Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Ce retea 4G sa aleg?Merita un modem 140 de euro?

Recommended Posts

Salut tuturor,

in curand o sa plec in concediu pe la mare, si voiam sa iau dupa mine(pe langa tot arsenalul laptop-tablete) si un modem 4G cat mai potent. Dar in momentul asta preturile te lasa umpic cam masca. Prima mea intrebare este, ce retea ati alege pentru internet si totodata pentru 4G? Eu probabil ca Orange...dar, s-ar merita 550 de lei pe un Air Net, intr-adevar destul de spectaculos (link: https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/air-net-4g-e5776 ) ? Astept parerile voastre...

Multumesc.

Din cate stiu pe la mare cam peste tot sunt hotspot-ri wifi, mai bine de banii astea mai stai o zi doua la mare.

Sent from my iPad using Tapatalk

Nu nu...eu ma duc in Olimp, iar acolo nu prea sunt hotspot-uri decat pe plaje, neputand sa prind de pe balcon, sau sunt de la AKTA, cu plata...totusi as dori sa fac o investitie, care m-ar putea ajuta ani de zile de aici inainte...

Mergi în concediu să te relaxezi,ma gândesc și eu asa ca orice om.. De ce ai avea nevoie de toate astea? Dude, plăcerea de a te bălăci în mare e mult mai mare decât plăcerea de a sta pe net.. Serios acum.. O sa mergi cu tot arsenalul pe plaja? Dacă ai ceva site de întreținut înțeleg, dar altfel eu zic ca nu merita atâția bani, @Gastarbeiter ți-a dat o idee lux. Trust me

Da, am mai multe site-uri de intretinut, ma ocup cu web design-ul. In fiecare seara sunt responsabil sa verific si sa fac back-up-uri la mai multe site-uri. La plaja o sa ma relaxez, desigur, dar seara cand intru in camera, mai navighez si muncesc putin.

Din experienta mea, avand exact aceleasi preocupari, iti pot spune ca 3G+ este suficient. Gandeste-te ca faci backup pe server, nu local. In acest caz viteza ta nu este asa de importanta. Banui ca lucrezi cu CPanel, care are interfata si pentru mobil. Bine, daca iti permiti, e bun si 4G-ul, dar, de vreme ce te-a blocat pretul modemului...

Fa niste teste de acasa si vezi daca te satisface 3G+.

Da, cu cPanel lucrez, sau direct prin FTP(WinScp/FileZilla)...din pacate nu prea sunt multumit de 3G+...se misca decent, dar as vrea ceva mai rapid, de asta am zis sa va intreb...totusi, ce retea mi-ati recomanda?

Edited by Alexandru Cristian

Guest Deio

Ai mai putea gasi un MiFi 4G pe la mana a doua si sa platesti doar abonamentul de cat e lunar. Cumperi o singura data MiFi-ul. Poti schimba providerul cand vrei :)

Nu voiam sa iau ceva la abonament, direct cartela, sa incarc cand am nevoie...la mana a doua mi-am luat mai demult un laptop, o teapa fantastica cu toate ca scria Sony pe el, si de atunci am prins oroare de second hand.

Guest Deio

Nu are nimic daca iei un modem SH. E vreo 230 lei, nu dai gres cu asa ceva. Nu te teme nu e laptop sa ii se strice HDD-ul sau sa ii moara bateria. Apoi cartela prepaid si faci ce vrei fara sa depinzi de altii :D

Subscriu la prepay ul 4G portocaliu, la job ul tău vei vedea și la iarnă avantajul când după pârtie o sa îți meargă net ul de pâraie. (îți spun din proprie experienta)

Și btw... Concediu plăcut!

Edited by Kali

De ce spui asta Kali?Ai avut probleme?Pana la urma 4G-ul este inca in dezvoltare.Eu pe Orange voiam sa ma "axez"; imi exprima cea mai mare incredere(am fost in toate retelele cu acelasi nr. de telefon).

Am gasit pe okazii acesti MiFi 4G; ce parere aveti? http://www.okazii.ro/periferice-multimedia/modem-3g/router-wifi-air-net-4g-lte-huawei-e5776-mifi-portabil-hotspot-compatibil-orice-retea-a157546066

Costa destui bani, dar avantajul ar fi ca pot plati cu cardul si am 3 zile Garantia de Livrare...m-as risca totusi, tinand cont ca il pot folosi in orice retea ;))

Totusi, daca pe viitor o sa am probleme cu el(cu modemurile 3G care le-am avut pana in prezent am avut destule probleme), nu o sa pot sa fac mare lucru daca il iau second...pentru 70 de Lei nu ma zgarcesc totusi...chiar daca este codat in Orange.

Guest Deio

Sfatul meu sincer pentru toti: va rog, nu mai cumparati telefoane/tablete de la aprozar. Imi pare rau nespus ca va zic asta, dar legal si oficial in Romania nu sunt decat 2-3 firme importatoare, restul cumpara de la ei fara factura de achizitie, excluzandu-se TVA-ului, daca ai vreo problema apoi, te trimit la plimbare sau se fac ca ploua.

Stiu ca e nasol sa dai bani in plus la garaje, mag-uri cu E si quick-uri, dar mie nu imi pare rau, ca stiu ce inseamna service si refuz in service si alte piedici. Macar la ei ai Service Express si poti legal sa rezolvi, dar ii stiu ca nu se complica si nu am patit cu nici unii din marii retaileri probleme majore.

Sau nu.Rahatul are acelasi gust,ba ca ai mancat de la moldoveni,ba ca ai mancat de la ardeleni.

Eu nu am zis ca am avut probleme cu portocalii, din contra nu pot decât sa spun ca am fost mulțumit de rețea pe zona montana (nu Valea Prahovei de unde au inceput).

Acum succes la achiziție !

Guest Deio

Pentru 70 lei diferenta nu merita de la SH-uri. Eu ziceam ca am vazut la jumatate de pret din 600 lei, acolo ar renta reducerea.

Mi se pare foarte mult sa dai 600 lei pe un MiFi. Naibii, iti iei un telefon mai vechi SH si il faci hotspot si tot iesi mai bine. Daca vrei ma mai interesez de MiFi-uri la pret decent si revin.