Clicky

Jump to content

Recommended Posts

E in Coreea , chiar daca aveati G pro , nu mergea daca nu era varianta Coreea. Din cate stiu si pentru G2 Coreea a aparut. G2 Coreea si deferentiaza de EU , avand capac baterie detasabil , slot de card etc. , nu stiu daca sunt alte diferente.

Edited by Scootch98

Numai la Note 4 al meu nu vine inca. Ufff!

Nici la al meu :)). Văd ca astia de la Samsung stau "pe ganduri". O fi vinovat S6 sau vor sa puna 5.0.2? Ca HTC a facut.o deja

Nu aveți varianta cu snapdragon?

Mesersmith are Exynos, eu Snapdragon :D. Ambele au primit dar nu pt Romania. Exynos are Polonia, Snadragon are Germania. Eu mi am pus softul de Olanda 4.4 ff curat :D fara aplicatii gen Instagram, Facebook si altele preinstalate ( nu mai zic de cele de la Vodafone) si astept 5.0 de Olanda :D. Dar de la aceste update.uri nimic pt Note 4.... nicio alta tara nici pt F, nici pt C.

Da cu Odin. Am pus cu Odin 4.4 Olanda(dar stii ca am Snapdragon eu). Fiind Firmware Stock nu se declanseaza Knox-ul. Si cum va spuneam ( cu cunostinte la Esd, nici cu Knox-ul nu e problema). Am pus Olanda 4.4 la recomandarea Faraonului care posta pe forumul Note 4, dar l.a vandut si inca alte 2, 3 persoane. Olanda pt Exynos nu este,dar ma gandesc ca si Exynos are un soft de vreo tara fara asa multe aplicatii preinstalte. Se misca mult mai bine ca softul de Vodafone cel de Olanda desi e tot 4.4 si tot ANK4.

Iar bateria e si mai buna 40-55 minute de ecran folosit intens cu net si 90% baterie ramasa.

As incerca 5.0 de Germania dar unii se mai plang. Daca nu apare pt inca 2, 3 tari( ca sa am ce testa daca unul nu at fi ok) intr.o saptamana pun 5.0...

Eu am rom de Coreea si e liber de orice porcarii de aplicatii de operator. Nu am asa ceva. Insa eram curios de 5.0.

Am mai auzit si eu ca nu se incrementeaza Knox-ul daca pui aplicatie stock, insa nu sunt sigur suta la suta.

De exemplu, pui 5.0 si nu-ti place cum merge si vrei sa treci inapoi la 4.4. Se va incrementa knox-ul dat fiind ca te intorci inapoi?

Daca nu se incrementeaza la niciun rom stock, ma gandesc ca nici in situatia asta nu ar trebui s-o faca.

Eu stiu ca nu merge pus 4.4 la loc.. asa stiam eu. Dar dacă te duci la Esd Samsung se poate pune la loc. Foarte mulți cu S5 au facut asta.

De putut, se poate. Toată povestea este în jurul knox-ului. Dacă acesta se incrementează sau nu. Și nu mă interesează să revin la 4, decât dacă 5-ul nu merge ok.

Trimis de pe Note 4 SM-N910U

Knox-ul nu sare daca pui stock, cum s-a mai zis. Ideea ca nu stiu daca poti pune 4.4 stock dupa aceea, daca te mai lasa Odin-ul, vazand noul bootloader & stuff. La versiuni anterioare parca sa zic ca dadea fail. Asa, backup de recovery (nandroid) cu 4.4 poti pune, am testat personal dupa ce am pus prima data 5.0 (sa vad daca se poate) dar atunci nu mai ai treaba cu maretul Odin. ;) Si atunci mi se pare ca Knox-ul sare sau e deja sarit daca ai custom recovery. :D

Edited by steff195

Aia e problema :D... ca si eu as fi pus sa vad cum e 5.0 din ce am inteles nu se poate. Desi cei de la Samsung ESD pot :)) ca multi au dus S5 urile inapoi ca nu le placea cum merge 5.0. Si am un prieten acolo.. ei tot cu ODIN lucreaza, dar cine stie ce "smecherii" fac.

Eu unul nu m-am mai intors la 4.4, desi aveam nandroid backup. Am si sters pana la urma acel backup.

Sunt multumit de 5.0, desi n-are buton de mute, cum se plang multi, dar folosesc butonul de "no interruptions" care tot aia face. In schimb, bateria mi se pare super, parca i-as fi pus una noua cu vreo 1000mah in plus, sa zic. :D

Icoanele parca sunt si mai mici in dialer si in alte aplicatii, nu mai simt asa nevoia sa ii modific dpi-ul; oricum, deocamdata nu merge xposed-ul pe rom-uri Samsung 5.0 (ba da bootloop, ba nu booteaza, am testat :D ) ca sa pot reseta aplicatiile non multi dpi la original, altfel aratand nasol. Ce ma cam enerveaza uneori e faptul ca task manager-ul e cam greoi, dar pot trai cu asta.

Edited by steff195

Am inteles ca pentru S5 au lansat deja inca un update care aduce true silent mode, cum era si inainte de Lollipop.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Android 5.1 e oficial, au aparut deja imagini de fabrica pentru Nexus 5 si Nexus 7 2013 (modelul nou, fara 3G). 5.1 pe Nexus 5 merge rootat cu Chainfire AutoRoot si cu recovery TWRP 2.8.3.0.

@Mihnea: am vrut sa spun ca Google nu a dat drumul la sursele de kernel pentru Nexus 5, dar se pare ca exista un tag pe git-ul Google pentru 5.1.0. Nu trebuie decat sa stam si sa asteptam.