Clicky

Jump to content
StorY

Boxe, cooler, si incalzire

Recommended Posts

Salut. Am niste curiozitati imense legate de calculatorul meu....

De ce mi se aude intr-o boxa? Stiu ca e ceva de la setari sigur, dar cand conectez castile se aude tot intr-o casca...

Unde vad si eu rotatiile coolerului meu pe minut?

Calculatorul meu se inchide cand ajunge la 60grade. stiu ca undeva din bios pot mari sa se inchida cand ajunge pe la 100 si ceva, cum ajung la acele setari?

Guest Deio

Mutat la Hardware, e ok, e sfat despre probleme sistem.

Hai sa vedem...

Prima.

Control Panel - Sound - Test Speakers acolo la placa de sunet. Apoi, vezi setari daca nu cumva Balance e pe dreapta sau stanga. Altfel ai doua posibilitati de defect: placa de sunet defecta sau cablu intrerupt.

A doua.

Descarci programul Aida64 de la Lavalys sau CPU-Z de pe TechReport si vezi acolo tot ce doresti. Cel mai bun e Aida64, iti spune si laptele ce l-a baut placa de baza :))

http://www.aida64.com/

Guest Deio

In BIOS, la Hardware Monitor, ai ShutDown Temperature. Nu exista niciunde la 60 grade, incepe la 70 daca e deja activat. Implicit e dezactivat din fabrica, insa poate fi reglat la valori incepand cu 70 grade.

Ca in poza, daca e BIOS Award. La AMI e langa.

Mai e cel de Intel MB, care e pe culoare gri, dar cred ca iti faci o idee :)

P965-S-14.JPG

ECS_A770M-A_biosvoltage.JPG

ECS_A770M-A_bioshealth.JPG

Guest Deio

Probabil ai placa de baza Gigabyte si pentru a intra in meniul extins, apesi CTRL+F1 cand esti in BIOS. Atunci se vor activa si celelalte optiuni.

Guest Deio

Ce placa de baza ai? Spune modelul, e scris cu alb pe ea. Are si un cod, toate astea sunt scrise de obicei langa soclul e procesor, sau intre sloturile de PCI-E - PCI

Guest Deio

Intra in Power Management Features in BIOS si cauta acolo despre ShutDown Temperature. Trebuie sa ai optiunea asta.

Facem noi sa functioneze si daca trebuie sa ma teleportez acolo :))