) ) Mai vreau sa confirm ca incarcarea se face prin USB-ul TV-ului, deci fara fire si alte prelungitoare, spre satisfactia neveste-mi :)

Avand un TV LG LCD nonsmart, pot spune ca CCast-ul "duce" cu brio transformarea TV-ului intrun smart TV.

Youtube merge impecabil, fisierele foto, video si audio din smartphone si reteaua proprie se transmit fara probleme.Pentru aceasta folosesc aplicatia Direct Cast PRO in detrimentul aplicatiei Local Cast care (cel putin la mine) nu "vede" SD Card-ul.

Totodata "chochetez" si cu Media Cast o aplicatie care pe langa interfata Materrial Design extrem de reusita, aduce in plus fata de celelalte si posibilitatea vizionarii continutului media din PC via WiFi network direct pe telefon fara a mai folosi alte aplicatii de gen, ruland pe smartphone si filmele in format .avi (din retea) cu posibilitatea "transferarii" lor pe orice device din retea fie CCast fie un TV cu conectare retea de tip LAN.

Acum problema tine de formatul filmelor, din ce am observat CCast-ul suporta cu brio doar formate de tip .mkv sau .mp4 folosind pentru asta extensia Videostream de la Google Chrome si implicit aplicatia similara ptr. Android (pe post de telecomanda)., filmele din retea ruland fara niciun lag in comparatie cu cele avi.

Aplicatia PLEX nu a reusit inca sa ma convinga dar inca se afla in stadiul de testare.

Pentru cei ce vor in repaus un TV pe post de acvariu sau semineu, le recomand Nature Cast , iar celor impatimiti de timp si meteo, Dashboard Cast

Edited by didi

Interesant....

Același router tp link am și eu și nu am avut probleme.

Sent from my LG G3

Posibil ca tu sa-i fi facut ultimul update, eu nu m-am mai complicat sau sa fi avut alta versiune, de exemplu al meu e WR841ND v8.

Edited by didi

Te-am convins ? Eu nici nu stiu cum am putu trai fara asta :D La un moment dat am avut de verificat niste liste in Excel cu o varianta tiparita pe A3. Neavand loc pe birou, am trimis desktop-ul la TV si le-am verificat din pat, ca aveam loc sa-mi intind listarile :D

Am instalat si eu unele de mai sus acum, urmeaza probate.

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Instalați dd-wrt pe routere, e mai bun decât firmware-ul stock din toate punctele de vedere (semnal, stabilitate, acoperire, opțiuni disponibile). ;)

Am fost placut surprins sa vad ca il pot contrala din telecomanda. Am un Samsung E S5500 din 2012 si merge. CC-ul devine mai bun cu cat imbatraneste mai mult :)

Deci fostul meu chromcast este vândut unui coleg stimabil pe forum, iar ei voi achiziționa altul.....pt că am rămas fără....

Sent from my LG G3

Dap, eu sunt "colegul stimabil", dar inainte de a pleca din tara, acum 1 saptamana, l-am si bagat in cutie, ca in afara de mine nu-l foloseste nimeni in familie. :))

Cand revin iar il bag la munca...

Sent from my iPlaca using Tapatalk