Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut ! Imi puteti da si mie un sfat ? Sa schimb htc one m7 32 gb pe un lg g2 ? Uitandu-ma la procesoare , e clar ca g2 ul e mai bun . Telefonul meu are garantie si factura la vodafone( face in jur de 1 400-1 500 lei fiind cumparat pe 12.06.2014 ) . Motivele pentru care as vrea sa-l schimb sunt:

1. Aluminiul se incalzeste foarte rau si imi transpira mana pe el..nu suport acest lucru .

2. Nu sta prea bine in mana . Pe s5 de exemplu il manevrez foarte usor cu o singura mana .

Deci , ce sa fac ? Sa-l schimb daca gasesc un g2 ? Eu as vrea sa gasesc de 32 , dar daca gasesc de 16 , merita ? Se simte performanta in jocuri ??

Ma scuzati daca am gresit topicul .

Edited by Scootch98

Guest Deio

Avantaje G2 fata de M7:

- OIS pe camera (conteaza, vad eu pe N5 fata de orice alt telefon fara). Camera pe M7 e doar de 4MP, pixelii sunt mai mari si stim ce prost se vad pozele, e plin netul de review-uri negative.

- procesor mai bun, cu avantajul ca il poti frana daca nu ai nevoie de toti caii, pui root si un SetCPU si beneficiezi de viteza inca pentru ca GPU-ul e mult mai puternic decat pe M7.

- Autonomie mai buna.

- Posibilitatea de a pune ROM custom mai usor decat pe HTC, unde ai nevoie de S-Off etc. Mai ales ca G2 e 99% identic cu Nexus 5, suport garla.

Si eu eram la un pas de G2, dar am ales Nexus 5 pentru marime (e mai mic si sta mai bine in mana) si curatenie in OS si cat de fluent e si "usor" in manevrare, ROM custom cu sute de optiuni.

Guest Deio

Nu te inseli, are. Dar are doar 4MP si pixeli mari. Pozele ies destul de slabe fata de concurenta de atunci.

Mutat la Sfaturi. Da, M7 (primul One) are OIS. M8 nu are. Dar ce zice Doie (a.k.a Deio) in rest despre camera ramane valabil.

Sunt curios cum manevrezi "foarte usor" S5-ul cu o mana ;) Eu am aproape 2 m si nu reusesc asta.

Edited by Innoxius
Mielul e pe drum :D

Guest Deio

Un miel la masa 1 va rog :))

Nici nu am vazut ca era in sectiunea gresita, ma duc sa imi pun ochelarii. B)

Si asa e, telefoane peste 5" le manevrezi greu cu o mana, oricat de mari le-ai avea.

@Innoxius sincer il manevrez , cobor bara de notificari imediat+ ca are si avantajul ca daca nu te descurci faci ecranul mic . La htc nu reusesc sa cobor bara cu o mana (mai mult pentru ca aluneca din mana). Cine mai are g2 ( stiu ca sunt cativa) la jocuri la ce temperatura ajunge ? Htc-ul meu ajunge 44 de grade(maxim) si cum tine bateria la el ? Prind 2 zile pe htc...daca sta in standby o zi si nu ma joc nimic :).

Ps. Multumesc ca ai mutat topicul

Edited by Scootch98

Am eu G2.Nu se inginge așa tare la jocuri, dar dacă joci mult Asphalt 8 se inginge destul de tare. În utilizare normala nu se încinge mai deloc(undeva la 35 de grade). Legat de autonomie e foarte bună. Am postat recent in thread-ul dedicat. Ai prinde două, trei zile cu utilizare ceva mai mare față de HTC-ul tău.

Sent from my G2 powered by Dorimanx V5 kernel

Da , acum doar sa gasesc pe cineva dispus sa faca schimb . Nu ma grabesc , ca daca ma grabesc fac o tampenie :) . Vreau sa gasesc unul tot in garantie si cutie , la fel ca al meu .

