Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Lipsa de inspiratie

Recommended Posts

Buna seara,

Zilele trecute facusem un topic si va intrebam ce retea 4G alegeti.Acum, m-am hotarat clar la un model de MiFi, 99% voi lua Air Net-ul de la Huawei, E5776. Dar nu stiu ce sa fac...am sunat in aceasta seara la siteul internetinmasina.ro, am tinut omul putin de vorba si eu in general cunosc oamenii dupa voce: mi-a vorbit cu rabdare, mi-a raspuns profesional la toate intrebarile si mai ales la intrebarea de garantie, raspunzadu-mi ca am un an. Chiar daca nu are un nume cunoscut site-ul, ma inspira faptul sa cumpar modem-ul de la ei...chiar daca internet voi lua probabil de la Orange(pot lua modem-ul si de la ei), in viitor poate voi schimba reteaua(slabe sanse dar...). Ce ma sfatuiti sa fac? Il iau decodat de la acest magazin, sau cu vreo 50 de lei mai scump, codat, de la Orange?

PS: Ii multumesc public si lui DEIO pentru faptul ca mi-a gasit raspunsuri la multe intrebari in aceste zile. 

Decodat..... Si vei putea sa iti descarci "Free Willy" de la orice operator când vei constata ca cel vechi nu mai are oferta cea mai cea de pe piața. Părerea mea☺

Decodat,sa platesti in plus la orange pentru niste servicii de tot rahatul in legatura cu trimiterea in garantie,mi se pare o prostie.
Tot acolo ajungi..sau nu,daca peste 4-5 ani rds va avea propria retea 4g si va avea preturi imbatabile?Mergi la orange si o sa-ti ceara si tie 400 si ceva de lei pentru decodare ca si colegului DTTR,nu?!

Guest Deio

Inainte de a cere modemul, da, trebuie intrebat ca sa fie decodat. Atentie, poti merge sa cumperi modemul ca un produs obisnuit, nu cu vreun contract, altfel sigur e codat in retea.

Cumperi produsul ca in orice magazin, legea spune ca trebuie sa fie decodat. Si eventual mergi la alt magazin si cumperi prepaid.

Nu cred ca daca maine ma duc la Vodafone sau Orange ca asa vreau eu, sa cumpar la liber un produs (telefon, tableta 3G) de la ei, mi-l vand codat. E la liber, nu? :D

La abonamente si prelungiri, da, sunt codate, depinzi de ei inca.

Edit:

A, si Carrier Lock e un cod de fapt ce se introduce la orice tip de telefon, bazat pe IMEI si hardware. Orice operator GSM iti poate da codul, dar o fac pe bani :ph34r:

Guest Deio

Mutat la Orange, vad ca azi tinem cu ei :P

Da, intreaba ca e important. Nu vreau sa te induc in eroare si cel mai bine ei stiu sa o spuna. Sa nu uiti ca vrei la liber, asa sa intrebi, fara contract etc.

Am sunat acum la magazinul Orange. Mi s-a spus ca daca il cumpar la pretul standard, mi-l decodeaza ei in magazin (cam am emotii) ;)). O sa ma duc luni intr-un Orange Shop, sper sa gasesc modelul undeva in Craiova...daca nu, fac comanda.

Dacă la asa ceva ai emoții, când stai pe scaunul unui dentist și îl vezi cu un ac de 10 în seringă, ce ai atunci? Stomac în fluturi?

Stomac in fluturi ?

Alexandru, tu chiar nu ai retinut nimic din ce ne invata dom' profesor DTTR ? :)) Nu ti-l decodeaza, il intrebi politicos si calm daca nu stie cumva numarul de telefon de la ANPC. Simplu si cu efect. ;)

Guest Deio

E afisat legal in orice unitate, te obliga legea sa il pui la vedere :D

Iar "stomac in fluturi" suna interesant. Master Yoda, is that you? :))

Il va decoda cu siguranta, tot ce trebuie sa faca e sa urmeze niste instructiuni scrise de cativa oameni cu scoala. Iar executantii sunt destui de calificati sa o faca :))

Parerea mea e sa astepti, sa nu te arunci in bratele Orange/Vodafone sau alta. Eu, unul am inceput sa scap de toti pe rand si sa trec spre RDS. Nu vreau sa para reclama, dar pentru acelasi servicii de la Orange (telefonie nelimitata + net mobil= peste 30 euro), platesc la RDS 5 euro (noroc cu "roamingul national :P ).

Cat priveste problema achizitionarii modemului, citez dintr-un referent OrangeShop Brasov (mult prea sincer de felul lui): "Du-te dom'le si cumpara de la magazinul de langa! La noi preturile sunt mult mai mari decat la altii!"

