Clicky

Jump to content
deiuma

Am motive de îngrijorare?

Recommended Posts

Săptămâna trecută mi-am cumpărat un nou smartphone și mă cam sperie valoarea SAR foarte mare (1.50). In plus, am 16 ani și nu vreau să mă trezesc cu cine știe ce boală provocată de radiațiile telefonului....

Ce ziceți?

Sent from my Nokia 630 using Tapatalk

Guest Deio

Daca era adavarata afirmatia cu SAR, acum unii ne teleportam, altii citeam ganduri si probabil unii din noi nu scriau la tastatura, doar gandeau si se indeplinea :))

Testele SAR - Specific Absorbtion Rate nu au nici un rezultat pozitiv de iradiere a utilizatorului. Ceea ce putini stiu, poate medicii buni si unii oameni de stiinta reali, e ca omul are craniul atat de gros, incat abia RMN-ul trece prin teasta ca sa iti faca un test de rezonanta magnetica si ai vazut cat e de mare aparatul :P Intri in el.

Eu zic sa stai linistit.

Glumind, nu cred ca ai vrea ca peste 50 de ani sa fii singurul pamantean fara o boala provocata de telefoanele mobile. Cum totul e relativ, s-ar chema ca tu esti ala bolnav, nu restul :D

Guest Deio

Eu cred, sincer, ca pana te iradiezi cu telefonul la ureche, iti strici ochii in ecrane, faci RSI la degete sau Thumb Disease si alte probleme, ce nu au legatura cu radiatia.

De asemenea, un router de acasa, mai bun adica, are putere de emisie mult mai mare decat telefonul tau. De asemenea, un telefon DECT, are are camp electromagnetic dar nu te afecteaza.

Un router WiFi adica, la ele ma refer. Si alea functioneaza permanent 24/7 la 2-3m de tine, nu ca telefonul cu 10-15 minute max.

Pentru ca nu mai intereseaza pe nimeni asta. Stiu ca pe vremuri, cand nu existau benchmark-uri si core-uri si RAM-i, adica cand telefonul era telefon, singura cifra de comparatie cand doreai sa-ti iei un telefon era SAR.

Guest Deio

SAR e mare pentru ca stii bine de ce. Nokia aveau semnal cel mai bun, pentru ca emitatorul/receptorul intern era pana la 2W putere. Acum toate sunt sub 600mW.

So, n-o să îmi prăjesc organele. :lol: Și eu care mă gândeam să îl returnez și să-mi iau altul... :)

Edited by deiuma

Guest Deio

La sute de milioane utilizatori, era imposibil sa nu se vada o problema. Nu toti au telefoane mega scumpe cu SAR negativ :))

Unii inca mai folosesc telefoane de 50 lei si care au putere emisie mare. Nu a murit nimeni, nu li s-a prajit "stii tu ce" :D

Mai avem asa: cuptor cu microunde, persoane care locuiesc la ultimul etaj al blocurilor cu antene GSM pe acoperis, locuinte in apropierea linilor de inalta tensiune, monitoare CRT, televizoare CRT.

Am căutat și am descoperit că telefonul pe care îl foloseam la 12 ani (Moto L9) are același nivel de SAR in US ca 630, so dacă nu am pățit nimic la 12 ani... :)

Da, asa credem. Daca daunau, nu erau interzise. Ce am mai fi cumparat atunci ? Si ei ce ar mai fi vandut si, mai ales, incasat ?  ;)

Eu i.am spus la mama ca daca il tot scot noaptea se strica router.ul 😂😂😂

Mi-a reproșat și mie ieri mama ca de ce țin 2 prelungitoare full băgate în priza, și i-am propus sa își scoată și ei, părinții, tv-ul din priza seara, sa vezi cum s-a dus sa facă de mâncare. :))))))

Edited by Sebi