Clicky

Jump to content
Ana

Ce telefon sa aleg ?

Recommended Posts

Galaxy s5 are ecran bun , camera acceptabila , senzor de amprente /cardiac , lag-ul de la touch wiz nu lipseste . Xperia z2 are ecran mai prost decat la galaxy dar au rezolvat problema unghiurilor de vizualizare , camera este mai buna , nu prea se simte un gb de ram in plus si in aplicatii ruleaza cam la fel . Gasesti mai multe accesorii pentru s5 si are mai multe functii decat z2 . Eu as alege s5 pentru baterie , ecran si nu este atat de "masiv" (mare) ca z2-ul .

Eu aș alege Z2-ul pentru că arată mai bine , UI-ul este mai plăcut decât Touchwiz-ul ,și senzorul cardiac mi se pare cam inutil ,dar depinde ce dorești.

Eu aș alege Z2-ul pentru că arată mai bine , UI-ul este mai plăcut decât Touchwiz-ul ,și senzorul cardiac mi se pare cam inutil ,dar depinde ce dorești.

Are meniul mai complicat fata de S5 ? 

Nu este neapărat complicat dar nu are atatea aplicații inutile față de Samsung ,dar eu sunt fan Sony deci aici sunt subiectiv ,la final e alegerea ta .
Abele sunt rezistente la apă și praf ,ambele au ultima versiune de android fiecare cu UI-ul lor aplicat peste .

Cand au facut review la S5, Mobilissimo zicea ca e cea mai buna camera de pe un Android la data respectiva.

Galaxy s5 are ecran bun , camera acceptabila , senzor de amprente /cardiac , lag-ul de la touch wiz nu lipseste . Xperia z2 are ecran mai prost decat la galaxy dar au rezolvat problema unghiurilor de vizualizare , camera este mai buna , nu prea se simte un gb de ram in plus si in aplicatii ruleaza cam la fel . Gasesti mai multe accesorii pentru s5 si are mai multe functii decat z2 . Eu as alege s5 pentru baterie , ecran si nu este atat de "masiv" (mare) ca z2-ul .

Guest Deio

Pot interveni si eu? :D

As recomanda Galaxy S5:

Buton fizic Home, foarte util. LED Notification, ai culori diferite pentru notificari diferite, nu mai apesi atat sa vezi ecranul stii daca ai Mail pierdut, apel pierdut, etc. E putin mai ingust, poate conteaza si asta pentru "o utilizatoare", pentru ca mai lat inseamna manevrare mai grea.

Ecran AMOLED, are vedere excelenta in lumina soarelui. Are port IRDA sau infrarosu, poti comanda TV, DVD Player, AC, ce doresti.

Si cireasa de pe tort: baterie inlaturabila. Desi putin mai mica decat cea de la Sony, dupa 6 luni nu mai ai aceeasi capacitate la orice acumulator Li-Ion de pe piata. Asa ca, la Samsung o arunci, la Sony.... asta e.

Interesant, nu? :)

LED Notification, ai culori diferite pentru notificari diferite

La demo-unit-ul care il am eu nu am observat decat 3 culori : verde , rosu si albastru .

Guest Deio

De la S3 incepand, telefoanele de varf Samsung au LED RGB, 256 culori. Poti instala o aplicatie gratis numita Light Manager si poti pune ce culoare vrei tu. Asta daca distingi nuante :D

Am bagat o tampenie de rom pe el (reusisem sa bag CWM recovery) si e cam buguit rom-ul , nu merge dual window , da eroare la alegerea wallpaperului etc . O sa postez in alt topic , poate ma ajutati sa-i bag un alt recovery si sa instalez alt rom ;) . Nu stiam de aplicatie , dar in rom-ul asta nu am gasit nimic despre LED-ul de notificari .

Edited by Scootch98

As recomanda Galaxy S5:

Buton fizic Home, foarte util. LED Notification, ai culori diferite pentru notificari diferite, nu mai apesi atat sa vezi ecranul stii daca ai Mail pierdut, apel pierdut, etc. E putin mai ingust, poate conteaza si asta pentru "o utilizatoare", pentru ca mai lat inseamna manevrare mai grea.

Ecran AMOLED, are vedere excelenta in lumina soarelui. Are port IRDA sau infrarosu, poti comanda TV, DVD Player, AC, ce doresti.

Si cireasa de pe tort: baterie inlaturabila. Desi putin mai mica decat cea de la Sony, dupa 6 luni nu mai ai aceeasi capacitate la orice acumulator Li-Ion de pe piata. Asa ca, la Samsung o arunci, la Sony.... asta e.

Da. Foarte interesanrt. Chiar :)) Ce faci la Sony ??  :D  Il arunci cu totul  :huh:   :D

As recomanda Galaxy S5:

Si Z2 are led de notificari. De ce e "foarte util" butonul home? Am avut si eu samsung si nu am observat diferenta in bine in faptul ca avea buton fizic de home, ba , de multe ori este mai lent decat un buton soft.

Ecranul Amoled nu este , per se, un atuu, dimpotriva. Pe de alta parte, intr-adevar, S5 are o luminozitate buna.

Cine ti-a spus ca , dupa 6 luni, se reduce capacitatea acumulatorului? Nu este adevarat.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Eu zic ca poate experienta in domeniu i-a spus asta..

Ar putea fi o coincidenta, ar putea fi... Dar voi chiar mai credeți in coincidențe?

TREZITI-VA OAMENI BUNI!!!

Orice baterie isi pierde din eficienta cu timpul. E known-fact. Sunt destule articole care explica asta pe net. Legat de ecran, LED-ul are ca dezavantaj aparitia burn-in-ului in timp. Buton fizic home ajuta atunci cand telefonul se blocheaza in diverse aplicatii.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Guest Deio

Orice ecran poate avea burn-in, fie ca e LCD sau chiar CRT. In timp indelungat si daca il lasi zile intregi cu imagine statica, pixelii raman aprinsi.

Solutia temporara este o imagine alba pe ecran de minim 24 ore si il refaci. Evident ca poate aparea burn-in inapoi.

Bateriile Li-Ion sunt setate din fabrica, cu viata. Viata se calculeaza in cicluri incarcare-descarcare si dupa 6 luni, poti reduce lejer capacitatea cu 25%, depinde de calitatea acumulatorului. Producatorul nu spune viata, nu e nebun sa isi sape groapa singur.

Butonul Home are lag. Am trait sa o aud si pe asta :)) E mai rapid un buton capacitiv soft decat unul fizic? Apple dadea faliment de mult atunci :P

De multe ori nu apas exact in zona lui si nu se inregistreaza touch, apas de 2 ori ca sa se intample ceva, mai ales daca nu sunt atent sau grabit. Cel fizic il simt la mana si cum zice Sp1tfire, poti iesi din orice aplicatie care se blocheaza, etc.

Ecranul AMOLED nu este mai prost decat IPS LCD. Este "mai vivid", putin cam exagerat la gamut, dar multor persoane le plac culorile aprinse.

In lumina solara directa, AMOLED conduce detasat, fara discutii. Consuma mai putin noaptea si are "negrul - negru", nu imitatie de pixeli chinuiti sa faca sa iasa negru.

Articol despre baterii avem si noi, un intreg topic, dar se pare ca nu e interesant si cautat.

Ana are Galaxy S5. Era să zic .

Trimis de pe GT-N7100 cu Tapatalk.

Nu am ;) Momentan detin un LG L7 care mi-a "mancat" zilele :))) Vreau sa imi iau S5 sau Z2. De asta am si cerut parerile unor cunoscatori. Sa nu mai fac de capul meu  :D