Clicky

Jump to content

Pată albastra pe bliț

Sebi

Recommended Posts

Cum zâce și titlul, când fac poze cu blițul, apare o pată albăstruie în stânga.

Eu nu am văzut nici o pata pe bliț, o fi ceva de la soft? post-11625-140613834428_thumb.jpgpost-11625-140613835281_thumb.jpgpost-11625-140613836024_thumb.jpgpost-11625-140613839088_thumb.jpg

Pata aceasta nu pare a fi de la blitz. Dar ca sa fim siguri, ia fa poza cu lumina artificiala pe peretele acela si verifica, mie imi pare a fi de la senzor, nu de la blitz.

Calibrarea, sau verificarea corecta se face totusi pe o foaie alba A4 cu si fara LED flash. Ia sa vedem cum ies. Fa poza pe foaie.

HTC spre exemplu are o nuanta rox la mijloc la majoritatea telefoanelor, nu a disparut nici dupa generatii intregi. E notorie.

Pe foaie alba a4,a doua e cu bliț.

Scuze ca nu am pus pozele ca atașament dar nu am opțiunea.

De ex în poza asta nu apare acea pată, deși e făcută cu blițul..

post-7-0-06566900-1406141476_thumb.jpg

post-7-0-44166600-1406141479_thumb.jpg

post-7-0-29668900-1406142065_thumb.jpg

Edited by Deio

Ai optiune in Tapatalk sa le atasezi :D

Le-am atasat eu acu.

M-am uitat pe PC, unde am monitor de 24" si vad mai bine :P, se pare ca si cea fara blitz e putin cu tenta de culoare. Cred ca blitz-ul doar o pune mai tare in evidenta.

Sau e chiar problema la LED, desi e cam imposibil. LED-ul e lumina alba, white si e cam greu sa ii obtii albastru. Doar LED-urile RBG care fac albul din trei culori, au problema asta.

Hai sa faci poza cu lumina ambianta, de la o veioza sau ceva alb si eventual incearca si cu alt program, nu pe Auto.

Apare. Cred ca e de la LED Flash totusi, din pacate. E posibil ca sa aibe o problema si ar trebui sa mergi la service sau sa il trimiti. Au Helpdesk din cate stiu si poti incerca sa stabilesti cu ei un RMA.

Ce e ala rma?

Momentan în las asa, cand o sa am nevoie de garanție și pentru lucruri mai serioase atunci îl trimit. Mersi de ajutor. 😊

Ideea e sa mai gaseasca pe cineva cu acelasi model de telefon sa testeze. Posibil ca toate sa faca la fel. Daca nu, dus la garantie.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

• 1 month later...

:))

Cand mai apar și alte probleme o să-l duc, eu folosesc blițul doar pe post de lanternă, nu prea fac eu poze, mai ales seara.

Salut Sebi ,

Aceasta situatie care o intampini este o situatie punctuala .

Daca situatia inca persista te rugam sa ne deschizi o solicitare pe aplicatia noastra de ticketing (Sectiunea Suport & Service) pentru a prelua produsul in service .

Nu prea ai ce sa ii faci. Și la p5q e problema. În mare, lumea a observat ca a apărut pata odată cu update-ul la 4.2. Practic, problema e prezenta și pe 4.1.

Nu ai ce sa ii faci, nici cu custom rom nu dispare.

Sent via iPhone with Android 6.3 on board

Sfat,nu trimite telefonul la Brașov. Vine cu alte probleme și oricum nu vor rezolva. Doar vor încerca să îl resofteze.

Sent via iPhone with Android 6.3 on board