Clicky

Jump to content
Pescaru Ion

Custom ROM, nu se mai conecteaza la Internet

Recommended Posts

salut !

pe tel. meu allview p5 quad si intampin  urmatoarea problema 

dupa instalare imi apare la ambele cartele (cosmote si digi) semnul R si nu ma pot conecta de pe niciuna din ele la net chiar si dupa ce am setat APN -ul la ambele caretele. Am inteles ca este o problema a modemului insa nu am gasit nicio sulutie de remediere . Daca ma poti ajuta cu o idee te rog foarte mult sa imi trimiti un mesaj . 

:welcome:

E alta problema, am sa creez un topic nou. Si de ce ajutor prin mesaj ;)

R inseamna Roaming (probabil). Pe Digi esti in roaming national ?

Multumesc pentru raspuns . Postarea am copiat-o dintr-un mesaj privat pe care l-am trimis catre un alt membru si din cauza aceasta a aparut sa primesc raspuns prinmesaj . Imi cer scuze pentru acest lucru .

Da cartela de Digi este in roaming national . Dar R-ul imi apare la ambele cartele (cosmote si digi) indiferent ca am bifata optiunea de roaming sau nu.

De asemenea am observat ca atunci cand fac o apelare vocala im apare un mesaj de genul ca nu am setat cartela locala .

Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles , dar nu am cunostinte prea multe in domeniu .

multumesc pentru raspuns .

am constatat intr-un final ca intradevar numai cu cartela introdusa in slotul SIM1 ma pot conecta la net (aceasta are vizibile si  functionale atat frecventele GSM cat  si cele UMTS  , insa cartela din slotul SIM 2 are vizibile si functionale doar frecventele GSM )

Am observat si eu ca pe SIM-ul 1 Desire 310 (dual sim) stie sa se conecteze la 3G, pe al doilea e doar voce. Se pare ca e ceva care se poate generaliza.

Off: @Mihai, cum se misca 310? Are lag? In jocuri/poze/baterir cum se descurca?

Offtopic: Desire 310 se misca bine, utilizatorul lui nu se joaca pe telefon. Are 1 sim Digi in primul lacas, pentru net. E un telefon mediu, e mai bun Desire 816, dar 310 a fost ieftin, isi atinge scopul.

Daca mai sunt alte intrebari legate de topic, imi scrieti si il redeschid. Cred ca s-a gasit raspuns la intrebare.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

Terms of Use