Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Buna/Salut,

Am si eu nevoie de ajutor. Vreau sa-mi schimb telefonul Samgung Galaxy Gio care este, deja, mult prea vechi.

Dispun in jur de 1000 lei +/- 100 lei.

Vreau telefon nou, nu SH, doar android.

Nu vreau cu baterie incorporata, fara card slot. 

Ce-mi recomandati ?

Multumesc.

Diferenta dintre neo si normal e sistemul de operare , neo vine cu kitkat si stiu ca interfata seamana mai mult cu cea de pe s4 , in rest e la fel ;) .

L.E. Pe s3 normal ai maxim android 4.3 oficial..daca imi aduc bine aminte .

Edited by Scootch98

pana acum am xiaomi mi3, s3 neo si s3 normal. Dintre astea xiaomi mi3 mi se pare cel mai bun, dar am inteles ca are un altfel de android. Nu stiu eu despre ce e vorba exact, care sunt diferentele. intre s3 neo si s3 normal nu am vazut mari diferente conform gsmarena, in afara de procesor.

x1 soul da , alt allview nu si roaga-te sa n-ai nevoie de garantie . Nu spun ce-as lua eu in banii astia ca-ti influentez decizia :) . Si eu am nevoie de telefon , astept sa scada G2 32 gb la 1 500..dar nu l-am mai vazut la emag , sper sa mai aduca .

Nu vreau sa-ti schimb ideile, insa o baterie incorporabila are si avantaje : unu la mana a fost sigur testata la ansamblare, doi - este optimizata la spatiul existent in telefon, trei - la majoritatea este interschimbabila, de exemplu la moto g este de 4200mA, am comandat una la 25 $ , o astept din China in 2-3 saptamani, se schimba in maxim 10 minute :P Deci?! Mitul tau cu bateria interschimbabila ramane?! PS Ai OTG suport la telefoanele bune, deci e moft si cheltuiala in plus un SD card....eu am un hdd de un terabyte conectat via OTG pentru back-up sic....oricum in 1000 lei de nou nu prea ai optiuni multe....printre maruntisuri recomand un Moto G XT1033 dual sim, impecabil in ultimile 3 luni ;)

Sent from my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

Edited by reflavius

Ok. Allview-ul X1 Soul suna bine (se poate upgrada sistemul de operare la 4.4.2 Kit Kat ?), din cate vad e ok ca specificatii. Pana la urma care e treaba cu xiaomi mi3? am observat ca fata de allview xiaomi are procesorul mai puternic.

Si daca as renunta la ideile mele preconcepute despre bateria incorporata si lipsa slotului de card, tot aceleasi modele imi recomandati ?

Fara doar si poate Moto G XT1033 sau poti aluneca si catre o varianta mai China made - Xiaomi Redmi 1S, are si Sd card, ai zis ca nu pune multe aplicatii in el, procesorul putin OC , baterie mai maricica, pret mai mic...iar ei chinezi de la Xiaomi, fac treaba cu soft-ul....

http://www.quickmobile.ro/telefoane/xiaomi/redmi-1s-dualsim-8gb-3g-gri-92992.html

Sent from my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

Pana la urma ce ma sfatuiti sa-mi iau:

1-Moto G

2-Lg G2 mini

3-Samsung S3

4-Allview X1 Soul

Mi3-ul nu prea imi dau seama daca e ok ca si soft, androidul e facut special pt china? nu ma pricep deloc la soft-uri.

Are cineva Mi3, cum e? ca specificatii e super, dar nu stiu daca se va comporta ok, daca o sa am probleme cu el si sa-l duc la garantie...

Edited by Mihai Pazel Anton

Pai mi3 e cel mai bine dotat dintre toate deci dacă esti dispus sa depășești un pic bugetul e clar o opțiune solidă iar partea cu softu te afectează in 2 moduri

1 o parte din aplicațiile preinstalate nu vor funcționa în România

2 nu vei avea meniul in lb română, dar cred ca oricine se poate descurca cu engleză