Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Innoxius

Ce viteze de navigare prin operator mobil avem ?

Recommended Posts

Apropo de viteza: http://mbls.ro/PKHtFJ (Vodafone oferă un boost de performanță în internetul via 3G)

Banuiam eu ca s-a schimbat ceva, am ajuns si eu la 5 Mbs download zilele trecute si era sa ma ia cu lesin, de un an de zile de cand am SII-ul nu depasisem 2 Mbs. Tot e bine, in ritmul asta cand vor sustine ca infrastructura lor suporta 80 Mbs download, poate voi avea si eu 21 Mbs sau macar 7,2 mbs cat sustin ei ca ar trebui sa am in baza extraoptiunii.

Edited by Sp1tfire

Cam asta e viteza care am prinso pe Orange, am facut 3 teste intr-un interval mic de timp, si rezultatul este cel din imagine

post-252-0-42255800-1341989460_thumb.jpg

Deja imi sare tandara.., ba la Cosmote, nu stiu cum se termina traficul foarte repede.. la metrou pe net, doar Messenger.. Am trecut pe Orange, pe cartela se misca foarte greu si am aflat de la Orange Mosilor ca viteza de upload este maxim de 370 Kbps, download pe la 5Mbps.. Am incercat cateva tipuri de cartela, nimic, acelasi rezultat.

Am zis ok trec pe abonament.. Datorita faputului ca mi-am facut abonamentul pe data de 29 si data de factura este pe 2, mi-au alocat raportul dintr-o luna obisnuita, adica am primit vreo 12, 15 MB de trafic pana la data de 2.

Mi s-a spus ca viteza este mica pana la data de 2 noiembrie, iar in alta parte ca e normal cand mai sunt putini MB sa mearga greu.. desi mi se pare o abureala si ceva de neinteles. Deoarce dupa ce trec de acest trafic am cu 50 eurocenti/50 MB (sau mai bine spus cu 1 euro am 100 MB).

Vitezele sunt urmatoarele... mai ales la upload mi se par slabe rau, ping foarte mare... aceleasi viteze, daca nu mai mici ca la cartela..

Sa mai astept pana pe data de 2? Ce parere aveti de aceste viteze, ma refer la cele de pe abonament, pe WI-Fi fiind foarte multumit.

post-111-0-59865900-1351684555_thumb.png

Edited by Razvann

E o mare prostie ce ti-au spus aia.

Adica, am o limita de trafic, peste ea viteza scade la 128k, dar pana atunci, indiferent cand fac eu abonamentul in luna, trebuie sa mearga la viteza stabilita prin contract.

Eu am avut exact situatia asta de doua ori.

Si de fiecare data am platit abonament complet pe luna respectiva, chiar daca fizic, eu am inceput sa folosesc in ziua 20 din acea luna.

Presupun ca asa vei plati si tu, si de aceea spun ca e o vrajeala completa.

Nu mai asculta explicatiile necalificatilor de la 222, pentru ca aia, in marea lor majoritate, sunt studenti care lucreaza si ei sa-si plateasca chiria si nu fac multi purici pe acolo. Adica stau cateva luni si se reorienteaza, ceea ce inseamna ca vor trebui angajati altii, la fel de nepregatiti ca si cei de dinainte.

Pai prin wi-fi nu-ti limiteaza nimeni viteza. Viteza maxima din specificatiile telefonului se refera doar la 3G, nu si la wi-fi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Deci in sfarsit am aflat care era problema cu viteza mica ( aveam download 3500, 3600 kbps si upload 350-380 kbps maxim.. niciodatanu depaseam valorile acestea).. nu stiu cum am rabdat atatea luni.. era cartela. Am schimbat-o si e alta viata..Si alta viteza :D

Ma declar multumit acum de viteza pe care o am...de servicile si de ajutorul celor de la Orange care 5 luni nu au stiut ce se intampla si de ce am viteze asa mici nu ma declar asa multumit :)). Daca nu incercam varianta sa schimb cartela ramaneam cu acele viteze.

Voi ce viteze mai prindeti acum? ca probabil au mai urcat cu 4G ul asta.. desi acesta e doar la abonamentele foarte scumpe. Nu s-au mai postat de ceva timp viteze :D. Vad ca momentau stau foarte bine fata de ce a fost postat anterior sau sa nu mai zic fata de ce aveam.

Abonament: Cangur 12

post-111-0-74626200-1363633635_thumb.png

post-111-0-87754400-1363635938_thumb.png

Edited by Razvann