Edited by TeVadRou

Eu unul am ramas uimit! In fata mea era un "batranel" ce dorea sa isi achizitioneze un telefon "ieftin". Iar referentul de la OrangeShop, un tip destul de vechi in bransa (il cunosc de vre-o 6 ani), i-a spus scurt: "Dom'le eu iti dau telefon, dar la magazinul de langa e mai ieftin! Magazinul asta are preturi mult mai mari decat celelalte!" ... Mie mi-a picat fata ... laudabil de sincer baiatul sau vrea sa fie concediat si nu stie cum sa faca :P

Guest Deio

"Roamingul national" e limitat. Sotia unui coleg a fost avertizata ca utilizeaza prea mult acest roaming si a fost deconectata. E o limita cat il poti folosi.
Referitor la sfatul cu magazinul de alaturi, multi au sensibilitate cand vine vorba de varstnici si prefera sa ii invete sa nu cheltuie. Multi aveti parinti si bunici la care tineti mult, asa-i?

Exact la asta ma gandeam si eu la faza cu "batranelul".

Cat despre limitarea roamingului national, este strigator la cer. Nu faptul ca il limiteaza (parca nu existau costuri intre operatori, dar, in fine) ci ca nu s-a spus inainte. De fapt nu s-a spus deloc. 

dar, unde scrie ca e limitat accesul la roamingul national ... am cautat si nu am gasit deloc acest lucru. Daca au facut una ca asta, atunci sa se astepte la amenzi din partea ANPC ... doar din cauza mea au varsat aproximativ 60000 lei la bugetul statului ... daca mai vor, ii ajut din nou!

Guest Deio

Nu scrie pe site, dar o fac. Poate in contract. Incearca sa vorbesti mii de minute in roaming national si o sa vezi. Cred ca e pe la 1500-2000 minute limita. Colegul cauta ceva aplicatie care sa fie presetata la valori diferite, sa prinda acea limita.

Legal nu le poti face nimic. Sunt sigur ca scrie ceva in contract de care sa se poata lega ei cand te duci sa faci scandal.

"Read the fine print", e important sa nu semnam ca primarii, nu? :P

Ma refeream la faptul ca am emotii, pentru ca mai ales in Oltenia noastra gasesti un om la cinci specializat in ceea ce se crede ca e defapt.Surprize neplacute in acest domeniu poti avea la fiecare pas, trebuie sa fii prudent. Apropo, sunt cam prieten cu dentistul, nu mai am emotii cand dau nas in masca cu el. :))

Cititi cu atentie, o sa ziceti ca e scenariu de film: azi am trait spaima vietii mele: am fost prima data la Orange, am stat 25 de minute, nu ma chema nimeni la masuta pentru comanda. M-am dus la reprezentanta Vodafone(sunt vis-a-vis una de cealalta) am luat numar de asteptare am stat 15 minute nu ma chema nimeni(si la portocalii si la rosii erau cel putin 4 oameni la consultanta). Pana la urma a strigat o doamna: "CINE E 422?".M-am dus acolo, i-am spus direct ce doresc si a gasit un modem ZTE pe care il aveau si pe site; scria mare pe el 4G zisesem in gandul meu, gata ma scapai de chin: da de unde, atunci incepea corvoada. I-am zis ca pe langa el, vreau si o cartela prepay pentru 4G si sa il si decodeze. Platisem cu cardul si dupa aceia, "nu avem 4G decat pe abonament in acest moment".I-am zis ok, cu toate ca fiebeam, si am rugat-o sa il decodeze.Mi-a spus ca se poate, s-a dus la unul dintre colegii ei, si cand s-a intors:"din pacate aceste modemuri sunt restrictionate in reteaua noastra".M-am abtinut sa nu ii zic ceva, si am cerut returul.Plin de nervi, cu coada de 7-8 oameni in spate am luat banii si am plecat. M-am intors la Orange, am avut bafta...era mai liber si m-am dus la o doamna. M-a luat din prima, noi avem modemuri 4G DOAR LA ABONAMENT. Am plecat acasa, am sunat la Serviciu Clienti: "este imposibil sa nu va dea la pretul standard, intoarceti-va va rugam la Orange Shop si sunati-ne sa vorbim noi cu ei". Acolo m-am dus la alta doamna, si mi-a spus ca ei doar pe comanda aduc si modemuri si ATENTIE, si cartele pentru 4G. M-am ridicat si am plecat, am ajuns acasa si am zis ca fac comanda de pe site-ul Orange.Cand m-am uitat Joi, din curiozitate la modemuri,  era pretul undeva la 560 lei.Astazi, e 610 lei. Am zis gata, s-a umplut paharul; imi bagai picioarele pe romaneste in toate retelele lor si in cele din urma am facut comanda de pe site-ul internetinmasina la 520 de lei, maine in mod normal trebuind sa ajunga. Domnul de acolo a parut ok, mi-a explicat ce si cum despre el, garantie 12 luni cu posibilitate de retur 10 zile. Sper sa nu mai am ghinion fantastic ca azi.O sa trebuiasca sa ma duc iar in centru la alt Orange Shop, inarmat cu foarte multa rabdare, sa imi iau cartela pentru 4G.