Multumesc mult de sfaturi !

Ahh ...acum mi-am amintit . Am mai gasit pe cineva care da g flex in garantie impecabil pe htc one ca al meu , impecabil . De acel phablet ce ziceti ? Mi-e frica ca nu incape in buzunar si atunci chiar ca stau cu paleta de ping pong la ureche :))

Eu nu l.as da pe G Flex pentru ca tehnologiile astea cu ecrane curbate nu sunt inca puse la punct, sunt prototipe. Si ecranul la G Flex parca are ceva probleme. Legat de specificatii, e exact ca G2-ul.

Guest Deio

Eu zic sa mai stai :D Poate apare Nexus 6, desi ma indoiesc, dar cine stie ce le trece si la astia prin cap. :P

Si o sa iti para rau apoi.

Mereu vor fi telefoane mai bune ca și al tău (a nu se înțelege ca zic de nexus 4)..

Edited by Sebi

Nu știu ce sa zic ca și HTC ul are farmecul lui + ca a fost nou, e în garanție, arata bine... Merg mai greu jocurile(la incarcat) dar merg fluent toate. Camera e buna.. Dar ma enervează ca se încinge și devine alunecos și ecranul scârțâie (sunt aproape sigur ca."problemele"astea se rezolva cu o husa și folie bună). Ma mai gândesc, oricum au refuzat majoritatea.

Guest Deio

Daca ecranul scartaie, ai acel "gaping" de care se plangeau multi posesori de HTC.

E defect de fabricatie si se aude cand strangi putin telefonul. L-am vazut si la un coleg si i-am zis, dar nu l-a deranjat. Pe unii ii supara si e normal, ar trebui sa fie asamblat bine, fara deformari. Mai ales ca e metal unibody.

QCX1Scz.jpg

Sigur.. Nu e ca și cum ai avea un telefon de 15+.. Eu ce sa zic de hârbu meu care aduci când îl iau în mana simt cum se dezmembrează..

Daca ecranul scartaie, ai acel "gaping" de care se plangeau multi posesori de HTC.

E defect de fabricatie si se aude cand strangi putin telefonul. L-am vazut si la un coleg si i-am zis, dar nu l-a deranjat. Pe unii ii supara si e normal, ar trebui sa fie asamblat bine, fara deformari. Mai ales ca e metal unibody.

Nu asta :))) . Cand fac swype pe ecran de exemplu la jocuri nu aluneca bine degetul . Nu stiu nici cu ce sa sterg ecranul...am avut un xperia si la ala il stergeam cu apa ca oricum era rezistent . Telefonul nu are nici un defect de fabricatie .

Trimis de pe al meu HTC One

Pai pune-i folie de protectie. Sau daca ai deja, schimba cu una mai de calitate gen 3M, iShield, etc. Ecranul il stergi cu solutie pentru sters ecrane lcd, led etc. Sau servetele de sters ochelarii. Se gasesc pe toate drumurile.

Sent from my Android device

Nu are folie ...si se simte naspa la mana . Imi place amoledul de pe samsung :) exista vreo folie care sa-l imite(la atingere sa se simta fin , fin ) ??

Sincer daca rezolv cu ecranul e ok . Ii mai iau o husa sa stea mai bine in mana ca aluneca si nu-l mai dau pe g2 .

Eu zic ca nu merita, mai ales daca pierzi si niste bani la afacerea asta, amundoua sunt modele din 013 mai bine ceva mai proaspat, din 014 macar...

Sent from my iPad using Tapatalk

Folia semi-mata se va vedea urat pe ecran. Pierzi din claritate. E adevarat ca nu se va mai acumula seul de pe degete care vara e mai abundent si impiedica frecarea lina. Vorba aia: iarna nu-i ca vara.

Daca insa problema ta e legata si de culori (ca ziceai de amoled) atunci trebuia sa nu te orientezi la IPS-ul de la M7 ca vede culorile mai putin vii.

Sent from my Android device