Clicky

Jump to content

Recommended Posts

M-am hotarat. M-am saturat de ROM-ul stock de la samsung si vreau sa pun altceva mai bun. As vrea ajutor de la cei care au facut aceasta operatie si sa imi spuna care li sa parut lor cel mai bun si care e posibil sa primeasca update pe viitor la noile versiuni de android. A instalat cineva CM11,are probleme cu el? L-am descarcat dar nu l-am instalat fara sa aflu niste sfaturi. Nu ma intereseaza de garantie,se duce,se duce si gata. Daca se poate si niste sfaturi de instalare,e prima data cand fac root,niste link-uri de unde sa descarc si sa ma documentez,(inafara de CM11 nu am urmarit nimic cum se instaleaza). 

Daca treci de la ROM stock la custom nu primesti actualizari de la Google ci de la programator. Daca Samsung scoate un nou base firmware, el il prelucreaza si il poti avea.

Pana ce Samsung nu scoate 5.0, nu va avea nimeni pe Note 3.

CM11 stiu ca e beta inca si oricum nu imi place CM pe un telefon atat de dotat. Adica daca vreau CM pe un telefon, imi cumpar OnePlus, ca vine cu el implicit.

Un ROM custom bun pentru Note 3 e CrashROM. E facut pe ultimul firmware disponibil si nu e greu de instalat, insa adio garantie.

Asta ma si intereseaza,vreu ceva bun ca de TW m-am saturat,iar de cand am incercat sa trec pe ART ceva imi tot ruleaza incontinu.

Zicea massersmit ca stie un ROM cu care poate sa modifice si sunetul,la crash se poate face asa ceva?

Deio,de cand ai trecut pe Crash,ce imbunatatiri ai sesizat,baterie,viteza?

@marcel: poti face ce vrei.

@Deio: sunt rom-uri bazate si pe versiuni mai noi. Crash are NG1, Alliance NG2, si mai era unul bazat pe NH4, nu mai stiu de care era vorba.

Eu am revenit la Alliance, preferatul meu si pe N2. Ce poti face din Alliance Rom Manager nu am vazut pe niciun rom pana acum. Ex, toggle-uri nu numai modificate ca aspect (si de S5 chiar, daca preferi), dar chiar culori si mai ales, pozitionate jos, lucru util la un device de marimea N3. ;)

post-1768-0-80709700-1409759065_thumb.pngpost-1768-0-09838700-1409801699_thumb.png

Edited by steff195

M-am chinuit aproape toata ziua sa fac root la telefon si nimic,instalez de aici ( http://www.techerrata.com/file/twrp2/hlte/openrecovery-twrp-2.7.2.1-hlte-4.4.img.tar ) TWRP, iar cand incerc sa il flashuiesc cu odin,ceva lipseste din proces ca nu se face tot procesul cum am gasit pe youtube. Ma poate ajuta cineva prin alta metoda enumerandu-mi pasi care trebuie sa-i fac,niste linkuri de unde sa descarc si sa vad niste tutoriale. 

Am reusit astazi,acum merge ca uns  ;)  :D ,ma gandeam ca-l duc la service in halu in care ajunsese.

Eu tot ti-am explicat pe pm, dar cred ca nu faci tu ceva bine, altfel nu inteleg de ce nu-ti iese, e chiar simplu.

Ms. mult pentru ajutorul acordat. :)

Edited by marcelandrusca