Clicky

Jump to content
Andrei P.

Cum e vremea?

Recommended Posts

Am trecut prin ceva asemănător acum mulți ani când mergeam de la Cluj la Brașov, dar era ploaie. S-a întunecat brusc și nu mai vedeam nici măcar 5 metri în față. Tot la fel de brusc s-a și oprit și am putut conduce mai departe.

E foarte simplu...de fapt.
Pamantul...GAIA...se razbuna...intr-un mod violent...dar nu destul.
Si are tot dreptul sa faca asta..pana nu constientizam.
...........
Las asta aici

Sent from my Note 5 SM-N920G using Tapatalk

IMG_20171014_054937.png

Iar pe următoarele trei zile, maximele din cursul zilei vor fi identice: 23, 24 și 25. Nu pot decât să mă bucur că nu va fi o trecere bruscă, miercuri ne întoarcem.

Cum e vremea în Israel în octombrie? Suportabilă pentru un european. În Nord (Haifa, Nazaret, Tiberias) e cam ca la noi vara când e bine, nu cuptor. În Centru (Ierusalim, Betlehem) e mult mai cald ziua și mai rece seara, influența deșertului. Dar în Cetatea Ierusalimului e foarte plăcut, unii ar spune chiar rece. Zidurile groase, străduțele înguste (și din cauza asta umbroase) și lungi (din cauza asta curenți de aer) fac o plăcere plimbările turiștilor. Ce reduce serios din plăcere sunt ceilalți turiști. Nu cred că mai există o asemenea aglomerație undeva. Parisul e parfum față de Cetatea Ierusalimului.