Clicky

Jump to content

Ascultați radio?

Radio  

9 members have voted

1. 1. AscultaÈ?i radio?

2. 2. Unde ascultaÈ?i cel mai mult radioul?

3. 3. Ce tip de format preferaÈ?i?

• CHR (Contemporary hit radio) (Kiss FM, PRO FM, Radio ZU etc)
    • AC (Adult contemporary) (Europa FM, Magic FM, Music FM)
    • Altele (Dance FM, Rock FM etc)
    • Nu ascult
  4. 4. Prefer radiourile...

• Locale
    • ReÈ?elele naÈ?ionale
    • InternaÈ?ionale (via Internet)
    • Nu ascult
  5. 5. Ascult radioul pentru ...

• È?tiri
      0
    • muzicÄ?
    • (cÄ?) maÈ?ina mea nu e dotatÄ? cu un CD MP3/USB Player
    • È?tiri, muzicÄ? È?i animatori
    • Nu ascult
  6. 6. Cum ascultaÈ?i radioul?

7. 7. Cât de des ascultaÈ?i radioul?

• Zilnic
    • SÄ?ptÄ?mânal
    • Lunar
    • Când n-am ce face / asculta
    • Nu ascult
  8. 8. MÄ? încadrez în urmÄ?toarea grupÄ? de vârstÄ?:

Recommended Posts

Salutare!

Sunt pasionat de radio și într-o zi sper să ajung să lucrez într-unul (imaging & musiic director), dar am văzut că radioul e din ce în ce mai puțin ascultat. Oare e din cauza CHR-urilor proaste sau a oamenilor care acum au playere auto dotate cu stick-uri USB și pot asculta muzica preferată oriunde și oricând?

M-ați ajuta foarte mult în acest mic research dacă ați completa sondajul și ați da detalii suplimentare (ce radio vă place, ce nu vă place, de ce nu ascultați radio) într-un reply. 

Mulțumesc! ;)

Edited by deiuma

1. Nu ascult radio pentru ca majoritatea pieselor nu-mi plac.

2. Consuma mai multa baterie la telefon decat sa ascult muzica din player.

3. Ma enerveaza acele reclame dintre melodii

Thanks for the feedback, @Gabii! :)

Dacă nu era punctul 1 din lista ta, probabil că nici pasiunea mea pentru radio n-ar fi existat. Asta și imaging-ul prost al unor posturi de radio. Cred că suntem singura țară în care playlist-urile majorității radiourilor CHR conțin peste 80% muzică locală. De aceea mi-am îndreptat atenția către radiourile din afară (UK; Franța, Polonia, Rusia etc) și de vreo doi ani îmi doresc să lucrez în radio ca să fac un post CHR ca la carte.

BTW, tu ce genuri de muzică asculți?

Si eu ziceam la fel in a 8-a ...mergeam la un club de radioamatorism . Trebuia sa dau un examen sa-mi dea indicator si invatam morse :) . Ma duceam acolo si numai venea nimeni , am fost de doua ori , asteptam sa vina cineva si nu venea nimeni.

Melodiile de la radio sunt nasoale , eu ascult country , rap si rock ceea ce la radio nu prea da . Ascult radio doar dimineata la pc( la 7 radio zu) ca nu am muzica in pc . Aa sa nu uit , ascult mereu cand fac dus , dar schimb postul de cateva ori pana gasesc o melodie mai acceptabila sau dimineata stiri .

Eu acu vreo 7-8 luni ascultam la greu radio zu, acum ascult doar muzica care o am eu un telefon, pentru ca de ascult eu nu găsești la radio. Nu am mai găsit pana acum un post de radio unde sa găsesc ceva de la Doc, deliric 1,VD,din astea..

Pupiiiiiiiix 😚😚😚

@Scootch98: Eu vreau dintotdeauna la radio, dar pasiunea s-a „aprins†și mai tare. Nu vreau să fiu tehnician radio (asta cred că învățai tu la clubul ăla de radioamatorism), ci să mă ocup de muzică și imaging.Chestii „de birouâ€. :))

@Sebi: pe Doc l-am tot auzit la radio și TV când a scos stupizenia aia de „Lasă-mă-n placeâ€. Nu-s un ascultător al genului (ascult în general pop, EDM și dubstep), dar piesa aia nu prea mi-a picat bine...

Și apropo de „muzica de la radio e nașpaâ€. ;)

http://www.mixcloud.com/cfmconstanta/vara-dilie-cu-ce-hit-v-ati-inecat-ultima-oara-26062014/

Edited by deiuma

Nu , era ceva de genul ca daca se intampla ceva (razboi , apocalipsa zombie , extraterestrii) putem comunica prin radio intre noi , macar prin morse . Imi placea dar ti-am spus ca nu a mai venit nimeni si nu m-a anuntat nimeni . Parca voiai sa lucrezi in foto/video .

Edited by Scootch98

Huh?! Piesa aia nu e faina, încearcă ceva din "scăpat de sub control", sigur o să-ți placa câte ceva de acolo.

Scoci, îmi plac la petreceri, în viata de zi cu zi, prefer rap-ul.

Pupiiiiiiiix 😚😚😚

Rock Fm când sunt în București și când sunt la PC, din ce in ce mai rar adică sau Europa Fm când sunt în mașină în zonele unde nu prind rock Fm.

Urăsc muzica nouă, toate curentele, ascult doar rock, folk și country.

Rare sunt piesele noi care să mă facă puțin, foarte puțin atent, însă nicio piesă actuală nu a reușit să mă determine să mi-o trag pe vreun disc la mașină. Ca o piesă să aibă onoarea sa fie pe un disc, trebuie să fie absolut deosebită. Ori muzica actuală...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Radio pioner fm(пионер фм), muzica tineretii mele...(pe s4 si ipad)

In masina ascult radio, ce imi place in momentul respectiv!

I'm listening to retro radio belgium house with TuneIn. #RealRadio. http://tun.in/seQao

I am listening to Andrew Bennett Feat. K.Hawkshaw - Heaven Sent on Radio Polskie - Trance Vocal with TuneIn http://tun.in/seOt0

Sent from my ME173X using Tapatalk 2

Edited by reflavius

Mulțumesc tuturor că m-ați ajutat să-mi fac o idee. Se pare că unora nu le priește deloc mainstream-ul. Nici mie nu-mi plac majoritatea CHR-urilor de la noi. Singurul pe care îl ascult e un local din Constanța, în rest numai radiouri de-afară. :)

Ce e acela radio? Ah... Chestia aia care-mi vine pe factura de energie electrică? Zece lei... Atât știu despre radio.

Mănânci cai?

Qashqai!

trimis dupe cealaNtă rachetă de Evo 3D

Nu chiar... În playlistul ăla se află foarte multe calcule pentru a obține o rotație a pieselor cât mai bună și acel "music flow". :) Plus departamentele de imaging, copywriting, programe etc.

Nici partea tehnică nu e floare la ureche deloc.

In trecut ascultam destul de mult. In prezent, foarte puțin, când conduc. Dimineața când merg cu fetele la școală ascult Europa FM. Când sunt plecat în vacanță, dimineața la cafea citesc știrile pe iPad cu TuneIn deschis. Pe telefon am TuneIn Radio varianta Pro dar folosesc sporadic. Dacă n-aș avea nevoie de căști probabil c-aș asculta mai mult prin FM telefonului.

Trimis de pe GT-N7100 cu Tapatalk.