Clicky

Jump to content
Sebi

Nu merge wifi!

Recommended Posts

Totul a inceput acum 20 de minute cand am luat tableta de pe mobila si am vrut sa intru pe forum,n-a mers!
Am zis ca dau o resetare din fabrica,la fel,am zis ca pun alta versiune de android cu NRT,am pus,merge?! Pe naibi.
Acum ca am jelly bean iconita de wifi e gri,inainte pe kk era alba.
Ceva sugestii?

Intre timp iconita s-a facut albastra dar tot nu vrea sa descarce nimic,daca intru pe play store stau 10 minute sa apara ceva.
Internetul e in regula,pe telefonul meu merge foarte bine,pe al fratelui meu,la fel.

Edited by Sebi

Seteaza IP si DNS manual. Foloseste DNS-urile de la Google (8.8.8.8 si 8.8.4.4).

Verifica ce IP primeste tableta de la router si seteaza acel IP (in 99% din cazuri este 192.168.0.xxx sau 192.168.1.xxx).

Poti sa iti setezi routerul sa "dea" DNS de la google (din zona DHCP).

Daca iconita este gri, asta inseamna ca ai link cu routerul dar tableta nu are acces la net. Nu stiu exact cum, dar am impresia ca dupa orice conexiune noua, android da un ping in google.com sau intr-un server al lor. Daca ii raspunde serverul atunci iconita devine albastra.

Daca functioneaza cu DNS de la google inseamna ca ori DNS de la provider sunt moarte, ori routerul tau are si rol de DNS cache si ceva s-a intamplat la router.

Aaa nu, am mers sa vad dacă merge, deoarece am lăsat-o o ora și ceva oprita, și surpriza, funcționa. Și am făcut și update la kk prin wifi.

Mersi ca ai încercat.

@Gastarbeiter, mersi dar s-a rezolvat.

Edited by Sebi